iFLEET » Archiv 2005-19 » Když auto volá: chyťte zloděje!

Když auto volá: chyťte zloděje!

 
image482

Na mapě se pohybuje symbol automobilu, za ním zůstávají body v podobě čtverečků. Z pohybu vozu lze vyčíst řadu údajů, třeba kdy byla jízda zahájena, jaká byla trasa a ujetá vzdálenost. Sledovací a vyhledávací systém AutoLocator je dalším z řady...

 

Na mapě se pohybuje symbol automobilu, za ním zůstávají body v podobě čtverečků. Z pohybu vozu lze vyčíst řadu údajů, třeba kdy byla jízda zahájena, jaká byla trasa a ujetá vzdálenost. Sledovací a vyhledávací systém AutoLocator je dalším z řady podobných, které již na našem trhu fungují.

AutoLocator pracuje na známém principu určování polohy vozu pomocí GPS (globální systém satelitní navigace) a komunikaci prostřednictvím mobilní telefonní sítě GSM. Zařízení je umístěno ve voze skrytě a v případě krádeže hlásí majiteli nebo pultu centrální ochrany (PCO) přesnou polohu odcizeného vozu. Systém AutoLocator dokáže na neautorizované použití vozu sám upozornit a určit polohu vozu. Majitel vozu se o odcizení vozu dozví buď díky zprávě zaslané na jeho mobilní telefon nebo prostřednictvím PCO umístěného v centrále společnosti AutoLocator. V okamžiku, kdy pachatel vnikne do automobilu, nakládá jej na odtahový vůz či krade kola, odhalí prostorová a náklonová čidla napadení a zařízení okamžitě odešle na PCO informaci. Dispečer se ihned spojí s majitelem, aby zjistil, zda jde opravdu o krádež a ne o planý poplach. Současně zjistí polohu automobilu, který se mu zobrazí přímo v detailní mapě na monitoru počítače a oznámí krádež nejbližší policejní stanici. Přímo policejní hlídce pak hlásí aktuální polohu, směr a rychlost ukradeného vozu.

Zařízení je stavebnicové, což umožňuje sestavit optimální variantu pro každého uživatele. Skládá se z centrálního modulu, přídavných čidel a výstupních zařízení. Modul komunikuje s PCO a s majitelem auta prostřednictvím jeho mobilního telefonu. Čidla (náklonová a ultrazvuková) zjišťují neoprávněnou manipulaci s vozidlem, například násilné otevření dveří, rozbití okna, naložení auta na odtahový vůz nebo krádež kol. Výstupním zařízením je například výkonná siréna, kterou lze dálkově spustit a donutit tak zloděje auto opustit. Systém pracuje nepřetržitě a bez jakékoliv údržby. Jeho ovládání je jednoduché, aktivuje se buď dotykovým čipem, nebo bezdotykovou kartou. Zařízení nevyžaduje montáž zvláštní antény, protože je vybaveno vlastní. Napájí se z akumulátoru vozidla, ale může fungovat i na záložní baterii, například v případě výpadku akumulátoru nebo při nehodě.

Hlídání a komunikace
AutoLocator je multifunkční zařízení, které lze využít nejen pro zabezpečení před krádeží, ale i pro potřeby dopravní logistiky, komunikace a navigace a dokonce i pro zábavu. Funguje zároveň jako druhý imobilizér ve voze, protože bez přiložení identifikačního čipu (nebo karty) nelze vozidlo nastartovat. Je-li přesto vozidlo odcizeno (například naložením na odtahový vůz), lze jej sledovat on-line na počítači a zajistit s pomocí policie dopadení zlodějů.

AutoLocator umožňuje také hlasovou komunikaci, jeho prostřednictvím lze telefonovat a používat jej jako handsfree sadu mobilního telefonu. Dispečer firemního fleetu tak může například telefonovat do vozu či stroje, aniž by věděl, kdo v něm právě je (v případě, že s vozem jezdí více řidičů). Výhodou je také to, že řidič může pouhým stiskem jednoho tlačítka z vozu zavolat na jedno až tři předem určená čísla, například svému nadřízenému nebo na centrálu firmy.

Navigace a asistence
AutoLocator lze použít také k navigaci – pouhým připojením k notebooku nebo PDA se z něj stane navigační zařízení. Program dodávaný společností AutoLocator dokáže navigovat řidiče ukazateli na mapě i hlasem, a to v češtině. K dispozici je navigační CD pro celou Evropu.

V případě nehody se AutoLocator stává hlásičem, s jehož pomocí se řidič použitím nouzového tlačítka dovolá do asistenčního centra. To zajistí vše potřebné (například příjezd sanitky, hasičů, policie). Výhodou je, že asistenční centrum zjistí přesnou polohu vozu a tu sdělí vozu záchranné služby. Ušetřený čas může zachránit lidský život. V případě vážné havárie (a porušení určitých okruhů) je zařízení schopno přivolat pomoc samo automaticky. Uvažuje se i o automatickém videopřenosu z vozu.

Monitoring firemních fleetů
Systém může samozřejmě sloužit firmám také k dálkovému monitorování vozidel. Software potřebný pro dálkové ovládání modulů a sledování (včetně elektronických map) je instalován do počítače klienta. Potom dispečer snadno zjistí, kde se momentálně firemní vozy nacházejí, kudy se kdy pohybovaly, kdo řídil, atd. Vše bez nutnosti spolupráce řidiče a proto bezpečněji a přesněji než když řidiči se zařízením sami pracují nebo přenášejí data ke zpracování. Tyto informace lze dále administrativně zpracovávat (převádět je na knihy jízd, přehledy spotřeby, statistiky, atd.). Možnosti firemních aplikací jsou však mnohem širší, včetně mobilního placení nebo elektronického mýtného, jež by u nás mělo být zavedeno v dohledné době.

Dostupnost a víceúčelovost
AutoLocator nyní nabízí tři základní řady svých přístrojů. Řada AL 2000 Optimum je určena pro zabezpečení proti krádeži prostřednictvím GSM signálu, řada AL 3000 Satellite slouží k zabezpečení proti krádeži prostřednictvím GSM signálu a satelitního sledování pomocí GPS a nejvyšší řada AL 4000 Logistic navíc umožňuje i sledování firemních vozidel a návazné firemní aplikace. Řady Satellite a Logistic jsou určeny pro použití v celé Evropě, Optimum pouze na území České republiky.

Ceny sad se pohybují od 23 900 korun do 26 900 korun u AL 4000 Logistic, od 22 900 do 24 900 korun u AL 3000 Satellite a od 11 700 do 16 800 u AL 2000 Optimum bez DPH a podle konfigurace volitelných prvků. Kompletní náklady na řadu Satellite zahrnují ještě aktivaci, montáž (4000 korun) a roční poplatky za sledovací provoz (4950 korun), celkem 34 850 korun. V případě, že vlastník nevyužije služeb PCO, ale spolehne se na vlastní střežení (příjem hlášení od zařízení), pak zaplatí jen 29 900 korun.
 

 
 
 
 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 

Mimořádná vydání

Tour de Fleet 2021 - registrace

Den s Fleetem 2020Pardubice

Newsletter

Archiv
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@iFLEET.cz