iFLEET » Aktuality » Fleet dodavatel » Hyundai má velké plány se solárním dobíjením aut

Hyundai má velké plány se solárním dobíjením aut

 
hyundai-0

pondělí, 5. listopadu 2018

Využití solárních panelů v automobilech není ničím novým, najdeme je už v několika elektromobilech nebo plug-in hybridech, Hyundai a Kia ale plánují posunout tuto technologii na novou úroveň. Hyundai Motor Group za tím účelem vyvíjí tři druhy střešních solárních nabíjecích systémů.

 

První generace solárního systému pro automobily je založena na bázi křemíku, druhou generaci tvoří částečně průhledný střešní solární systém a u třetí generace jsou aplikovány lehké solární kapoty, resp. víka zavazadlového prostoru na karoseriích vozidel.

První generace nalezne uplatnění u hybridních modelů a je složena z velkosériově vyráběných křemíkových solárních panelů, připevněných ke konvenční střeše. Tento systém dokáže za den nabít akumulátory na 30 až 60 procent jejich kapacity, v závislosti na povětrnostních podmínkách a okolním prostředí.

Systém druhé generace se od první generace liší tím, že díky průhlednosti nabízí možnost zachovat panoramatické okno. Třetí generace, která do výroby elektřiny zapojí i další vhodné části karoserie vozu se v současnosti nachází ve fázi zkušebních studií, s předpokladem budoucího využití v ekologických modelech. Tyto solární panely jsou součástí kapoty motoru nebo víka zavazadlového prostoru, ale lze je použít i na střeše vozidel, aby bylo dosaženo co nejvyššího nabíjecího výkonu.

Společně s rekuperovanou energií má také ta solární napomoci celkové účinnosti hnacího systému a snížení emisí. Nemůže ovšem zajistit běžné nabíjení baterií. Například v našich podmínkách (okolo 1200 kWh energie na metr čtvereční ročně) lze z jednoho metru čtverečního solárních panelů získat denně při 12procentní účinnosti panelů v průměru 0,4 kWh energie, pokud by se tedy podařilo na karoserii najít tři čtvereční metry, lze získat okolo 1,2 kWh.  

„Naším cílem je, aby mohly být u vozidel v blízké budoucnosti propojeny různé druhy technologií pro výrobu elektrické energie, včetně solárního nabíjecího systému. Automobily se díky této supertechnologii vyvinou z pasivních zařízení, která spotřebovávají energii, v dopravní prostředky, které si energii aktivně vyrábějí,“ řekl Jeong-Gil Park, výkonný viceprezident divize pro konstrukci a design ve společnosti Hyundai Motor Group, která tuto supertechnologii vyvinula.

Hyundai Motor Group začne vybavovat svá vozidla první generací této technologie po roce 2019. Tento krok přispěje k plnění emisních cílů globální legislativy a ke snížení spotřeby paliva vozidel.

 
 
 
 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 

Mimořádná vydání

Tour de Fleet 2019 - registrace

Den s Fleetem 2018Pardubice

Newsletter

Archiv
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@iFLEET.cz