iFLEET » Aktuality » Fleet dodavatel » Maximálně 180 km/h! Volvo uvádí do praxe svůj závazek.

Maximálně 180 km/h! Volvo uvádí do praxe svůj závazek.

 
volvo-0

čtvrtek, 21. května 2020

Volvo již nepustí z výrobní linky auto, které by nebylo vybaveno omezovačem rychlosti na hodnotě 180 km/h. Švédská automobilka tak dostála svému předsevzetí z loňského roku, které by mělo být dalším krokem vedoucím ke snížení počtu vážně či smrtelně raněných osob při autonehodách na nulu.

 

Kromě zmíněného omezovače maximální rychlosti bude každý vůz Volvo dodáván také s klíčem Care Key, který umožní dále omezit maximální rychlost, například v situacích, kdy vůz používají mladí nebo nezkušení řidiči. „Věříme, že by na sebe měli výrobci automobilů vzít určitý díl zodpovědnosti za bezpečnost na silnicích a snažit se ji zlepšit,“ prohlásila Malin Ekholm, ředitelka centra bezpečnosti automobilky Volvo Cars. „Tomuto způsobu myšlení dokonale odpovídá nejen naše technologie omezující maximální rychlost, ale i dialog, který jsme prostřednictvím ní iniciovali. Omezená rychlost a klíč Care Key pomáhají lidem uvědomit si, že jízda vysokou rychlostí je nebezpečná, a podporují je ve vytvoření lepších jízdních návyků, přičemž jim současně zajišťují vnitřní klid v době, kdy jejich vůz řídí někdo jiný.“

Technologie omezující maximální rychlost vozu je již od doby, kdy byl tento záměr zveřejněn, kontroverzním tématem. Někteří z jejích odpůrců zpochybňují právo automobilek takovéto omezující technologie zavádět, nicméně omezovače rychlosti nejsou ničím novým a najdeme je v celé řadě aut, od vysokovýkonných, kde jsou nastaveny obvykle na hodnotu 250 km/h, až po úsporné hybridy, kde slouží mimo jiné jako opatření pro dosažení příznivé spotřeby.  

Problém s vysokou rychlostí spočívá v tom, že po překročení určité rychlosti palubní bezpečnostní technologie a systém chytré infrastruktury nemají možnost nadále předcházet dopravním nehodám končícím vážnými, či dokonce smrtelnými zraněními. Z toho důvodu je ve většině západních zemí omezení maximální rychlosti namístě, protože ta zůstává jednou z nejčastějších příčin úmrtí na silnicích. Z průzkumů vyplývá, že lidé v průměru především nechápou nebezpečí spojená s jízdou vysokou rychlostí. Ve výsledku pak spousta řidičů jezdí příliš rychle a jen obtížně dokáže přizpůsobit rychlost jízdy aktuální dopravní situaci.

 
 

Související články

 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@iFLEET.cz