Fleet AwardsFleet Awards Firemní auto rokuFiremní auto roku Fleet SlovenskoFleet Slovensko
 

iFLEET » Archiv 2005-19 » Nástavby luv

Nástavby luv

 
image276

Existuje řada oborů ve kterých provozovatelé autoparků nevystačí s běžnou nabídkou sortimentu lehkých užitkových vozů od automobilek a musí je opatřit specializovanými funkčními nástavbami. Firem, které tyto přestavby realizují, je u nás celá řada a...

 

Existuje řada oborů ve kterých provozovatelé autoparků nevystačí s běžnou nabídkou sortimentu lehkých užitkových vozů od automobilek a musí je opatřit specializovanými funkčními nástavbami. Firem, které tyto přestavby realizují, je u nás celá řada a jejich nabídka se stále rozrůstá.

Speciální nástavby se dělí na řadu kategorií. Mezi nejčastěji požadované patří skříňové nástavby, které se dodávají v řadě variant, často pro účely rozvážky potravin, kdy jsou vyžadovány většinou izolované, chladicí či mrazicí. Pro zjednodušení manipulace s těžšími břemeny nabízí řada firem také možnost vybavení skříňových nástaveb hydraulickým čelem. Další frekventované nástavby jsou valníky, ať už pevné nebo sklápěcí. Jednoduché sklápěcí nástavby s jednostranným zadním sklápěním jsou dnes přitom cenově natolik blízko běžných valníkových nástaveb, že je volí i ty firmy, které možnosti sklápění nevyužívají příliš často. Valníkové nástavby nejčastěji využívají stavební firmy. Třetí skupinou často realizovaných nástaveb jsou nástavby odtahové. Jejich uživateli jsou především servisy, obchodníci s novými i ojetými vozy a samozřejmě specializované odtahové a asistenční společnosti. Samostatnou kategorií jsou speciální nástavby pro potřeby hasičského záchranného sboru, sanitní či armádní vozy, přepravníky živých zvířat a podobně.

Auto-Tech Vinoř s.r.o.
Společnost má téměř stoletou tradici v oblasti strojírenské výroby, automobilové nástavby vyrábí již dvacet let. Současný výrobní program obsahuje širokou škálu nástaveb jako například valníky, sklápěče, skříně (prachotěsné, chladicí, mrazicí) či odtahová vozidla. Je také schopna vyhovět také individuálním potřebám zákazníka speciálními nástavbami na míru.

Nástavby jsou dodávány na jakýkoliv podvozek v kategoriích N1, N2 a N3. Společnost disponuje vlastním konstrukčním oddělením, které připravuje každou konkrétní zakázku do výroby, a je schopna zpracovat v krátkém čase podrobnou nabídku na konkrétní požadavek včetně popisu provedení, ceny a dodacích podmínek. Auto-Tech Vinoř je držitelem certifikátu řízení kvality dle ISO 9001:2001, její roční produkce činí cca 700 nástaveb.

Kar-Box
Firma Kar-Box Hořice byla založena v roce 1997 a vznikla z bývalého závodu 04 Karosa, s. p. Vysoké Mýto. Do jejího současného výrobního programu patří kromě jiného také skříňové nástavby a kontejnery ISO 1C. Stavebním prvkem pro výrobu skříňových nástaveb i kontejnerů je sendvičový panel, který je vyráběn technologií vysokotlakého vstřikování ve vypěňovacích lisech. Kar-Box dodává skříňové nástavby na veškeré typy podvozků užitkových vozidel všech značek. Sortiment zahrnuje skříňové nástavby prachotěsné, zateplené, izotermické, chladírenské, mrazírenské, dílenské a montážní i speciální nástavby (např. pro AČR či Hasičský záchranný sbor). Chladírenské a mrazírenské nástavby mají certifikaci ATP pro mezinárodní přepravu. Firma má zaveden systém řízení jakosti ISO 9001:2001. Ceny skříňových nástaveb závisí na rozměrech nástavby a dále na vybavení skříňové nástavby, které je zákazníkem požadováno.


Montex s.r.o.
Tradice této kolínské firmy vznikla v roce 1990. V této době začala firma Montex vyrábět své první skříňové nástavby pod označením SKMT, které po mnoha modifikacích zůstávají i v současné době ve výrobním sortimentu. Od té doby však uplynulo již mnoho let a v současné době se firma může chlubit novým výrobním závodem vybaveným moderní technologií svařování, tryskání a lakování.

V roce 1993 společnost výrazně investovala do nového výrobního závodu, který s sebou přinesl zvýšení produktivity a kvality dodávaných nástaveb. Velkého pokroku ve zlepšení kvality a produktivity ve výrobě došlo v roce 2002, kdy byl zaveden systém řízení jakosti ISO 9001:2001. Napomohlo tomu i nasazení počítačového systému řízení výroby od německé firmy Great Plains, který zahrnuje kompletní počítačové zpracování nástaveb, technickou přípravu výroby, plánování výroby, nákupu a kompletní řízení vlastní výroby. Zároveň byla uvedena do provozu nová výrobní hala s moderní technologií svařování, tryskacím boxem a lakovacími boxy. Díky tomu patří výrobní závod firmy Montex k domácí špičce a může soupeřit i se zahraničními firmami. V současné době firma disponuje výrobní kapacitou, která jí umožňuje plnit požadavky na sériové dodávky nástaveb pro velké společnosti v souběhu se standardní výrobou.

Sortiment společnosti Montex je velmi široký a zahrnuje téměř celé spektrum nástaveb pro řešení transportních a logistických požadavků firem, od malých skříňových nebo valníkových rozvážkových vozů do města, distribučních vozů velkoobchodních řetězců a skladů, výměnných nástaveb ale i velkoobjemových valníkových nebo skříňových souprav pro místní, mezinárodní a dálkovou dopravu. Mezi tímto hlavním sortimentem nachází své místo i speciální nástavby pro přepravu piva, dvoupodlažní nebo multiteplotní nástavby, přepravníky živých zvířat, sklápěčky, přepravníky osob, pojízdné dílny a další speciální nástavby. Zajímavý je výrobní program cateringových nástaveb, kterých bylo od roku 1998 dodáno více než 200 kusů na zahraniční trh, především do letištní sítě společnosti LSG Lufthansa.

Nejčastěji jsou v segmentu N1 dodávány valníkové nástavby, chladírenské a distribuční skříňové nástavby a sklápěčky. Valníkové nástavby jsou dodávány pro běžnou přepravu zboží, a to v klasickém provedení bez plachty nebo s jednoduchou plachtou. V současné době se zvyšuje také počet dodávaných valníků s bočním shrnováním plachty pro zajištění jednoduché a rychlé nakládky zboží.

Chladírenské nástavby FRIGO a PSMT pro podvozky nákladních automobilů splňují hygienické i teplotní požadavky na distribuci potravin a jsou uzpůsobeny pro nasazení v tvrdých provozních podmínkách většími dopravci. Pro menší dopravce a rozvážku ve městech jsou výhodnější nástavby na N1. Tyto vozy jsou v převážné míře vybaveny chladírenskými jednotkami.

ÚAMK Industry
ÚAMK Industry, a. s. je nástupnickou organizací společnosti Benešovské strojírny, a.s. a dceřinou společností ÚAMK, a. s. Pokračuje ve vývoji, výrobě a montáži několika druhů nástaveb na užitkové automobily ve stejném rozsahu, v jakém je realizovaly Benešovské strojírny. Jeho sortiment tedy tvoří Odtahové vozy (pevné najížděcí vozy s hydraulickou rukou a naklápěcí s výsuvnou podlahou pro osobní a užitkové vozy), vyprošťovací a odtahové vozy pro nákladní automobily a autobusy (montované na jeřáby TATRA AV 14), montážní plošiny na trakční vedení, hydraulické schody pro invalidy do autobusů, tramvají, trolejbusů a pojízdných prodejen, plošinky pro invalidy do trolejbusů a tramvají. Společnost je držitelem certifikátu managementu jakosti ISO 9001:2000.

Fosan s.r.o.
Společnost Fosan pokračuje ve výrobě sanitních a jiných účelových vozidel a navazuje tak na dlouholetou tradici výroby automobilových nástaveb v Ivančicích u Brna, která se datuje od roku 1960. Sanitní vozidla DRNR (doprava raněných, nemocných a rodiček), RLP (rychlá lékařská pomoc) a další zdravotnické verze jsou zpracovány dle požadavků vyhlášky MZ ČR č. 51/95 Sb.a MD ČR č. 56/01 Sb. s přihlédnutím k normě EN 1789. Zástavby jsou realizovány na vozidlech renomovaných značek (Volkswagen, Renault, Fiat, Ford, Opel, Mercedes, Chevrolet...), zaručujících vysokou kvalitu a komfort. Vedle toho jsou v nabídce také nástavby dílenské, hasičské, skříňové přepravníky se zvedacím čelem, pekárenské, chladírenské a mrazírenské či armádní. Stejně jako veškerá použitá technika a příslušenství jsou nástavby homologovány. Firma je držitelem certifikátu jakosti ISO 9001:2001 a také ČSN EN 729-2.

Vedle těchto společností působí na našem trhu i řada dalších, například Tom Car Servis s.r.o.; Karoseria a.s.; Ekopuro s.r.o.; Box-Auto s.r.o.; Clearmont s.r.o.; Truck Trade s.r.o.; Paragan s.r.o.; Maro Kralovice a pod.

Ceny nástaveb
Ceny jednotlivých nástaveb se velmi liší jednak podle výrobce a také proto, že záleží na konkrétním vybavení, materiálech, izolaci, případně dalších speciálních požadavcích klienta. Základní skříňová nástavba na podvozek N1 stojí například u společnosti Montex 70 000 Kč, jedná-li se o chladírenské provedení v panelovém provedení, pak je cena od 150 000 Kč. Nástavby na nákladní vozy kategorie N2 jsou cenově náročnější. Například izolovaný přepravník typ 5200 od společnosti CarBox stojí 320 000 Kč. Pekařský přepravník včetně agregátu stojí od stejné společnosti cca 380 000 Kč a chladírenská nástavba kategorie FNA se zařízením pro převoz masa ve visu opět včetně agregátu zhruba 450 000 Kč.

Zájemci o jednoduchou valníkovou nástavbu N1 pořídí u firmy Montex již za cca 40 000 Kč, jednoduché sklápěcí nástavby dodává tato firma v cenách od 90 000 Kč.

Samostatnou kapitolu mezi nástavbami tvoří odtahové vozy. Pevné nástavby odtahových vozidel od ÚAMK Industry se pohybují v cenových relacích 240 000 Kč až 380 000 Kč, zatímco naklápěcí sjížděcí odtahové nástavby vyjdou na 340 000 Kč až 440 000 Kč.
 

 
 
 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@iFLEET.cz