iFLEET » Aktuality » Fleet manažer » Amper 2023: svět "elektro" v popředí

Amper 2023: svět "elektro" v popředí

 
amper-2023

pátek, 31. března 2023

Brněnské jarní výstaviště přivítalo ve dnech 21. až 23. března již 29. ročník Mezinárodního veletrhu elektrotechniky, energetiky, automatizace, komunikace, osvětlení a zabezpečení. Veletrh AMPER již tradičně mapuje nejnovější trendy, inovace a pokroková řešení a nechává nahlédnout do budoucích technologií v elektroprůmyslu. Na veletrhu se prezentovalo na 400 vystavujících společností z 24 zemí světa.

 

ZÁSADNÍ VÝZNAM ELEKTROTECHNIKY
Svět elektrotechniky a elektroniky má zcela zásadní význam pro příznivý vývoj života na naší planetě. Prezentace firem na veletrhu AMPER naznačila celou šíři elektro-energetické infrastruktury včetně fotovoltaiky. Pozornost si zasloužila nejen elektromobilita, ale i související oblasti jako elektroinstalace včetně chytrých sítí, veřejného osvětlení a elektrozařízení všeho druhu. Veletrh nabídl nejširší výběr nejnovějších elektronických součástek, modulů a nedostatkových čipů.

Přínosem byly doprovodné akce zaměřené na další technický rozvoj v oblasti elektrotechniky. Připomeňme kupř. diskusní prostor v rámci přednášek na fóru Automatizace a digitalizace, či prezentaci mladých firem, které měly možnost na jiném fóru představit své inovátorské projekty.

Prostorově úsporný AMPER 2023 přinesl mnoho zajímavostí na stáncích tísnících se v halách P a F. Právě do nich, zejména do rozlehlé haly P zavítáme, abychom alespoň přiblížili atmosféru veletrhu. Vzhledem k zaměření našeho magazínu věnujeme pozornost zejména příslušenství k elektrickým vozidlovým pohonům. Zúčastněné firmy prezentovaly jak výrobu elektřiny, tak i možnosti skladování a vše co souvisí s provozem a mobilitou „nové generace“.

Co nebylo možné si ohmatat, nahradil pořadatel TERINVEST v doprovodných akcích, jakými byly např. fórum Automatizace & digitalizace, Smart & Safe City, Startup či e-Motion. Nemohla chybět konference „Smart city v praxi VIII“ s podtitulem Jak chytře rozvíjet města a obce s pomocí moderních technologií a s ohledem na krajinu. Významná byla v další sekci prezentace v oblasti automatizace budov, průmyslu a dopravy.

ZLATÝ AMPER
Součástí tradičního veletrhu byla soutěž o nejpřínosnější exponát. Soutěže se zúčastnilo 16 vystavovatelů. O vítězi rozhodla odborná hodnotitelská komise, která zasedala v mezinárodním složení. Komise v čele s Prof. Ing. Zdeňkem Peroutkou, Ph.D. udělila čtyři čestná uznání a čtyři ocenění Zlatý amper za nejpřínosnější exponát veletrhu.

Ocenění Zlatý amper získalo velkokapacitní bateriové úložiště SAS, které představila společnost AERS ze skupiny Fenix. Výrobek je původním českým řešením, které vzniklo ve spolupráci přihlašovatele společnosti AERS s tradičním českým výrobcem polovodičové techniky – plzeňskou Škodou Electric. Úložiště je pro svou vysokou kapacitu vhodné například pro průmyslové podniky, kterým umožní překlenout špičky ve spotřebě či vykrýt momenty krátkých výpadků elektřiny.

Společnost BD Sensors si odvezla cenu za nanosatelit BD Sat pro experimentální ověření senzorických systémů na oběžné dráze. V satelitu ověřuje funkčnost průmyslových snímačů tlaku, které BD Sensors vyrábí.

Společnost Elektro-Haramia, bodovala za svou trafostanici. Jde o řešení pro bezpečný provoz distribučních sítí. Výhodou je komplexní řešení a snadná instalace.

Firma IQRF Tech získala cenu veletrhu za bezdrátovou technologii.
Čestným uznáním odborná komise ocenila interkom od 2N TELEKOMUNIKACE a.s.
ENIKA.CZ s.r.o. si odvezla čestné uznání za systém řízení venkovního osvětlení Posseidon City. Jde o český systém určený pro řízení venkovního osvětlení pomocí sítě LoRa.

Čestné uznání získalo rovněž patentované prokognitivní a regenerační LED osvětlení napodobující přirozené sluneční světlo od společnosti Spectrasol, s.r.o.

Vysoké učení technické v Brně, Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií bylo oceněno čestným uznáním za kybernetickou arénu pro výzkum, testování a edukaci v oblasti kyberbezpečnosti (BUTCA).

 

MEZI STÁNKY
Úvodem této kapitoly připomeňme, že na rozdíl od autosalonů, šlo v případě veletrhu AMPER o exponáty zcela jiného charakteru. Naším referátem nelze popsat ani ty nejvýznamnější novinky. Podívejme se alespoň na hrstku abecedně seřazených expozic, které nám „padly do oka“ zejména v dominantní hale P. (za názvem společnosti, resp. expozice vždy uvádíme číslo příslušného snímku)

ATAS e1
Při procházení rozsáhlými halami, z nichž s hustě uspořádanými stánky vystavovatelů jsme zaměřili především na domácí výrobce. Začali jsme u společnosti Atas v Náchodě, která je dodavatelem elektromotorů. ATAS je tradičním českým výrobcem malých elektromotorů již od roku 1928.

ELEKTROGENERÁTORY e2a, e2b
V oblasti elektrocentrál budila na volné ploše pozornost expozice společnosti NED. Elektrogenerátory v menším provedení jsme objevili i pod střechou haly P. Distributor GRUPEL se sídlem v Ostravě nabízí prodej i pronájem těchto zařízení v několika výkonových verzích.

ELKOV e3
Divize ELKOV energy je jednou ze součástí společnosti ELKOV elektro a.s., která zastupuje jak domácí firmy, tak i několik zahraničních výrobců zařízení pro ukládání energie i systémů využitelných v oblasti solárního průmyslu. Technik „energetické“ divize Ing. Michal Fousek nám předvedl nabíjecí stanice pro elektromobily.

ELSPACE e4
Snaha o maximální využití zastavěné výstavní plochy se odrazila v obou halách veletrhu. Jedna z firem, která využila jako poutač alespoň malý elektromobil, byla společnost Elspace.

EUROPOWER e5
Jeden z největších stánků v hale P patřil „nadnárodní“ turecké společnosti Europower Energji. Značka Europower se může pochlubit velmi početným portfoliem produktů. Belgický výrobce Europower Generators nabízí kupř. široký sortiment profesionálních naftových generátorů elektrického proudu dosahujících výkonů až 650 kVA. Generátory mohou být bez kapotáže nebo v tichém kapotovaném provedení. Na přání mohou být dovybaveny elektrickým automatickým startem a sloužit jako záložní zdroj proudu pro případ náhlého výpadku.

MAI e6
Úvodní exponát na volné ploše patřil společnosti MAI (Mobility and Inteligence s.r.o.). Společnost, která se snaží přispívat k rozvoji řídicích systémů v České republice, se orientuje na výrobu, prodej či pronájem mobilních dopravních systémů nezávislých na připojení k pevné elektrické síti. Z produktů uveďme proměnné dopravní značení LED či informační vozíky LED.

 

ŠKOLY e7
Jestliže v úterý 21. a ve středu 22. 3. proběhly přednášky firem a odborných partnerů veletrhu, na čtvrtek 23. 3. byl připraven blok vyhrazený prezentaci středních a vysokých škol. Zastavili jsme se u stánku Střední průmyslové školy strojnické v Praze Proseku, často obklopené hrstkou zvídavých studentů.

TVD e8
Společnost TVD – Technická výroba má již 30letou tradici jako producent vlastních výrobků i jako dodavatel zákaznických produktů podle požadavků pro zahraniční i tuzemské partnery. Ze svého portfolia nabízí nejen pestrou škálu nabíjecích zařízení pro elektromobily, ale i rozvaděčové skříně a kovový nábytek.

 

Tolik alespoň velice stručný průhled specializovaným elektrotechnickým veletrhem. Těm, kteří lační po další odborné akci zaměřené na elektromobilitu a příbuzné obory, doporučujeme výstavu s názvem VOLTY.CZ, která se uskuteční ve dnech 3. a 4. 10. na Černé louce v Ostravě.

 

Text Vlastislav Tůma

Fotografie Vlastislav Tůma a TERINVEST (1)

 
amper-2023amper-2023amper-2023
 
 
 
 
 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@iFLEET.cz