Fleet AwardsFleet Awards Firemní auto rokuFiremní auto roku Fleet SlovenskoFleet Slovensko
 

iFLEET » Aktuality » Fleet manažer » Jak se rodí múzy

Jak se rodí múzy

 
galavecer-2012

pondělí, 14. listopadu 2016

Od samého počátku ankety Fleet Awards vyhlašované magazínem Fleet firemní automobily, tedy od roku 2008, je jejím symbolem a trofejí pro vítěze skleněná soška „Fleetové múzy“. Dílo, spadající do kategorie umělecké krystalerie, vzniklo již ve třicátých letech minulého století, a to především za účelem dekorace kapot tehdejších luxusních automobilů. Nyní ožilo v nové roli - aby symbolizovalo kvalitu ve fleetovém odvětví.

 

Kolekce umělecké krystalerie, do které spadá i soška Fleetové múzy, navazuje na předválečnou tradici unikátních výrobků jabloneckých firem Heinrich Hoffmann a Curt Schlevogt, pro které navrhovali sošky přední evropští umělci.

 

 

Odkud přichází?

Soška Fleetové múzy má symbolizovat především nápaditost a dynamiku, což jsou atributy, bez kterých se dnes neobejde snad žádný dodavatel vozových parků. Díky své vysoké umělecké hodnotě může přitom toto dílo symbolizovat tyto vlastnosti navzdory faktu, že vzniklo již před mnoha desetiletími.   

Také samotný fakt, že je trofej vyrobena ze skla, mnohé symbolizuje. Sklo je materiál krásný, ale náročný a křehký, vyžaduje pečlivé zacházení, patřičnou erudici, technologickou kázeň a v neposlední řadě také šikovnost lidských rukou, kterými každý vyrobený kus postupně prochází na své cestě k dokonalosti.

Výrobu Fleetových múz dnes zajišťuje společnost Preciosa Ornela, a.s., konkrétně její sklárna v Desné. Zde se každoročně rodí nová sada jednadvaceti múz pro další ročník ankety. Vyrobit jednadvacet těchto skleněných sošek přitom není záležitost na dvě  - tři pracovní směny. Je to dlouhý, několikatýdenní proces. Zajímá vás, jak to celé probíhá? Pojďme tedy na malou exkurzi...

 

 

 

Forma vydá pouze polotovar

Skláři nejprve pečlivě vyčistí formu, kterou je třeba před samotným lisováním skla také nahřát na odpovídající teplotu. Do takto připravené formy se vlévá roztavené sklo, kterým se forma zcela vyplní. To je však teprve začátek. Následuje dlouhý proces postupného ochlazování, aby forma nepopraskala, teprve poté může být vyjmut odlitek, který není ničím jiným než polotovarem, na který čekají šikovné ruce v brusírně, aby jej pečlivě opracovaly do finální podoby. Nejprve jsou opatrně odstraněny takzvané přelisky skla z formy. Následně jsou jednotlivé části sošky nahrubo obroušeny a poté přichází na řadu drobná a pečlivá práce, která spočívá v detailním vybroušení, popřípadě zušlechtění některých částí matováním. I když to možná vypadá jednoduše, ve skutečnosti trvá celá výroba od prvopočátku až do fáze, kdy je výrobek připraven k předání, několik týdnů. Je to pečlivá práce, kterou nelze dělat nejen bez znalosti a umu, ale ani bez vztahu k tomuto krásnému odvětví.

 

 

Ze sklárny k výherci

Práci brusičů prověří následná kvalitativní kontrola, a pokud shledá, že je vše v pořádku, může se Fleetová múza po zabalení vydat na cestu k nám do vydavatelství. Zde na ni čeká ještě umístění na kamenný podstavec, který je po spočítání bodů a hlasů v jednotlivých kategoriích opatřen štítkem s kategorií, názvem oceněného produktu a jménem výherce. A pak již přichází ta chvíle, kdy je otevřena obálka a zástupce oceněného dodavatele či oceněný fleetový manažer si dojde na pódium pro ten svůj kousek sklářské zručnosti, který mu bude připomínat jeho vlastní zručnost a píli.

 
 

Související články

 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@iFLEET.cz