Fleet AwardsFleet Awards Firemní auto rokuFiremní auto roku Fleet SlovenskoFleet Slovensko
 

iFLEET » Archiv 2005-19 » Promile za volantem

Promile za volantem

 
a5e8_alkohol

úterý, 6. září 2011

V květnu tohoto roku poslanci schválili novelu zákona, podle které se mění bodový postih řidičů, kteří řídili pod vlivem alkoholu. Těm, kteří budou mít v krvi 0,3 promile a méně, nebudou odečteny tři trestné body. I nadále jim však hrozí pokuta od 2...

 

V květnu tohoto roku poslanci schválili novelu zákona, podle které se mění bodový postih řidičů, kteří řídili pod vlivem alkoholu. Těm, kteří budou mít v krvi 0,3 promile a méně, nebudou odečteny tři trestné body. I nadále jim však hrozí pokuta od 2 500 do 20 000 Kč.

Někteří odborníci se domnívají, že měřicí přístroj může naměřit okolo 0,24 promile alkoholu i řidiči, který žádný alkohol nepožil. Příčinou je přirozená hladina alkoholu v těle a omezená přesnost měření přístroje. Stále tedy platí nulová tolerance alkoholu při řízení a hrozba finanční pokuty, za velmi nízkou hladinu alkoholu ale nepřichází bodový postih. Bude-li však u řidiče naměřena vyšší hladina alkoholu než 0,3 promile, bude mu uděleno sedm trestných bodů, pokuta a přijde o řidičské oprávnění.

Vliv alkoholu na řízení vozidla
Alkohol je považován za psychotropní látku, která mění chemickou rovnováhu mozku. Vede k negativní změně psychických funkcí a procesů. Člověk se díky alkoholu cítí sebevědoměji, má sníženou sebekontrolu, zhoršenou koncentraci, motoriku, roste jeho odvaha a sebejistota, padají zábrany. Řidič má větší sklony k soutěžení a rizikovému předjíždění, přestává respektovat dopravní předpisy, chybně řadí rychlostní stupně, plete se, zapomíná rozsvítit světla nebo se připoutat, nezachovává správný odstup mezi vozidly, má narušené vidění, zpomalené reakce, hůře registruje dopravní značení a ostatní účastníky silničního provozu, hazarduje a projevují se u něj silněji jeho negativní vlastnosti, zejména sklon k agresi a nezodpovědnosti. Pokles výkonnosti trvá i poté, co již není alkohol v krvi znatelný.
Alkohol v krvi řidiče již od 0,2 promile narušuje schopnost zrakového vnímání, koncentrace, postřehu, zrakové paměti a prostorového vnímání, zhoršuje hloubkové a noční vidění, zužuje zorné pole a mění emoce. Z psychologického hlediska je nejrizikovější hladina alkoholu u motoristy v rozmezí 0,5 až 1,5 promile. Takový člověk má nižší míru sebekontroly, cítí vysokou sebejistotu, takže má sklon k soutěživosti a mnohem více riskuje.
Lidé se liší v tom, jak na podání alkoholu reagují i v době, kdy jsou po požití alkoholu znovu schopni bezpečně usednout za volant. Obecně platí, že alkohol lépe odbourávají muži, osoby s vyšší tělesnou hmotností, sytí, nebo ti, kteří se pohybují v chladném prostředí a mají v těle dostatek tekutin.
Třetina viníků, kteří řídili pod vlivem alkoholu, je tvořena recidivisty. Typická je pro ně trivializace problému, nevhodné chování, nedostatečná zodpovědnost a nezralost.
 

 

Celý článek naleznete v magazínu FLEET č. 4/211

 
 
 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@iFLEET.cz