iFLEET » Aktuální číslo » FLEET 1 / 2019 » Nečekaná změna

Nečekaná změna

 
01-2019

středa, 20. března 2019

Může si velká nadnárodní společnost vybrat za dodavatele své firemní mobility malého lokálního poskytovatele takových služeb? Může malá lokální leasingovka uspět v souboji s velkými leasingovými společnostmi? Moc často se to nestává, svět „koporátu“ s jeho mnohdy složitou rozhodovací strukturou a svět přímých rozhodnutí spoléhajících na „zdravý selský rozum“ jsou od sebe většinou dost vzdálené. Občas se ale výjimka najde.

 

Společnost Albert má hodně prodejen a také poměrně dost aut ve svém vozovém parku. Aktuálně provádí výběr dodavatele na jeho pravidelnou obnovu, což znamená pořízení tří stovek nových aut během čtyř let. Záměrně není uvedeno nákup, protože Albert auta nekupuje – najímá si je formou operativního leasingu. Auta mění po čtyřech letech, ve stejném intervalu hledá i dodavatele služby operativního leasingu. Jezdí s vozy značky Škoda, s výjimkou několika Audi pro členy nejvyššího vedení. „Udělali jsme si před oslovením jednotlivých značek průzkum trhu, ovšem s tím, že jsme chtěli, aby zůstal náš vozový park pod jednou značkou. To ale znamená, že vzhledem k charakteristice našich interních kategorií vozidel nemáme moc možností výběru, i když jsou ty kategorie de facto jen tři,“ říká Kamil Navrátil, Teamlead Facility Services, pod jehož oddělení správa fleetu spadá. „Měli jsme v minulosti nabídku od Hyundaie, ale ti nám nemohli nabídnout odpovídající auto pro naši nejvyšší kategorii. Přemýšleli jsme také o Fordu, jenže máme dojem, že stávající Mondeo se nevyrovná Superbu nebo Passatu. A nejhorší vždy je, když má rozhodnutí o skladbě fleetu negativní vliv na nejvyšší patra vedení...“ dodává s úsměvem Kamil Navrátil a přiznává, že důvodem, proč chce, aby byl vozový park co do značky unifikovaný, jsou množstevní bonusy, kterých lze dosáhnout. „Kvůli nim jsme se rozhodli zůstat i nadále u Škodovky, a jakmile jsme s ní měli vyjednány podmínky pro dalších pět let, mohli jsme začít vybírat leasingovou společnost. A tam nás čekalo překvapení,“ zdůrazňuje Kamil Navrátil.

 

Operativní tahanice

Albert dosud vždy spolupracoval s některou z velkých univerzálních leasingových společností. A nic nenasvědčovalo tomu, že by taková praxe neměla pokračovat, protože i přes některé výhrady si byli vědomi výhod, které jim tento způsob pořizování a správy vozidel přináší. „Z referencí jsem se nicméně dozvěděl o společnosti Auto Kern, což je malá společnost, která pronajímá vozy formou operativního leasingu výhradně na našem trhu a na Slovensku. Ty reference byly natolik zajímavé, že jsme je v rámci výběrového řízení oslovili. A dostali jsme nabídku, která se od toho, co doposud známe, výrazně odlišovala v náš prospěch.“ Jak Kamil Navrátil upozorňuje, v operativním leasingu se v poslední době „přitvrzuje“. Vysoká konkurence nutí dodavatele těchto služeb snižovat nabídkové ceny na hranici vysokého finančního rizika, čímž se zvyšuje tlak na snižování nákladů, případně i dodatečné příjmy v průběhu leasingu. „Je problém, když máte auto v servisu na garanční prohlídce, kontrolou je zjištěno, že brzdové destičky už jsou jen na nějakých deseti patnácti procentech, ale leasingová společnost nepovolí jejich výměnu, protože se na nich ještě něco ujet dá. Takže auto pak musí do servisu dodatečně ještě jednou, což nás stojí čas, a tedy i peníze. Výrazně nám také v posledním roce vzrostly platby za nadměrné opotřebení. Přitom s auty jezdí titíž lidé a stále stejně, nemáme žádný nárůst nehodovosti. Jen se stále přitvrzuje v hodnocení poškození. To všechno nás vedlo k tomu, abychom zkusili hledat alternativu,“ vysvětluje Kamil Navrátil. A jak dodává, věří, že ji našli, protože po důkladném posouzení se rozhodli nabídku Auto Kern přijmout, přestože nebyla nejlevnější.

 

Celý článek najdete na stránkách magazínu FLEET firemní automobily 1/2019. O vzorový výtisk si můžete napsat přímo do redakce zde

 
 

Související články

 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@iFLEET.cz