iFLEET » Aktuality » Fleet produkt » Elektrické SUV od Toyoty? Překvapivě ano…

Elektrické SUV od Toyoty? Překvapivě ano…

 
toyota-0

pondělí, 7. prosince 2020

Toyota patřila řadu let mezi „odpírače“ bateriových elektromobilů, doposud preferovala své full hybridní modely, s nepříliš velkou chutí uvedla na trh PHEV verze a usilovně pracuje na elektromobilech s palivovými články. Jenže jejich masové rozšíření je stále ve hvězdách, a tak musí alespoň částečně splynout s davem. Její nové bateriové SUV naznačuje, že to s tím „odpíráním“ nebylo tak žhavé…

 

Středně velké SUV bude postaveno na chystané platformě e-TNGA, tedy modifikaci nové TNGA platformy pro potřeby elektropohonu. Více toho zatím nevíme, další podrobnosti automobilka zveřejní postupně v nadcházejících měsících. Zatím uvolnila pouze stylizovanou siluetu a detaily týkající se architektury platformy.

Základní princip nové platformy spočívá v tom, že několik klíčových prvků zůstává pevně na svém místě, zatímco jiné se mění. Výsledkem je možnost upravovat šířku, délku, rozvor i výšku vozidla. E-TNGA dále umožňuje navrhovat vozidla s pohonem samotných předních či samotných zadních kol, respektive vozidla s oběma poháněnými nápravami. Široká škála dostupných baterií a elektromotorů zase dovoluje přicházet s vozidly různého typu nebo profilu použití.

Z vysoké všestrannosti použité architektury vyplývá zkrácení času na vývoj různých produktových variant i možnost souběžně vyvíjet hned několik svébytných modelů. Vývoj prvního modelu postaveného na e-TNGA již byl dokončen a vůz se chystá do sériové výroby. Model se bude vyrábět v závodu Toyota ZEV Factory v Japonsku. „Toyota udělá další krok k budování svého plánovaného portfolia produktů poháněných elektřinou z baterií tím, že v příštích měsících představí podobu zbrusu nového SUV střední třídy. Díky všestrannosti a flexibilitě technologií e-TNGA můžeme navrhovat a vytvářet vozidla, která jsou nejen bateriovými elektromobily, ale též přinášejí radost za volantem a jsou krásná na pohled,“ říká Kodži Tojošima, zástupce ředitele v ZEV Factory, Toyota Motor Corporation.

 
 

Související články

 
 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 

Mimořádná vydání

Tour de Fleet 2021 - registrace

Den s Fleetem 2020Pardubice

Newsletter

Archiv
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@iFLEET.cz