iFLEET » Archiv 2005-19 » Benzina zvyšuje kvalitu

Benzina zvyšuje kvalitu

 
image1340

Pojedete tankovat palivo k Shellu, ÖMV či Benzině? Zdánlivě nelogická otázka, protože první dvě jmenované značky vnímají zákazníci jako prémiové, zatímco tu třetí jako sice všudypřítomnou, ale z hlediska standardu poskytovaných služeb nijak zvlášť...

 

Pojedete tankovat palivo k Shellu, ÖMV či Benzině? Zdánlivě nelogická otázka, protože první dvě jmenované značky vnímají zákazníci jako prémiové, zatímco tu třetí jako sice všudypřítomnou, ale z hlediska standardu poskytovaných služeb nijak zvlášť kvalitní. Nový koncept Benzina Plus i restrukturalizace celé sítě Benziny by ale měly toto vnímání v následujících letech změnit.

Společnost Benzina provozuje nejrozsáhlejší síť čerpacích stanic u nás. V současnosti je jich více než 300, což znamená velmi dobré pokrytí celého území české republiky. Objemem vytočeného paliva se však tato síť řadí až na třetí místo na trhu. ¨Zákazníci ji totiž nijak nepreferují a když u Benziny tankují, tak především z toho důvodu, že je „po ruce“, nikoli proto, že by vyhledávali její služby díky jejich kvalitě. Platí to samozřejmě i pro firemní klientelu, která dnes, jak alespoň vyplývá z průzkumů a zkušeností redakce FLEETu dává přednost právě sítím jako ÖMV či Shell a Benzinu vnímá často pouze jako doplňkovou, zejména díky pokrytí území.

„Zdálo se nám, že Benzina nevyužívá možností, které na trhu jsou, proto jsme se rozhodli jí pomoci k návratu na pozice, které si zaslouží,“ uvedl v rámci prezentace nové obchodní strategie Igor Adam Chalupec, generální ředitel PKN Orlen. Tato společnost koupila Unipetrol, jehož součástí Bezina je, 17. října 2005 a od té doby pracuje na jeho restrukturalizaci, která se dotýká i Benziny. PKN Orlen je přitom společností, která má dnes s procesem revitalizace a rebrandingu tak rozsáhlé sítě asi největší zkušenosti v celé Evropě, protože k podobnému kroku přistoupila v minulých letech u vlastní sítě v Polsku.

Plány na rozvoj tradiční značky na našem trhu musely vzít v úvahu řadu objektivních faktorů: Síť Benziny je příliš velká na to, aby fungovala pod jednou značkou a příliš malá k tomu, aby ji bylo možno rozdělit na dvě zcela samostatné značky,“ uvedl generální ředitel Benziny Martin Durčák. Výsledkem je tedy koncept, v jehož rámci dojde k vyčlenění části sítě a jejího přebudování do prémiové podoby, nesoucí označení Benzina Plus. Cílovým počtem je asi jedna třetina sítě, tedy přes 100 stanic přebudovaných do nového standardu, který nabídne jak nový vnější design, tak kvalitnější služby, úroveň obsluhy a v neposlední řadě i nová prémiová paliva, která se na náš trh dostávají. „Nejedná se pouze o jakýsi facelifting, ale o skutečné přebudování vybraných stanic na zcela odlišný standard, než na jaký byli dosud naši zákazníci zvyklí,“ uvedl dále Martin Durčák a připomněl, že až dosud nebyla Benzina spojována s příliš vysokým standardem, protože zaostávala v řadě oblastí, ať už to je chování personálu vůči zákazníkům, rozsah gastronomických služeb či nabídky zboží v obchodě. To vše projde v rámci sítě Benzina Plus radikální proměnou. Například v oblasti gastronomie je připraveno několik konceptů. Nejvyšším je Restaurant, dále jsou připraveny koncepty Bistro, Snack a Café. Posledně jmenovaný bude dostupný i na některých čerpacích stanicích standardní sítě Benziny. Ta bude totiž přebudována také, zejména s akcentem na kvalitu obsluhy zákazníků personálem a jednotný vzhled. Vzhledem k tomu, že byla Benzina nucena přebírat jiné sítě v rámci skupiny Unipetrol, nejsou stále ještě její čerpací stanice marketingově sjednocené. Letos bude přebudováno 20 stanic sítě Benzina Plus a pět standardních, do konce roku 2007 přibude dalších 55 stanic Benzina Plus a nejpozději na konci roku 2009 by měla být celá strategická revitalizace a restrukturalizace dokončena.

Nová síť Benzina Plus nabídne vedle příjemnějšího a modernějšího prostředí, širšího sortimentu služeb a kvality obsluhy také zcela nová prémiová paliva s obchodní značkou Verva. Benzin Verva je stooktanovým palivem pro dosahování optimální výkonnosti moderních zážehových motorů, které zároveň zajišťuje díky lepšímu průběhu spalování snížení spotřeby o cca 3 – 4 %. Speciální aditivace navíc přispívá k optimálnějšímu promazání motoru, snižování třecích ztrát a také snižování nebezpečí koroze v palivovém systému. Bezvýznamný není ani přínos v oblasti ekologie, potože motory spalující toto palivo produkují nižší emise jak CO2 tak oxidů dusíku. V průběhu příštího roku nabídnou čerpací stanice také prémiovou motorovou naftu, opět s označením Verva. Tato paliva budou k dispozici pouze v síti Benzina Plus, na standardních čerpacích stanicích (a samozřejmě i v síti Benzina Plus) to budou běžná paliva.

Od zavedení nové sítě Benzina Plus si vedení společnosti slibuje příliv zákazníků, kteří vyhledávají vyšší kvalitu služeb, tedy i zákazníků fleetových. „Základí nabídka produktů pro fleetovou klientelu se nemění, nabízíme magnetické i čipové karty, v rámci sítě Benzina Plus i modernizace standardních čerpacích stanic se ale zaměříme například na urychlení procesu placení kartami na našich terminálech, což by mělo přispět k vyšší spokojenosti jejich uživatelů,“ uvedl pro FLEET Martin Durčák a vyjádřil přesvědčení, že nový standard služeb firemní klientelu osloví natolik, že zcela změní dosavadní vnímání značky Benzina.
 

 
 
 
 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 

Mimořádná vydání

Tour de Fleet 2021 - registrace

Den s Fleetem 2020Pardubice

Newsletter

Archiv
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@iFLEET.cz