Fleet AwardsFleet Awards Firemní auto rokuFiremní auto roku Fleet SlovenskoFleet Slovensko
 

iFLEET » Aktuální číslo » FLEET 3 / 2022 » Elektromobilita v nákladní dopravě: Mercedes Truck

Elektromobilita v nákladní dopravě: Mercedes Truck

 
mercedes-2

čtvrtek, 10. listopadu 2022

V současné době Mercedes-Benz nabízí a prodává model eActros 300/400, což je z akumulátorů poháněný plně elektrický nákladní automobil v provedení podvozek 4x2 nebo 6x2 pro různé nástavby, určený pro městskou rozvážku v pro provoz sólo i v soupravě do 40t, s dojezdem 220-400km podle provedení a provozních podmínek. Z něj odvozený tahač návěsů bude v prodeji příští rok. Pod názvem eActros LongHaul představil Mercedes-Benz Trucks prototyp tahače návěsů s pohonem z akumulátorů, určený pro dopravu na střední vzdálenosti s dojezdem okolo 500km.

 

To umožní akumulátory o kapacitě přes 600 kWh s technologií lithium-železo-fosfátových akumulátorových článků (LFP), které se vyznačují i delší životností. Akumulátory modelu eActros LongHaul bude možné nabít z nabíjecího stojanu o výkonu až 1 MW z 20 na 80 procent za výrazně méně než 30 minut (tzv.megawattové nabíjení). První vyrobené prototypy již procházejí intenzivními testy. Zahájení sériové výroby je plánováno na rok 2024.

GenH2 Truck – prototyp tahače s pohonem vodíkovými články
Mercedes-Benz GenH2 Truck je konceptem dálkového tahače s elektrickým pohonem, kde jako zdroj energie slouží vodíkové palivové články. Již od minulého roku probíhají provozní testy prototypů na vlastním zkušebním polygonu i na veřejných silnicích. Cílem vývoje je dosáhnout dojezdu 1000 kilometrů a více na jednu náplň. K tomu je třeba vozidlo pohánět kapalným vodíkem (LH2), který má výrazně vyšší hustotu energie na jednotku objemu než stlačený vodík. Pohon vodíkem tedy bude vhodný pro flexibilní využití v důležitém segmentu těžké dálkové dopravy v soupravách o celkové hmotnosti 40t. Parametry výkonu a dojezdu vozidla se tedy blíží výkonům vozidel s klasickým vznětovým motorem. Zahájení sériové výroby vodíkových nákladních vozidel je plánováno na druhou polovinu desetiletí.

Fuso eCanter – nová generace plně elektrického rozvážkového vozu
Fuso Canter je sesterským produktem z portfolia značek společnosti Daimler Truck AG. Při vývoji nyní představené nové generace modelu eCanter byly využity zkušenosti zákazníků z pěti let provozu předchozí generace, která na celém světě elektricky ujela již více než šest milionů kilometrů. Jde o řadu lehkých nákladních vozidel s elektrickým pohonem, s celkovou hmotností od 4,25 do 8,55 tuny. Vozidlo najde uplatnění v rozvážkové dopravě v centrech měst, ve stavebnictví, zahradnictví nebo v komunálních službách. Pohon obstará motor o výkonu 110 kW nebo 129 kW. Díky novému konceptu modulárních sad akumulátorů jsou k dispozici tři verze s dojezdem 70 km, 140 km nebo 200 km. Akumulátory LFP je možno nabíjet jak střídavým (AC), tak i stejnosměrným (DC) proudem až 104 kW. eCanter je osazen i nejmodernějšími bezpečnostními systémy a stanovuje i v této oblasti nová měřítka ve svém segmentu. Sériová výroba i zahájení prodeje v ČR se připravuje na rok 2023.

Další informace najdete na https://www.mercedes-benz-trucks.com

 
 
 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@iFLEET.cz