iFLEET » Aktuality » PSA dostane od francouzské vlády půjčku 1,2 miliardy eur a zavře továrnu

PSA dostane od francouzské vlády půjčku 1,2 miliardy eur a zavře továrnu

 
5ae5_vyroba

úterý, 12. února 2013

Že má francouzská skupina PSA Peugeot Citroën finanční problémy, to není žádné tajemství. V zájmu udržení výroby a pracovních míst se francouzská vláda rozhodla automobilce pomoci formou státní půjčky. Konkurence proti tomu protestovala,...

 

Že má francouzská skupina PSA Peugeot Citroën finanční problémy, to není žádné tajemství. V zájmu udržení výroby a pracovních míst se francouzská vláda rozhodla automobilce pomoci formou státní půjčky.

Konkurence proti tomu protestovala, nejhlasitěji domácí konkurent Renault, evropský Ford a také Volkswagen. Poukazovali na narušení rovných podmínek a nesystémovost takového kroku. Navzdory těmto hlasům byla nakonec výhodná státní půjčka pro PSA schválena, Francouzi však podpoří svou automobilku jen částkou 1,2 miliardy eur. Původně se hovořilo až o sedmi miliardách...


Podmínkou půjčky splatné do tří let je předložení plánu restrukturalizace, která povede k ekonomické soběstačnosti této „dvojznačky“. Skupina PSA již oznámila plán na uzavření továrny v Aulnay u Paříže, v dalších provozech dojde ke snížení počtu pracovních míst. Francouzi nyní velmi spoléhají především na spolupráci s americkým GM, se kterým bude sdílet tři platformy, společně vyvíjet nové motory a nakupovat komponenty.


Problémy PSA jsou dlouhodobé a finanční krize je ještě prohloubila. Očekává se, že až skupina oznámí ve čtvrtek své hospodářské výsledky za rok 2012, bude v nich ztráta mezi 1,8 až 2,1 miliardy eur. Jak Peugeot s Citroënem, tak Renault postihly velké problémy mimo jiné i kvůli jejich větší orientaci na jihoevropské trhy. Ty se kvůli finanční krizi výrazně propadly a s nimi i prodeje francouzských značek. PSA navíc ztrácí zákazníky, kteří přecházejí ke korejským značkám Hyundai či Kia nebo k Volkswagenu, který se z evropských masových značek s podmínkami slábnoucích trhů zatím vypořádává nejlépe. Mimo jiné i díky silným prodejům mimo Evropu.

 
 
 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@iFLEET.cz