iFLEET » Aktuality » Fleet dodavatel » Elektrická LUV: Světlá budoucnost?

Elektrická LUV: Světlá budoucnost?

 
dreamstime

úterý, 27. dubna 2021

Ford dnes oznámil, že začne v roce 2024 vyrábět ve svém závodě v Rumunsku zcela nový užitkový elektromobil. Do modernizace závodu v Craiově předtím investuje 300 milionů dolarů, poté začne vyrábět nejprve spalovací a potom elektrickou verzi novinky. Podle analýzy, kterou zpracoval LeasePlan, čeká tento segment výrazný růst zájmu.

 

Letos v únoru se Ford zavázal, že od roku 2024 budou všechny jeho užitkové modely nabízené v Evropě schopné bezemisní jízdy, což v praxi znamená plně elektrický či plug-in hybridní pohon. Očekává se, že do roku 2030 dosáhnou tyto dva druhy pohonu dvoutřetinového podílu na prodejích užitkových automobilů. Spalovací verze nového LUV bude používat vznětové jednotky z motorárny Fordu v britském Dagenhamu, převodovky pak bude dodávat továrna Ford Halewood, také z Velké Británie.

Továrnu v Craiově Ford převzal v roce 2008 a postupně do ní nainvestoval téměř dvě miliardy dolarů. Éra elektrifikace tam byla zahájena v říjnu 2019 spuštěním výroby modelu Puma s mild-hybridním pohonem. Vedle Pumy se v Craiově vyrábí rovněž model EcoSport a motor 1.0 EcoBoost. 

 

Elektrická LUV na vzestupu

Segment elektrifikovaných užitkových vozů čeká podle analýzy What´s Next in LCVs společnosti LeasePlan výrazný rozvoj. Podle studie evidovali v loňském roce provozovatelé eshopů na celém světě každý měsíc v průměru přibližně 22 miliard návštěv. Předpokládá se, že letos vzrostou tržby elektronických obchodů na 6,54 bilionu dolarů a takové objemy vedou k zásadnímu navýšení počtu vozidel rozvážejících objednané zboží, což představuje zejména pro města ekologickou zátěž. Řada z nich už dnes automobilovou dopravu reguluje a do svých center zakazuje vjezd vozům se spalovacími motory. Tento trend bude posilovat, což představuje pro rozvážkové společnosti velký problém. Na trhu je dnes již několik LUV s elektropohonem, jejich rozvoji zatím nadále brání vyšší cena a dojezd, který neobstojí při nutnosti nasadit vůz mimo městský provoz. LeasePlan ovšem i tak hlásí zvyšující se zájem o tyto vozy, a to i v České republice.

Jejich uživatele lze podle analýzy rozdělit do dvou skupin. První tvoří velké společnosti, často nadnárodní korporace, které pořizováním elektrických LCV vozidel demonstrují svůj přístup k životnímu prostředí. Do druhé skupiny patří firmy a organizace, pro které mohou být elektrické dodávky také ekonomickým řešením díky charakteru provozu.

„Jde především o rozvážkové subjekty působící na malém území, typicky v rámci jednoho města. V poslední době takových klientů přibývá. Rozšíření nabídky o nové modely elektrických dodávkových vozidel zájem o tento pohon ještě zvýší,“ míní Jan Petráň, manažer společnosti LeasePlan Česká republika pro oblast LCV vozidel.

Své užitkové elektromobily dnes na našem trhu nabízejí značky Peugeot, Mercedes-Benz, Renault, Citroën, Opel, Volkswagen a Nissan. Ford má zatím v nabídce pouze plug-in hybridní provedení modelu Custom. 

 

 

 

 
 

Související články

 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@iFLEET.cz