iFLEET » Aktuality » Fleet produkt » Nové Volvo XC90 se představuje

Nové Volvo XC90 se představuje

 
xc90-2014

úterý, 26. srpna 2014

Volvo dnes odtajnilo vzhled své nové „vlajkové lodi“, kterou je model XC90. Po dlouhých dvanácti letech přichází druhá generace této modelové řady a je plná technických a technologických novinek. Nebude chybět verze plug-in hybrid, pod kapotou budou zcela nové agregáty řady eDrive. Prodeje budou zahájeny na začátku roku 2015.

 

Pro značku Volvo je nový XC90 novým začátkem. Tímto modelem totiž končí období, ve kterém byla švédská automobilka stále spojena s Fordem, neboť vývoj jejích stávajících modelů započal ještě v době, kdy byla součástí americké automobilky. Nové velké SUV již technicky nemá s „modrým oválem“ nic společného a totéž bude platit pro všechny novinky, které přijdou po něm. Zcela nová je architektura podvozku postaveného na nové modulární platformě SPA, nové jsou i převodovky, motory... „Dnešek je jedním z nejdůležitějších dnů v naší historii. Nejenže uvádíme nový vůz, ale zároveň je to i nový start pro naši značku. Tento den znamená pro naši společnost zahájení jedinečné éry. XC90 dláždí cestu portfoliu nových vzrušujících vozů, s nimiž přijdeme během následujících let,“ uvedl Håkan Samuelsson, prezident a generální ředitel společnosti Volvo Car Group.

 

Nová tvář Volva

Jako symbol historického momentu v 87letých dějinách automobilky Volvo ponese nové XC90 výraznější logo značky „Iron Mark“, v němž je legendární šipka zarovnána s diagonálním přepažením mřížky chladiče. Společně se světlomety pro denní svícení ve tvaru T (ve stylu Thorova kladiva) představuje znak Iron Mark charakteristickou tvář příští generace vozů Volvo.

 Mezi další důležité designové znaky, které se po nastupujícím XC90 budou objevovat napříč celou modelovou řadou, patří větší kapota s novým reliéfem a ostřejší ramenní partie, na které navazují nová koncová světla, svým vzhledem připomínající tetování.

„Celkový vzhled exteriéru i interiéru má silné kořeny v klíčových atributech švédského životní stylu: velkorysý prostor, oslava světla a zaměření na duševní pohodu,“ vysvětluje senior viceprezident oddělení pro design ve společnosti Volvo Car Group Thomas Ingenlath.

 

SUV bez kompromisů

XC90 je dokladem nové strategie Volva, v jejímž rámci budou vozidla Volvo vyráběna z komponentů, které si automobilka sama vyvinula. Nová architektura umožnila automobilce vytvořit automobil s bohatou nabídkou vnitřního prostoru i špičkových jízdních vlastností zároveň. „Architektura SPA nám umožnila vytvořit celosvětově první SUV bez kompromisů,“ vysvětluje senior viceprezident oddělení pro výzkum a vývoj společnosti Volvo Car Group Peter Mertens. „V tomto voze budete cítit, že máte vše pod kontrolou, a současně budete mít k dispozici velkorysý a flexibilní prostor kabiny v kombinaci s dynamikou a komfortem, které jsou typické spíš pro mnohem menší a nižší auta. Motory nabízející bezkonkurenční spojení výkonu a čistého chodu vám zajistí adrenalinové zrychlení, které je klíčovým předpokladem skutečného jízdního potěšení. A protože XC90 nosí znak Volvo, je jeho standardní výbavou i prvotřídní bezpečnost.“

Nové XC90 je dostupné výhradně s novými dvoulitrovými čtyřválci motorů řady Drive-E. Základnem je turbodiesel D4 o maximálním výkonu  142 kW a 400 N.m točivého momentu. Automobilka u něj slibuje průměrnou spotřebu jen okolo 5 l/100 km. Další možností je agregát D5 o stejném objemu ale výkonu až 162 kW a točivém momentu 470 N.m. Průměrná spotřeba je udávána hodnotou 6 l/100 km. Mezi zážehovými motory budou k dispozici přeplňované čtyřválce T5 s výkonem 189 kW a točivým momentem 350 N.m a a T6 230 kW a 400 N.m. Vrcholem nabídky bude varianta XC90 Twin Engine, ve které se vzájemně doplňuje agregát přeplňovaný kompresorem i turbodmychadlem a elektromotor o výkonu 60 kW. Celkový systémový výkon činí 294 kW a 640 N.m točivého momentu. Tato verze ujede až 40 km v čistě elektrickém modu, z toh vychází i velmi nízká udávaná průměrná spotřeba na hranici 3 l/100 km.

 

Další systémy pro bezpečnost

Zbrusu nové XC90 nabídne nejkomplexnější a technologicky nejdůmyslnější sadu standardních bezpečnostních funkcí, které jsou dnes v automobilovém průmyslu dostupné. Součástí této sady jsou dvě celosvětové technologické novinky: systém ochrany při neúmyslném sjetí z vozovky a schopnost automatického zabrzdění v křižovatce.

V případě neúmyslného sjetí ze silnice nové Volvo XC90 utáhne bezpečnostní pásy předních sedadel, aby řidič a spolucestující zůstali pevně zajištěni na svých místech. Pro prevenci zranění páteře jsou sedadla opatřena funkcí pohlcování energie v prostoru mezi sedadlem a jeho rámem, čímž dochází k absorpci vertikálních sil, které působí v důsledku tvrdého dopadu v terénu.

 XC90 je také prvním vozem na světě vybaveným technologií, která umožňuje automaticky zabrzdit, pokud řidič začne odbočovat do dráhy protijedoucího vozu. Jedná se o běžnou situaci jak na rušných městských křižovatkách, tak na rychlostních silnicích. 

City Safety se stal názvem zaštiťujícím všechny funkce automatického brzdění automobilky Volvo Cars – a současně také standardní výbavou zbrusu nové XC90. Nyní systém dokáže kromě vozidel rozpoznat také cyklisty a chodce, a to ve dne i v noci.

„Tyto nové technologie přiblíží společnost o významný krok blíže k její vizi, podle níž by v nových vozech Volvo od roku 2020 neměl být nikdo usmrcen ani vážně zraněn,“ je přesvědčen Peter Mertens. „Náš odrazový bod pro zajištění bezpečnosti je stejný jako při založení společnosti před téměř 90 lety, tedy reálné dopravní situace. Studujeme dostupné informace. Pokořujeme dosavadní čísla. Inovujeme. Ve výsledku vyrábíme jedny z vůbec nejbezpečnějších vozů.“

 K dosažení vize 2020 pomohou automobilce Volvo Cars tři hlavní aspekty: bezpečnost, konektivita a autonomní jízda.

 „S Volvem XC90 jsme udělali první krok k automaticky řízeným vozidlům. Nová funkce, která umožňuje automaticky sledovat vozidlo jedoucí vpředu v kolonách a podobných situacích, bude pro řidiče představovat radikální zjednodušení řízení v rámci poloautomatického jízdního zážitku,“ vysvětluje Lex Kerssemakers, senior viceprezident oddělení pro řízení produktové strategie ve společnosti Volvo Car Group.

 

Interiér s klenotnickými detaily

Interiér XC90 označuje sama automobilka jako nejluxusnější, jaký kdy vytvořila. Vsadila při tom na minimalistický design, se kterým dobře ladí spolupráce s Apple. Pro ovládání funkcí vozu je v interiéru jen minimum tlačítek, drtivá většina jich je ovládána prostřednictvím velkého dotykového displeje. Systém umí přehrávat hudbu z internetových rádií a streamů, příplatkovou výbavou bude Apple CarPlay, který zajistí uživateli zrcadlení menu jeho telefonu na displeji vozu a zabezpečí přístup k řadě služeb. Systém umožní také přístup k celé řadě produktů a služeb fungujících na základě internetového připojení. „Nový interiér je čistý a nekomplikovaný, přičemž však svým sebevědomým vzhledem nezapře svou sofistikovanost a kultivovanost, které zájemci o luxusní SUV očekávají. Jeho jednoduchost je v dokonalém souladu s naší skandinávskou designovou tradicí. Měli jsme zde příležitost využívat ušlechtilé materiály a vytvořit moderní a luxusní interiér,“ konstatuje Thomas Ingenlath. 

V interiéru nového XC90 se snoubí kůže a dřevo s ručně vyráběnými detaily, mezi které patří i křišťálová hlavice řadicí páky Orrefors (švédská sklářská značka) nebo tlačítko start/stop a ovladač hlasitosti v klenotnickém provedení. Během celé výrobní fáze byl kladen značný důraz na řemeslnou dokonalost.

Sedmimístná verze je vybavena novými, inovativně navrženými sedadly, která mimo jiné zajišťují více prostoru pro cestující sedící ve druhé a třetí řadě. Sedadla ve třetí řadě nabízejí prvotřídní komfort pro osoby do výšky 170 cm. Pro pohodlí všech cestujících je nové volvo XC90 vybaveno také čtyřzónovou klimatizací.   

 

Auto jako koncertní hala

Do XC90 instalovali návrháři jeden z nejlepších audiosystémů v automobilovém průmyslu, který vznikl díky spolupráci expertů na audio automobilky Volvo Cars s jejich protějšky u britského výrobce audiotechniky Bowers & Wilkins. Nejvyšší úroveň audio systému v XC90 zahrnuje zesilovač třídy D o výkonu 1400 W a 19 reproduktorů Bowers & Wilkins. Dále nabízí jeden z prvních ve voze použitých vzduchem chlazených subwooferů. Ten, integrovaný do karoserie vozu, vytvoří z celého vnitřního prostoru jeden obří subwoofer. Pro řízení časování zvuku a jeho koordinaci s reproduktory byl použit nejmodernější software na zpracování zvuku. 

 

Bohaté možnosti individualizace

Zbrusu nové Volvo XC90 má v katalogu samozřejmě bohatou nabídku příslušenství pro individualizaci vozu. Zahrnuje i dvě hlavní stylové sady pro exteriér. Paket Urban Luxury, který je kombinací barevně sladěného příslušenství pro exteriér s dekorativními prvky z leštěné nerezové oceli, zahrnuje například přední dekorativní rámečky, přední a zadní ochranné kryty nebo boční ochranné lišty prahů. Elegantní vzhled vozu je podtržen exkluzivními 21" leštěnými koly.

Paket Rugged Luxury, jenž má za úkol umocnit SUV charakter modelu XC90, nabízí obložení exteriéru v matně černém provedení Tech Matte, ochranné kryty z nerezové oceli, osvětlené prahové nášlapy a integrované koncovky výfuku. Tuto verzi doplňují unikátní 22" kola. Výhradně v online nabídce pak bude k dispozici limitovaná edice First Edition. Vznikne jen 1927 těchto vozů. První kusy nového XC90 by se k zákazníkům měly dostat na začátku května 2015. 

Napsal: redakce

 
xc90-2014xc90-2014xc90-2014xc90-2014xc90-2014xc90-2014xc90-2014xc90-2014xc90-2014xc90-2014xc90-2014xc90-2014xc90-2014xc90-2014xc90-2014xc90-2014xc90-2014xc90-2014xc90-2014xc90-2014xc90-2014xc90-2014xc90-2014xc90-2014xc90-2014xc90-2014xc90-2014xc90-2014xc90-2014xc90-2014xc90-2014xc90-2014xc90-2014xc90-2014xc90-2014xc90-2014xc90-2014xc90-2014xc90-2014xc90-2014
 
 
 
 

Související články

 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@iFLEET.cz