Fleet AwardsFleet Awards Firemní auto rokuFiremní auto roku Fleet SlovenskoFleet Slovensko
 

iFLEET » Aktuality » Fleet produkt » GM a Honda společně při vývoji palivových článků

GM a Honda společně při vývoji palivových článků

 
opel-0

úterý, 2. července 2013

Automobilky General Motors a Honda dnes informovaly o podepsání dohody, podle které budou spolupracovat na vývoji palivových článků nové generace a na technologii zásobování vodíkem. Spolupráce, která poběží až do roku 2020 zahrnuje výměnu poznatků při vývoji, synergické úspory a také společnou strategii při získávání potřebných zdrojů pro vývoj a výrobu.

 

GM a Honda plánují spolupráci i s vlastníky budoucí infrastruktury zásobování vodíkovým palivem, která má zásadní význam pro masové zavádění elektromobilů. Obě automobilky patří mezi lídry ve vývoji této technologie, o čemž svědčí i fat, že celkem mají tyto dvě společnosti zaregistrováno přes 1200 souvisejících patentů.


„Naše spolupráce je založena na silných základech, kterými Honda i GM jako lídři na poli vývoje vodíkových palivových článků disponují,” uvedl Dan Akerson, president a CEO koncernu GM. „Jsme přesvědčeni, že jde o nejlepší způsob, jak vyvíjet tyto důležité technologie, které mohou snížit naši závislost na ropných palivech a přispět tak k tématu trvale udržitelné ekologické mobility lidstva.”


Takanobu Ito, prezident a CEO Honda Motor Co. Ltd., uvedl: „Mezi technologiemi s nulovými emisemi CO2 mají automobily poháněné palivovými články výraznou výhodu v délce dojezdu a čase tankování, které jsou porovnatelné s konvenčními automobily se spalovacími motory. Honda a GM se snaží co nejvíce rozšířit trh ve prospěch této čisté mobility. Jsem velmi rád, že se nám podařilo uzavřít tuto formu spolupráce, která spojuje naše vyspělé technologie palivových článků. To v budoucnosti umožní vytvoření výkonných a dostupných systémů.“  


Program „Project Driveway“ koncernu GM, spuštěný v roce 2007, doposud shromáždil poznatky z bezmála tří milionů mil (4,8 mil. km) ujetých v běžném provozu celkem 119 automobily poháněnými vodíkovými palivovými články, což je více, než dosud dokázal jakýkoli jiný výrobce automobilů.


Automobilka Honda začala v roce 2002 pronajímat model Honda FCX a dosud dodala 85 kusů do USA a Japonska (včetně následujícího modelu FCX Clarity, který v roce 2009 získal titul ekologického automobilu světa „World Green Car“). Honda dodala tato vozidla s vodíkovými palivovými články zákazníkům v USA a shromáždila relevantní data z běžného provozu. Honda už také oznámila, že plánuje uvedení nástupnického modelu FCX Clarity do Japonska a USA v roce 2015 a následně i do Evropy. Koncern GM oznámí svoje plány na zavedení automobilů s palivovými články do sériové výroby později.
Technologie pohonu palivovými články poskytuje řešení mnoha naléhavých problémů automobilismu budoucnosti – jde především o osvobození od závislosti na ropných palivech, dostatečný dojezd a krátký čas tankování. Automobily poháněné palivovým články mohou využívat jako palivo vodík vyrobený pomocí obnovitelných zdrojů energie (např. větrné elektrárny nebo biomasa). Jediným odpadním produktem palivového článku je vodní pára. Vodík má ale i své nevýhody a problémy, které je nutno vyřešit: bezpečnost vodíkové infrastruktury, zabezpečení stlačeného vodíku na palubě vozu proti explozi a také jeho ekonomická výroba v dostatečném množství (vedle samotné výroby vodíku je třeba počítat také s náklady na jeho stlačení a zchlazení).    

 

Foto na titulním snímku: Opel HydroGen 4

Napsal: redakce

 
 

Související články

 
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@iFLEET.cz