Fleet AwardsFleet Awards Firemní auto rokuFiremní auto roku Fleet SlovenskoFleet Slovensko
 

iFLEET » Aktuality » Fleet manažer » Cebia upozorňuje na snadné odcizení aut s Keyless systémem

Cebia upozorňuje na snadné odcizení aut s Keyless systémem

 
ilustracni-0

středa, 31. července 2013

Společnost Cebia, specialista na prověřování ojetých vozidel, upozorňuje na relativně snadnou možnost odcizení vozidla vybaveného tzv. Keyless systémem, tedy systémem bezklíčového odemykání a startování vozidla tlačítkem. Nová technologie Q-Key podle Cebie umožňuje otevření a nastartování vozu beze stopy a bez použití násilí během několika vteřin. Nebezpečí se týká statisíců vozidel v ČR, protože technologií Keyless je vybaveno stále více vozů nejen prémiových značek.

 

„Podle našeho odhadu se na českých silnicích pohybuje přes 150 tisíc vozidel vybavených bezklíčkovým otevíráním a startováním vozu. Jejich majitelé netuší, jak snadné je odcizení jejich vozidla,“ říká ing. Martin Pajer, ředitel společnosti Cebia.

Postup krádeže vozidla vybaveného Keyless systémem je jednoduchý a vyžaduje účast dvou lidí. Jeden zloděj, vybavený speciální čtečkou (scannerem), se dostane do bezprostřední blízkosti majitele vozu, který má u sebe Keyless klíč k vozidlu a druhý, s přijímačem signálu, je v blízkosti auta. Technologie Q-Key umožní prodloužení signálu vysílaného klíčem až o 400 metrů. Zloděj pohodlně otevře auto, stiskem startovacího tlačítka na palubní desce nastartuje a odjede. Vše proběhne naprosto bez kontaktu s vozidlem i jeho majitelem a tudíž beze stopy.

„Jedinou obranou je kvalitní zabezpečení vozidla, nejlépe kombinací více forem. Pokud má majitel auta například automobilová skla označená bezpečnostním kódem, je to pro zloděje, který musí auto prodat vždy pod běžnou tržní cenou, značná komplikace. Musí totiž pak auto kompletně přesklít, a to není levná záležitost. Navíc těžko sežene skla stejného roku výroby, jako je auto a každý pak běžným srovnáním data výroby na skle s rokem výroby vozidla pozná, že něco není v pořádku. Zloděj se proto takto označenému a mezinárodně registrovanému autu vyhne, což vyplývá i z našich statistik,“ říká Martin Pajer. „Bezpečnostní značení skel je vhodné kombinovat třeba se satelitním zabezpečením. Po odcizení vozidla například pomocí Q-Key technologie, nebo jiným způsobem, je pak možné auto snadno dohledat a vrátit zpět majiteli,“ doplňuje Martin Pajer.

 

Napsal: redakce

 
 

Související články

 
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@iFLEET.cz