iFLEET » Aktuality » Fleet produkt » Nový Jaguar XE startuje na ceně 1 038 644 Kč

Nový Jaguar XE startuje na ceně 1 038 644 Kč

 
xe-2014

pondělí, 6. října 2014

Jaguar představil na autosalonu v Paříži nový sportovní sedan s označením XE. Ten se pochlubí lehkou konstrukcí, která je tvořena až ze 75 procent hliníkem a velmi nízkým součinitelem aerodynamického odporu (Cx = 0,26). U nejnovějšího modelu Jaguar přitom v zájmu aerodynamiky rozhodně nerezignoval na design a navzdory velmi příznivým hodnotám spotřeby ani na výkon.

 

Jaguar XE má extrémně odolnou a zároveň lehkou karoserii s torzní tuhostí 22 000 Nm/stupeň,  což je více, než kdy měla jakákoli karoserie od Jaguaru. V kombinaci s dvojitými příčnými rameny vpředu a s víceprvkovým závěšením kol vzadu má nový Jaguar XE sportovní jízdní vlastnosti, které jsou dále podpořeny elektromechanickým servořízením, které je u Jaguaru použito vůbec poprvé.

 

Motory

V nabídce je moderní čtyřválcový dieselový a benzinový motor konstrukční řady Ingenium a šestiválcový třílitrový motor, který je vyhrazen modelu XE S, který dosahuje maximální rychlosti 250 km/h. Zážehové motory jsou spojeny standardně s osmistupňovou automatickou převodovkou, diesel může být spojen také s šestistupňovým manuálem. Standardně jsou poháněna zadní kola, od roku 2016 bude navíc většina verzí k dispozici také s pohonem všech kol.

 

Podíl hliníku na konstrukci ve výši 75 procent je novým maximem pro střední třídu a stlačuje tak u verze s turbodieselem 2.0 E-Performance (120 kW) spotřebu v kombinovaném cyklu na 3,8 litru/100 km (a tím i emise na 99 g/km CO2). Na druhém konci výkonostní škály se nachází Jaguar XE S, který z 0 na 100 km/h akceleruje za 5,1 sekundy.

 

 

Multimediální systém a nové bezpečnostní prvky

Mezi hlavní technické novinky nového Jaguaru XE patří mezi asistenčními systémy především All Surface Progress Control, který je určenpro kontrolu trakce na problematickýchpovrších. Například na zasněžené vozovce je až do rychlosti 30 km/h s trakce řízena plně elektronicky, bez zásahů od řidiče. Tento systém je dodáván standardně pro všechny varianty modelu XE s osmistupňovou automatickou převodovkou. Dalším průlomem je použití laserového průhledového Head-Up (HUD) displeje. Je kompaktnější, téměř o třetinu lehčí než LED displeje a umožňuje ostré promítání grafiky přímo na čelní sklo.

 

V rámci bezpečnostních prvků se u nového Jaguaru objevuje také stereo video kamera, která vytváří 3D zobrazení úseku před vozidlem a předává informace dalším systémům, jako jsou autonomní nouzový brzdový asistent, asistent pro udržování vozu v jízdním pruhu, nebo automatická clona dálkových světlometů.

Zaparkování na úzkém parkovacím místě usnadní vedle couvací kamery také kamerový systém Suround, který je ve volitelné nabídce, Park Distance Control 360° a asistenční systémy na bázi ultrazvuku pro podélné a příčné zaparkování a vyjetí z parkovacího místa.

Ke speciální a velmi důležité výbavě vozů XE patří systém Jaguar Smart Key & Keyless Start, adaptivní řízení rychlosti ACC, asistent mrtvého úhlu včetně boční zpětné kontroly, systém rozpoznávání dopravních značek a inteligentní dálkové osvětlení, stěrače s dešťovým senzorem (sériově u XE S), elektricky ovládané zadní víko dveří a panoramatická posuvná střecha, elektrické nastavení sedadel, vyhřívaná a ventilovaná přední sedadla a zadní sedadla, která jsou dělená a sklopná v poměru 40:20:40, panely v šesti různých druzích dřeva, vyhřívaný volant, osvětlení vnitřního prostoru Ambiente konfigurovatelné v deseti barvách, Head-Up-Display, systém DAB a soundsystem Meridian s výkonem 380 wattů.

Nový Jaguar XE je také vybaven moderním multimediálním systémem InControl Touch s osmipalcovým dotykovým displejem a umožňuje rychlý a intuitivní přístup ke všem funkcím a aplikacím pro iOS a Android.

 

Výbavy

Zákazníci mají na výběr z pěti úrovní výbavy: Pure, Prestige, R-Sport, Portfolio a S. Nejvýkonnější model nese označení Jaguar XE 3.0 V6 S. Již základní model konstrukční řady XE, XE Pure, je vybaven kromě jiného asistentem rozjezdu do kopce, systémy Jaguar Drive Control (pro verze s automatickou převodovkou) a Torque-Vectoring (omezuje nedotáčivost v zatáčkách), dále elektrickou parkovací brzdou, inteligentním systémem Stop/Start, senzorem opotřebení brzdových destiček, asistentem pro udržování vozu v jízdním pruhu, dvouzónovou automatickou klimatizací a také multimediálním paketem, identickým pro všechny modely XE.

 

Výbava Prestige je vedle designových prvků navíc vybavena koženým čalouněním kůží Taurus s kontrastním prošíváním sedadel. Nejluxusnější z modelů XE, provedení Portfolio, nabízí širokou škálu barev pro sériově dodávané sedačky v kůži Windsor zdobené vzorem Herringbone. Kryt přístrojové desky je proveden v dvoubarevném kontrastním tónu, což je ještě podtrženo barevně sladěným dvojitým prošíváním. Hliníkové prvky mají plastickou povrchovou úpravu. K sériové výbavě tohoto modelu patří také elektrické nastavení sedadel, bi-xenonové světlomety s LED světlomety pro denní svícení a 18palcová kola z lehké slitiny.

 

U provedení R-Sport upoutá vedle designových doplňků v interiéru především decentní zadní spoiler, nejvýkonnější model XE S, který je dodáván výhradně s šestiválcovým třílitrem, má interiér inspirovaný světem motorového sportu. Pásy z kůže Taurus mají vsazené velurové díly Premium. Prahové lišty a kožený volant nesou logo „S“. Dveřní panely jsou z hliníku se smyčkovým vzorem, středová konzole má černý povrch ve vysokém lesku. Větší ventilační otvory v předním nárazníku, výrazně vystupující dveřní práh, černě lakovaný difuzor, dvojitá koncovka výfuku a červeně lakované brzdové třmeny podtrhují vzhled vysokovýkonného vozu. Za příplatek jsou v nabídce i 20palcová kola z lehkých slitin. 

Napsal: redakce

 
xe-2014xe-2014xe-2014xe-2014xe-2014xe-2014xe-2014xe-2014
 
 
 
 

Související články

 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@iFLEET.cz