iFLEET » Aktuality » Fleet dodavatel » V Plzni Nýřanech vzniklo CNG Centrum

V Plzni Nýřanech vzniklo CNG Centrum

 
cng-3

čtvrtek, 9. dubna 2015

V Plzni - Nýřanech vzniklo první CNG Centrum v České republice. U své nedávno otevřené CNG stanice jej včera ho slavnostně otevřela společnost E.ON ve spolupráci se společností Komersia West. Kromě non stop provozu samoobslužné plnicí stanice nabízí CNG Centrum také prodej, poradenství i servis CNG vozidel a další služby spojené s tímto palivem.

 

V současnosti je u nás v provozu 85 veřejných plnicích stanic na stlačený zemní plyn (CNG). V únoru letošního roku byla otevřena nová CNG stanice v Plzni – Nýřanech, na sjezdu 93 z dálnice D5 vedoucí z Prahy do Rozvadova u vjezdu do průmyslové zóny Mexiko, která dnes patří společnosti E.ON. Jedná se o čtvrtou CNG stanici v Plzni, která kromě místních dobře poslouží cestujícím do Německa, neboť je poslední CNG stanicí na hlavním tahu dálnice D5 do Mnichova. Stanice je určena jak pro osobní, tak nákladní vozy a má nonstop provoz. Je bezobslužná, vybavená platebním terminálem pracujícím s podnikovými čipy, CNG kartami i kartami bankovními. Jádrem zařízení je kompresorová stanice vybavená kompresorem o výkonu 150 metrů krychlových za hodinu a zásobníkem o geometrickém objemu 2 240 litrů. Oboustranný výdejní stojan CNG stanice je dnes vybaven dvěma hadicemi s koncovkami NGV1 a jednou s koncovkou NGV2. „V příštích třech letech počítáme u nás s výrazným nárůstem CNG vozidel a tak stanice je už  dnes připravena na pozdější zvýšení výkonu i objemu zásobníku na dvojnásobek,“ říká Jiří Šimek, místopředseda představenstva společnosti E.ON Energie a místopředseda Rady Českého plynárenského svazu (ČPS).

Pokrytí území plnicími stanicemi na CNG se stále zlepšuje, v současnosti činí největší vzdálenost mezi dvěma CNG stanicemi asi sedmdesát kilometrů. Do roku 2030, kdy by mělo být v ČR více než 300 plnicích stanic, by měl CNG dosáhnout asi desetiprocentního podílu na celkové spotřebě pohonných hmot. Nejčastějším důvodem pořízení CNG vozidel je velké snížení nákladů na provoz, neboť cena metru krychlového CNG (ekvivalent litru benzínu) je zhruba poloviční oproti benzinu či naftě.

Napsal: redakce

 
 
 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@iFLEET.cz