iFLEET » Aktuální číslo » FLEET 4 / 2017 » Ekonomicky, ekologicky, nebo obojí?

Ekonomicky, ekologicky, nebo obojí?

 
4-2017

úterý, 29. srpna 2017

Jaká je aktuální situace v českých fleetech z pohledu alternativních pohonů? Proč je jejich rozšíření u nás doposud téměř zanedbatelné? Co může jejich použití ve firemních fleetech znamenat pro celkové náklady? Na tyto odpovědi se pokusíme odpovědět následujícím článkem.

 

V ČR jsou aktuálně registrovány více než čtyři miliony motorových silničních vozidel s průměrným stářím přes 13 let. Z toho je firemních vozů cca 750 000, přičemž jejich průměrné stáří jsou zhruba čtyři roky. Dvě třetiny všech firemních vozů jsou přitom provozovány v malých fleetech do deseti aut. Jsou to spíše menší a střední firmy, které táhnou průměrné stáří celého českého vozového parku k lepším hodnotám.

Firemní vozy jsou tedy jednoznačně ekonomičtější, pohodlnější, ekologičtější a bezpečnější než privátní vozový park a jejich obměna je hlavním motorem automobilového trhu, neboť představují více než 60 procent prodejů nových vozů a více než 80 procent celkové hodnoty trhu ve finančním vyjádření.

 

Alternativní pohony v ČR a v zahraničí

Roční prodeje vozů s alternativními pohony v EU se pohybují kolem 700 000 ročně, což představuje cca pět procent všech prodaných vozů. Přibližně 40 procent z tohoto počtu tvoří hybridy, 40 procent pohony využívající jako palivo plyny (CNG, LPG, případně LNG) a 20 procent elektromobily. V prvním kvartálu roku 2017 přitom vzrostl prodej hybridních vozů o 60 %, zřejmě jakožto důsledek sílících obav z postoje k dieselovým motorům.

Oproti tomu v ČR představuje podíl vozů s alternativními pohony (dále AP) jen zhruba dvě procenta celkových prodejů, což obnáší cca 5000 vozů ročně. Na rozdíl od zahraničí u nás převažují vozy na plynová paliva, hybridy a elektromobily dohromady činí jen 25 procent (oproti 60 procentům v zahraničí). Jsme tak trochu nealternativní a plynová země…

 

TCO, TCV, TCM?

Definici pojmu TCO jistě není třeba na tomto místě rozebírat, nicméně je vhodné si pro srozumitelnost vyjasnit některé detaily. Metodika TCO není používána jednotně a různé strany používají různé úhly pohledu, např. „O“ ve zkratce TCO má někdy význam Ownership, někdy Operation, což jsou velmi odlišné věci.

 

Celý článek přináší magazín FLEET firermní automobily. K dispozici také v elektronivké podobě na Alza Media.

 
 

Související články

 
 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 

Mimořádná vydání

Tour de Fleet 2021 - registrace

Den s Fleetem 2020Pardubice

Newsletter

Archiv
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@iFLEET.cz