iFLEET » Aktuality » Fleet produkt » Technologie pro nové Volvo XC90

Technologie pro nové Volvo XC90

 
volvo-0

středa, 10. července 2013

Volvo finišuje s přípravami druhé generace svého největšího modelu XC90. Mohutné SUV už má načase, první generace je na trhu od roku 2002, tedy celých jedenáct let. Nástupce přijde na sklonku příštího roku, a zatím se toho o něm mnoho neví. Volvo ale postupně uvolňuje první informace.

 

Už víme, že pod kapotou velkého SUV najdeme pouze přeplňované čtyřválce, další informace se týkají, jak jinak, bezpečnostních systémů a systémů podpory činnosti řidiče. „Představujeme první vozy Volvo s autonomním řízením, které pomohou předcházet nehodám a zvýší komfort jízdy,“ uvedl k tomu Thomas Broberg, vedoucí bezpečnostní poradce ve společnosti Volvo Car Group.

Technologické novinky
Mezi nové technologie pro připravované Volvo XC90 patří například rozpoznávání chodců ve tmě, což je světové prvenství, díky kterému již známá technologie rozpoznávání překážek a automatického brzdění účinně funguje i při jízdě za tmy. Technologie umožňuje rozpoznávání a automatické brzdění v případě hrozící kolize s jinými vozidly, chodci a cyklisty. Dalším zajímavým systémem je detekce okrajů vozovky a svodidel s asistentem řízení. Je to funkce, která dokáže zaregistrovat, že automobil sjíždí z vozovky, a samočinným zásahem do řízení jej vrátí zpět do správného směru. To, že vozidlo umí samo rozpoznat okraj vozovky, je dalším světovým prvenstvím, technologie totiž funguje i na silnicích bez okrajových čar. Třetí novinkou je adaptivní tempomat s asistentem řízení. Tato technologie umožní řidiči setrvat v určeném jízdním pruhu a plynule přizpůsobovat rychlost rytmu dopravy. Nový systém dokáže automaticky následovat vozidlo jedoucí vpředu.

„Když bylo v roce 2002 představeno první Volvo XC90, bylo vybaveno celou řadou průlomových bezpečnostních funkcí, včetně prvního systému na světě, schopného předejít převrácení vozidla. Představením řady technologií pro novou generaci modelu XC90 znovu potvrzujeme naši vedoucí pozici v oblasti automobilové bezpečnosti,“ říká Thomas Broberg.
Další světová novinka, systém zmírňování následků srážek se zvěří, dokáže rozpoznat a automaticky zabrzdit vozidlo v případě hrozící srážky se zvířetem, a to jak za světla, tak za tmy. Tato technologie, která by měla řidičům pomoci předcházet nehodám nebo alespoň snížit rychlost nárazu, bude představena později po uvedení nového Volva XC90.

Cíl: absolutní nula
Volvo uvede v novém XC90 i další funkce, které jsou součástí jeho velmi ambiciózního cíle snížit do roku 2020 počet osob usmrcených či vážně zraněných v novém voze značky Volvo na nulu. Například komunikace Car 2 Car umožňuje vozidlům komunikovat nejen mezi sebou navzájem, ale také s dopravní infrastrukturou, což otevírá značné možnosti. Vozidla mohou sdílet a vyměňovat si důležité informace, což přispěje k bezpečnější a komfortnější jízdě. Technologie je založena na komunikaci mezi vysílači ve vozidlech a v silniční infrastruktuře, jako jsou například dopravní značky či semafory.


Volvo jde také ještě dál než ostatní v oblasti automatického parkování. Jeho autonomní parkování umožňuje, aby sám našel volné parkovací místo a sám také zaparkoval. Řidič může svůj vůz opustit už při vjezdu na parkoviště. Kombinace autonomního řízení s rozpoznáváním a brzděním před dalšími objekty automobilu umožňuje bezpečný pohyb s ohledem na ostatní vozidla a chodce pohybující se na parkovišti, rychlost jízdy a brzdění jsou přizpůsobeny hladkému pohybu v prostoru parkoviště.


„Náš přístup vychází z toho, že automobily s autonomním řízením musí být schopny bezpečně se pohybovat v prostředí, kde se nacházejí i běžná vozidla a nechránění účastníci silničního provozu,“ vysvětluje k tomu Thomas Broberg.

Napsal: redakce

 
 

Související články

 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@iFLEET.cz