Fleet AwardsFleet Awards Firemní auto rokuFiremní auto roku Fleet SlovenskoFleet Slovensko
 

iFLEET » Aktuality » Toyota a BMW: společně při vývoji lithium-air technologie

Toyota a BMW: společně při vývoji lithium-air technologie

 
39f0_2013_toyota_bmw_02

čtvrtek, 24. ledna 2013

Automobilky Toyota Motor Corporation a BMW Group dnes podepsaly závazné dohody týkající se další spolupráce v oblasti výzkumu a vývoje v oblasti palivových článků a technologií lehkých materiálů. Součástí dohody je také vývoj architektury a...

 

Automobilky Toyota Motor Corporation a BMW Group dnes podepsaly závazné dohody týkající se další spolupráce v oblasti výzkumu a vývoje v oblasti palivových článků a technologií lehkých materiálů. Součástí dohody je také vývoj architektury a komponentů sportovního vozu nové generace. Uvedené dohody navazují na memorandum o porozumění podepsané oběma společnostmi v červnu 2012.

Společnosti TMC a BMW Group dnes kromě toho podepsaly také závaznou dohodu o zahájení společného výzkumu akumulátorů typu lithium-air (Li-Air) a druhé fázi společného výzkumu příští generace akumulátorových článků Li-ion, jenž byl zahájen v březnu roku 2012.

Soustava palivových článků
Obě automobilky považují technologii palivových článků za jedno z možných řešení k dosažení nulových emisí. Proto budou společně sdílet své technologie a vyvinou základní soustavu, která bude zahrnovat nejen sadu palivových článků, ale i nádrž na vodík, elektromotor a akumulátor. S dokončením vývoje se počítá v roce 2020, tedy v roce, kdy začne platit emisní limit na průměrné emise CO2 pouhých 95 g/km.

Technologie lehkých materiálů
Toyota a BMW budou ve vzájemné spolupráci vyvíjet lehké materiály pro karoserie vozidel s využitím nejmodernějších řešení, jako jsou např. materiály vyztužené uhlíkovými vlákny, s úmyslem společně využít tyto technologie při vývoji společné platformy sportovního automobilu i dalších vozů.

Technologie lithiových akumulátorů nové generace
Firmy zahájí společný výzkum s cílem vyvinout akumulátor typu lithium-air, který má potenciál výrazně překonat svou energetickou hustotou dnešní Li-ion akumulátory. De facto se ovšem v případě lithium-air technologie nejedná o akumulátor, ale o jeden z druhů palivových článků.

Společnosti BMW Group a TMC se v prosinci 2012 nejprve dohodly na středně až dlouhodobé spolupráci v oblasti vývoje ekologických vozidel a technologií příští generace. Ve stejné době obě firmy rovněž podepsaly dohodu, v jejímž rámci bude BMW Group dodávat hospodárné vznětové motory společnosti Toyota Motor Europe. BMW Group a TMC mezitím jako dlouhodobí strategičtí partneři usilovně pracují na řešeních trvale udržitelné mobility pro budoucnost.

 
 
 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@iFLEET.cz