iFLEET » Aktuality » Fleet dodavatel » Čtyřicet samořiditelných BMW 7 bude brázdit města

Čtyřicet samořiditelných BMW 7 bude brázdit města

 
bmw-0

pátek, 6. ledna 2017

BMW uvede ve druhé polovině letošního roku do provozu fleet čtyřiceti samořiditelných vozů řady 7. Budou jezdit po evropských i amerických městech a jejich systémy se budou „učit“ jezdit v městských podmínkách. Jedná se o další fázi partnerství mezi německou automobilkou, společností Mobileye a Intelem, jejímž cílem je výroba plně autonomních BMW v roce 2021.

 

Samořiditelné „sedmičky“ budou sbírat data, která následně BMW využije u modelu iNext, který by měl nahradit řadu 7 v roli vlajkové lodi v nabídce BMW. Izraelská společnost Mobileye dodává speciální kamery, které dodávají data pro 3D modelaci okolí vozu a dopravní situace, Intel zajištuje výpočetní výkon pro umělou inteligenci vozu.  

Všechny velké automobilky se dnes snaží dohnat náskok, který získaly společnosti Google nebo Tesla. Výzkumné vozy Googlu už najezdily v plně autonomním modu již přes tři miliony kilometrů a Tesla může v dalším vývoji svého autopilota vycházet z dat, která nashromáždila vozidla jejích zákazníků během zhruba dvou miliard ujetých kilometrů. BMW se snaží přesvědčit jiné automobilky ke společnému vývoji, který by uspořil náklady a zároveň zrychlil vývoj, protože v současnosti vyvíjejí automobily své systémy až na výjimky izolovaně a ve spolupráci s partnery z oblasti IT či poskytovatelů mobilních služeb.

Autonomní technologie je v současnosti velmi drahá a experti se shodují, že bude nejprve nasazována v dražších vozech. Právě spolupráce a standardizace by mohla cenu výrazně snížit a zrychlit tak zavádění autonomních vozidel do provozu. Google již zformoval novou divizi Waymo, která má autonomní vozidla na starosti a již letos by měly být do provozu uvedeny nové plně autonomní minivany, které bude vyrábět FCA (Fiat Chrysler Automobiles). Tyto automobily budou zajišťovat nový druh individuální veřejné dopravy na principu carsharingu, což je trend, kterému věří stále více automobilek. Volkswagen například plánuje nové služby individuální mobility pod novou značkou Moia, Daimler již vlastní společnost MyTaxi a nedávno spojil své síly také s dalším poskytovatelem mobility, společností Hailo.       

 
 

Související články

 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@iFLEET.cz