iFLEET » Aktuality » Fleet produkt » Škoda Enyaq se blíží. Na skicách jí to sluší

Škoda Enyaq se blíží. Na skicách jí to sluší

 
skoda-0

čtvrtek, 13. srpna 2020

Škoda představí 1. září model Enyaq iV, své první SUV s čistě elektrickým pohonem, což je okamžik, který vnímá automobilka jako vstup do nové éry. A to i z hlediska designu, který tento přelom podtrhne. První vůz mladoboleslavské automobilky postavený na MEB, tedy speciální elektroplatformě koncernu Volkswagen, má nabídnout emoce, dynamiku i velký vnitřní prostor.

 

Na konečný vzhled odmaskovaného Enyaqu stále čekáme, i když leccos naznačily snímky jen lehce maskovaného vozu. Další ochutnávkou jsou designérské skici, které automobilka uvolnila a k nim také několik slov od Karla Neuholda, který vede oddělení vývoje exteriéru vozů Škoda. Ten přiznává, že design Enyaqu navazuje na designový jazyk, kterým se vyznačují už modely Scala, Kamiq nebo čtvrtá generace Octavie. Co Enyaq odlišuje, jsou podle Neuholda především proporce: „Enyaq iV má kratší příď a protaženou linii střechy. Působí tak velmi dynamickým dojmem a proměňuje vůz na prostornou, tiše plující, kosmickou loď“. Dominantou celého vozu je podle designéra příď. „Také u našich elektrických vozů vědomě sázíme na výraznou masku, která je hlavním identifikačním rysem značky. V případě vozu Enyaq iV je maska protažená výrazně dopředu a je vzpřímenější, což umocňuje vzhled silného vozu. Pozornost jistě upoutají také MatrixLED hlavní světlomety a světla pro denní svícení.“

Elektrický pohon a jeho specifika stojí za rozdíly v proporcích vozu. Výška karoserie, délka předních a zadních převisů, to vše je přizpůsobeno elektropohonu. „V případě platformy MEB jsou baterie umístěné v podlaze vozu, což ušetří místo. Díky tomu je karoserie o něco vyšší. Celý dojem se však vybalancuje delším rozvorem náprav. Jednotlivé komponenty elektrického pohonu zabírají ve srovnání s konvenčním spalovacím motorem méně místa, což umožňuje kratší převisy vpředu a vzadu. Karoserie vozu Enyaq iV je delší, a navíc velmi aerodynamická, což pozitivně ovlivňuje dojezd. Hodnota cx od 0,27 je pro SUV této velikosti působivý výsledek,“ vysvětluje Neuhold a na závěr dodává, že i první elektrické SUV Škodovky spojuje prostornost, všestrannost a takzvaná Simply Clever řešení detailů. „Je to vůz pro aktivní život i rodinu, hodí se i na dlouhé cesty,“ věří Neuhold.

 

 

 
 

Související články

 
 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 

Mimořádná vydání

Tour de Fleet 2020 - registrace

Den s Fleetem 2020Pardubice

Newsletter

Archiv
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@iFLEET.cz