iFLEET » Aktuality » Fleet produkt » Zelený vodík se vyplatí už za dva roky

Zelený vodík se vyplatí už za dva roky

 

čtvrtek, 17. února 2022

(TZ:Toyota) Zelený vodík bude za dva roky nákladově konkurenceschopný tomu šedému. Cena elektrolyzérů má klesat průměrně o 14 procent. „Vzhledem ke slibovaným úsporám z výroby, klesajícím nákladům na obnovitelné zdroje a rostoucím nákladům na emise CO2, bude zelený vodík vyráběný z obnovitelných zdrojů schopen nákladově konkurovat vodíku z fosilních paliv již za dva roky, tedy mnohem dříve, než se doposud předpokládalo,“ píše Harry Morgan v analýze centra Rethink Energy. Centrum se zabývá energetickým prostředím, a s tím spojenými investičními příležitostmi.

 

Centrum tvrdí, že se nevyplatí investovat do zachytávání a skladování oxidu uhličitého, ale rovnou investovat do zeleného vodíku. Tato investice má podle centra nejjistější návratnost. Podle Rething Energy klesnou náklady na vodík z obnovitelných zdrojů ze současných 370 dolarů za kilogram, na jeden dolar v roce 2035 a 0,75 dolaru v roce 2050. Cena elektrolyzérů produkujících vodík s využitím energie z obnovitelných zdrojů má v souladu s křivkou učení klesat průměrně o 14 procent. Analytici jsou méně optimističtí a předpokládají, že se odvětví výroby zeleného vodíku bude rozvíjet pomaleji, a to především kvůli nedostatku vody a obnovitelných zdrojů, které jsou k jeho produkci nezbytné.

Toyota podporuje nové technologie
Jedním z průkopníků elektromobilů na vodíkové palivové články je Toyota Mirai, která se ziskem pěti hvězdiček dosáhla nejvyššího hodnocením v testech Euro NCAP. Automobilka nezůstává jen u osobních vozidel. Ve snaze dekarbonizovat obtížněji ovlivnitelná odvětví dopravy vyvíjí také nákladní vozy na vodík a vodíková plavidla. Finanční prostředky vložila například do start-upu Energy Observer, což je vodíkem poháněná loď. Vodík si vyrábí přímo na palubě z mořské vody. Využívá k tomu vítr, slunce a vodu.

 

 

Napsal: redakce

 
 

Související články

 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@iFLEET.cz