Fleet AwardsFleet Awards Firemní auto rokuFiremní auto roku Fleet SlovenskoFleet Slovensko
 

iFLEET » Aktuality » Fleet manažer » První byl Nissan Leaf I

První byl Nissan Leaf I

 
lide

úterý, 6. června 2023

Ing. Pavel Bartoš, Project/Fleet manager, International Pharmaceutical Corporation, a.s., Hradec Králové o svých osobních zkušenostech s elektromobily.

 

První vozidlo s čistě elektrickým pohonem, které jsem měl možnost řídit, byl NISSAN Leaf první generace. Poté to byl např. HYUNDAI Ioniq (2016), městské BMW i3 nebo luxusní JAGUAR I-Pace.

Úplně poslední zkušenost mám s PORSCHE Taycan nebo s BMW iX. Za období od mé první jízdy s těmito vozidly došlo ke značnému zlepšení většiny zásadních parametrů, které jsou pro uživatele důležité. Týká se to především dojezdu a doby potřebné k nabíjení. Ale i komfort ovládání doznal značného zlepšení. Čistě subjektivně mi vadil jen design většiny elektromobilů z počátku éry jejich výroby, který se chtěl za každou cenu odlišit od spalovacích konkurentů. Ale i to se dle mého názoru nyní změnilo k lepšímu. Když odhlédnu od vyšší pořizovací ceny a zatím stále ne úplně komfortních možností nabíjení pro každého, tak i jako milovník spalovacích motorů musím uznat, že již dnes by bylo pro mnoho uživatelů příjemnější řídit vozidla s elektrickým pohonem. Co se týká vozidel s plug-in hybridním pohonem, tak takové osobní zkušenosti nemám. Ale vyzkoušel jsem např. FORD Explorer, který, nebýt plug-in hybridního ústrojí, nemohl být na evropském trhu vůbec nabízen.

Myslím, že určité zaškolení bude u těchto vozidel jistě potřeba. Jde jak o praktickou obsluhu vozidla (např. nabíjení vozidla), tak i řidičské hledisko. Vozidla většinou velmi svižně akcelerují, ale zároveň je jejich hmotnost znatelně vyšší oproti vozidlům se spalovacím motorem stejné kategorie. Obojí by mohlo nezkušené řidiče při jízdě nepříjemně překvapit.

 
 
 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@iFLEET.cz