iFLEET » Aktuality » Fleet produkt » Počítač na kolech aneb plně elektrické Volvo EX90 Excellence

Počítač na kolech aneb plně elektrické Volvo EX90 Excellence

 

pondělí, 17. dubna 2023

(TZ:Volvo) Nové Volvo EX90, bylo odhaleno na sklonku loňského roku, představuje další stavební kámen základny, na které chceme Volvo do roku 2030 vybudovat automobilku zabývající se výrobou výhradně čistě elektrických automobilů.

 

„Prostřednictvím modelu Volvo EX90 Excellence demonstrujeme naši schopnost inovovat i v rámci nejvyššího prémiového segmentu a pomocí našich vozů splňovat specifické požadavky trhu,“ uvedl Björn Annwall, obchodní ředitel a zástupce generálního ředitele automobilky. „Tento model budeme nabízet nejprve v Číně, protože se jedná o trh, který je pro naši společnost velmi důležitý a Volvo EX90 Excellence bylo navrženo, aby splňovalo vysoké nároky na špičková vozidla určená k řízení šoféry.“

„Volvo EX90 zosobňuje naše prohlášení o tom, kam směřujeme,“ řekl Javier Varela,  provozní ředitel a zástupce generálního ředitele. „Jedná se o plně elektrický vůz, který byl navržen tak, aby dále zvyšoval naše bezpečnostní standardy, a současně i o náš první vůz, který je skutečně definován softwarem a je součástí širšího ekosystému umožňujícího propojení s vaší domácností a různými přístroji. Volvo EX90 představuje pro automobilku Volvo Cars v mnoha ohledech začátek něčeho nového.“

Komfort
Markantní změnou je odstranění zadní řady sedadel, jež byla nahrazena dvěma samostatnými sedadly. Spíše se jedná o křesla s pohodlnými měkkými polštáři. Mezi zadní sedadla je začleněna lednička. Ve středové konzoli je elegantně zakomponovaný dotykový displej s komfortním ovládáním. Prostřednictvím tohoto displeje můžete regulovat například vyhřívání sedadel (možnost výběru ze tří úrovní) nebo masážní funkci (pět různých stupňů). Pokud jde o použití materiálů, Volvo EX90 Excellence je čalouněno buď materiálem tailored wool blend s příměsí vlny, nebo materiálem Nordico. Jedná se o textilní materiál vyrobený z recyklátu, jako je např. plast z PET lahví, a také z biomateriálů.

Nejmodernější technologický základ
Z technologického hlediska těží Volvo EX90 Excellence ze stejně pokročilé technologické základny, s jakou bylo v minulém roce představeno Volvo EX90. Model EX90 Excellence je nejbezpečnějším čtyřmístným vozem, který byl kdy automobilkou vyroben. To je dáno především jeho neviditelným bezpečnostním štítem, jehož vytvoření bylo dosaženo díky nejnovějším vnitřním a vnějším senzorickým technologiím, které ve standardu zahrnují také laserový senzor lidar společnosti Luminar a průkopnický systém pro porozumění chování řidiče. Výpočetní jádro, které je tvořeno palubní počítačovou platformou NVIDIA DRIVE® se systémy Xavier a Orin na čipu, platformami Snapdragon® Cockpit společnosti Qualcomm Technologies, Inc., a vlastním softwarem vyvinutým inženýry automobilky Volvo, řídí všechny klíčové funkce vozu – od těch bezpečnostních přes infotainment systém až po správu akumulátoru. Volvo EX90 Excellence nebude jen dalším novým vozem, ale stane se vysoce vyspělým počítačem na kolech. Navíc se bude v průběhu času stále zlepšovat. Stejně jako váš chytrý telefon nebo počítač je Volvo EX90 Excellence navrženo, aby bylo díky aktualizacím vzdáleným přístupem postupem doby stále lepší a lepší. Centrální displej s úhlopříčkou o délce 14,5" představuje vaši vstupní bránu do světa vysoce intuitivního infotainment systému, přičemž je díky standardnímu připojení v síti 5G (tam, kde je k dispozici) instalace aplikací. Díky motorizaci tvořené dvěma motory a pohonu všech kol nabízí Volvo EX90 Excellence hladkou jízdu a dojezd na jedno nabití až 650 kilometrů (dle čínského standardu CLTC pro elektrická vozidla).

 

Napsal: redakce

 
 

Související články

 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@iFLEET.cz