iFLEET » Aktuální číslo » FLEET 1 / 2016 » Srážka s paroháčem

Srážka s paroháčem

 
01-2016

středa, 2. března 2016

V zimním ročním období, kdy jsou dny krátké a cestu do zaměstnání a domů většina z nás absolvuje buď za tmy, nebo za šera, dochází na silnicích často k setkáním, kterým bychom se nejraději vyhnuli. Jde o setkání s lesní zvěří.

 

V poslední době se okolo českých silnic rozmohl fenomén pachových stop, které signalizuje husté lemování silnice kolíky. Řeknete si: „Fajn, tady mě srnka nepřekvapí...“ Jenže i v těchto místech je třeba obezřetnosti, protože ani v případě zdánlivě bezpečně působícího zajištění silnice pachovými stopami nejste před nebezpečím srážky se zvěří ochráněni stoprocentně.

Pachové stopy jsou skvělá věc, ale... Proto, aby správně fungovaly, se musí obnovovat, a to přibližně každé tři týdny. Například na trase, kterou denně absolvuji za prací a domů z jednoho malého města na jihu republiky do jiného malého města, je i silnice třetí třídy, lemovaná pachovými stopami.  I tak mi téměř každý den běhají přes cestu srnky... Jsou dvě možná vysvětlení. Buď jsou již srnky na pachové stopy zvyklé a nebojí se, nebo pachové stopy nikdo neobnovuje. Je tedy třeba nepolevovat v pozornosti, ani když jsou pachové stopy kolem silnice instalovány.

 

Opatrnosti není nazbyt

Víte, jak zareagovat, abyste střetu se srnkou s největší pravděpodobností zabránili? Určitě je dobré znát některé zákonitosti chování lesní zvěře. V tomto případě je například důležitá informace, že srnka většinou není sama. Ne, že by měla garde, ale pokud vidíte jednu srnku, vězte, že se v blízkém okolí pohybuje minimálně ještě jedna. Takže pokud dvacet metrů před autem přeběhne jedna srnka cestu, je třeba počítat s tím, že se vzápětí objeví i druhá. A třeba mnohem blíže před autem. Zvěř se na silnici nechová příliš předvídatelně ani za dne, natož když je oslepena pro ni stresující září reflektorů... 

Už v situaci, kdy spatříte srnku někde poblíž silnice, na okraji pole či blízkého lesa, je třeba vzít informaci na vědomí, sundat nohu z plynu a připravit se na to, že bude možná zapotřebí začít okamžitě brzdit. A pokud opravdu zvíře skočí do cesty, nezbývá, než pevně sevřít volant oběma rukama a sešlápnout pedál brzdy co to jde. Rozhodně se nesnažte srnce vyhnout ostrým manévrem. Vaše vozidlo sice možná losím testem prošlo, ale to neznamená, že si nechá všechno líbit. Na druhou stranu zůstává auto díky ABS i pod plným brzděním ovladatelné, takže pokud vidíte, že pomůže lehká korekce směru, nebojte se jí. V každém případě se snažte zůstat ve svém jízdním pruhu, vyhýbání do protisměru může skončit daleko větší tragédií, než jakou je smrt zvířete! 

 

Článek o tom, jak správně řešit setkání s lesní zvěří, naleznete v magazínu FLEET firemní automobily č. 1/2016

 
 

Související články

 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 

Mimořádná vydání

Tour de Fleet 2020 - registrace

Den s Fleetem 2020Pardubice

Newsletter

Archiv
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@iFLEET.cz