iFLEET » Aktuality » Fleet manažer » Riziková mapa: dvacet "silnic smrti"

Riziková mapa: dvacet "silnic smrti"

 
provoz-0

čtvrtek, 14. listopadu 2013

Společnost AF-Citypan, která se zabývá dopravním inženýrstvím, zveřejnila novou rizikovou mapu, která ilustruje nebezpečnost jednotlivých komunikací v České republice. Podle ní spadá dvacet silnic do kategorie s vysokým rizikem, označovanou také expresivním výrazem „silnice smrti“.

 

Riziková mapa vznikla jako součást projektu EuroRAP, ve spolupráci s ÚAMK a mapuje silnice I. třídy a dálnice o celkové délce 6500 km. Nebezpečnost silnic byla vypočítána na základě statistik nehodovosti v daném úseku a hustotě provozu.
Mapování probíhá vždy pro tři po sobě jdoucí roky, aby byl snížen vliv nahodilých extrémů v nehodovosti v jednom roce. Postup je založen na porovnání počtu nehod na silničním úseku o průměrné délce cca 20 km s dopravním výkonem, který přenáší (ve vozokilometrech – vozkm). To znamená, že úsek o určité délce s 20 nehodami a intenzitou 10 000 voz/24 h bude mít desetkrát vyšší riziko než úsek o stejné délce a počtu nehod, kde projede 100 000 voz/24 h.

Míra rizika havárie s tragickými následky je na publikované mapě vyznačena pěti barvami, přičemž nejnebezpečnější úseky jsou označeny černě. Takových je celkem dvacet a nejvíce jich najdeme ve Středočeském a Olomouckém kraji. Nejbezpečnější silnice jsou označeny zelenou barvou a je určitým překvapením, že je takto označena i zhruba polovina dálnice D1.

Podle technického ředitele společnosti AF-Citypan Jiřího Landy mají nebezpečné úseky řadu společných ukazatelů. Jedná se většinou o křivolaké silnice plné ostrých zatáček, problémem jsou také nepřehledné křižovatky, stromy podél cest a nevyhovující, zastaralá svodidla.       

Napsal: redakce

 
provoz-0
 
 
 
 

Související články

 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@iFLEET.cz