iFLEET » Aktuality » Fleet produkt » Nový Peugeot 108: mobil na kolech

Nový Peugeot 108: mobil na kolech

 
108

pátek, 14. února 2014

Peugeot zveřejnil první fotky nového modelu 108. Nový nejmenší model v nabídce této značky se pochlubí stylovou verzí TOP! s otevřenou střechou a možnostmi individualizace. Mezi technické zajímavosti patří velký dotykový displej s funkcí Screen Mirror, který se dokáže stát zrcadlem smartphonu svého uživatele.

 

Design nového Peugeotu 108 evidentně využívá obdobných postupů, jako nedávno představená nová generace 308. I zde jsou všudypřítomné křivky, které spolu dobře ladí a vytvářejí kompaktní design bez viditelných rušivých či zbytečně komplikovaných prvků. Vzhledem k rozsáhlé nabídce individualizací je patrné, že si dal Peugeot na svém novém nejmenším modelu hodně záležet. Interiér je například nabízen ve třech provedeních: Porcelaine, s matně bílými lištami palubní desky a středového panelu, Aïkinite spojující odstín Aïkinite na palubní desce s černě lesklým středovým panelem a Porcelaine Aïkinite s matně bílou palubní deskou a středovým panelem ve verzi zlatavé mědi Aïkinite.

 

Zrcadlo mobilu

Zmíněný sedmipalcový displej je součástí příplatkové výbavy verze Active a sériové výbavy u nejvyššího provedení Allure. Jde o rozhraní umožňující používat rádio, palubní počítač a nastavovat parametry vozu. Kromě toho umožňuje připojit chytrý telefon, který je nyní možné používat i ve voze. Uživatel může svůj smartphone připojit dvěma způsoby: pomocí Bluetooth především pro funkci telefonu a hudebního přehrávače, nebo pomocí funkce Mirror Screen, která funguje na bázi technologie MirrorLink pro telefony s operačními systémy Android, RIM a Windows, a AppInCar pro telefony se systémem iOS. Díky funkci Mirror Screen se z dotykového displeje stává zrcadlo připojeného kompatibilního telefonu. Řidič pak smartphone ovládá na dotykovém displeji vozu. V závislosti na připojeném telefonu jsou aplikace rovněž ovladatelné hlasovými příkazy s využitím systému rozpoznávání hlasu.
Je-li vůz v pohybu, je z bezpečnostních důvodů omezen přístup k některým aplikacím. Při jízdě může řidič používat aplikace užitečné pro řízení, jako je například navigace a dále funkce, jaké nabízí například Peugeot Music, internetové rádio značky, jehož provoz byl zahájen při této příležitosti.

 

Technika
S délkou 347 cm a šířkou 162 cm je Peugeot 108 velmi kompaktním městským autem. Dobré manévrovatelnosti prospívají i zkrácené převisy a poloměr otáčení 4,8 m. Zavazadlový prostor má objem 196 l se sadou na opravu pneumatik a 180 litrů s rezervním kolem. Základní objem může být zvýšen až na 750 litrů sklopením opěradel zadních sedadel dělených v poměru 50:50. Rozchod kol vpředu činí 1425 mm a 1420 mm vzadu. K dispozici jsou dva rozměry pneumatik, 165/65 R14 nebo 165/60 R15. Tlak v pneumatikách je průběžně monitorován nepřímým systémem sledování podhuštění (Indirect Tyre Under-Inflation Detection systém). Brzdový systém zahrnuje v rámci sériové výbavy ABS, elektronický rozdělovač brzdného účinku, systém brzdové podpory v kritických situacích a odpojitelný elektronický systém kontroly stability (ESP). Systém je vpředu doplněn o vzduchem chlazené brzdové kotouče o průměru 247 mm a vzadu o bubnové brzdy o průměru 200 mm.

V nabídce pohonných jednotek jsou výhradně zážehové tříválce. Buď litrový agregát s výkonem 50 kW, který je dodáván buď s pětistupňovou manuální, nebo rovněž pětistupňovou robotizovanou převodovkou. Zcela nový je agregát PureTech 1.2 VTi s výkonem 60 kW. Vzhledem k nízké hmotnosti nové 108, která začíná na 840 kg, se jedná o dostatečný výkon.  

Osádka je ve všech verzích chráněna šesti sériově montovanými airbagy: dva čelní (airbag spolujezdce lze vypnout), dva boční vepředu a dva hlavové chránící přední i zadní sedadla. A konečně, pro bezpečnost dětí jsou dvě zadní sedadla vybavena úchyty Isofix.
 

Napsal: redakce

 
108108108108108
 
 
 
 
 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@iFLEET.cz