iFLEET » Aktuality » Fleet dodavatel » PSA má novou elektroplatformu. Dojezd 650 km a výkon až 250 kW

PSA má novou elektroplatformu. Dojezd 650 km a výkon až 250 kW

 
elektromobily-0

pátek, 31. července 2020

Skupina PSA, která dnes sdružuje značky Peugeot, Citroën, DS, Opel a Vauxhall (a která se po spojení s FCA rozroste v rámci nového subjektu Stellantis o řadu dalších značek) zveřejnila první informace o své nové platformě pro elektromobily. Ta umožňuje dále optimalizovat čistě elektrický pohon a vozy na ní postavené nabídnou dojezd až 650 km.

 

U nové platformy eVMP (Electric Vehicle Modular Platform) využili konstruktéři veškerých zkušeností a znalostí v oblasti elektropohonů. V tomto ohledu dnes přitom patří PSA k nejlepším na světě. Zatímco Volkswagen dostává horko těžko do sériové výroby svůj „zlobivý“ ID.3, značky PSA uvedly své elektromobily a plug-in hybridy na trh bez jakýchkoli hardwarových či softwarových potíží. A s novou platformou jdou opět o kus dál. Dosud konstruktéři využívali platformu EMP2, která byla navržena pro spalovací verze a poté upravena pro adaptaci plug-in hybridního pohonu, tak jako to udělala řada jiných značek, pro menší vozy pak mohou využívat nové platformy CMP, u které již byl elektropohon se spalovacími motory „zrovnoprávněn“ díky variantě e-CMP. Nyní, s eVMP mají k dispozici platformu, která je plně optimalizována pro elektropohon.

 

Efektivní využití podlahy

Elektromobily postavené na platformě eVMP budou pro uložení baterie využívat celý prostor podlahy, což umožní dosáhnout kapacity až 100 kWh. Konstruktérům se povedlo dosáhnout hodnoty 50 kWh na metr rozvoru, i díky tomu se počítá s dojezdem minimálně 400 km a maximem bude až 650 km. A to již podle náročnější normy WLTP, což znamená reálné hodnoty dojezdu. K dispozici bude buď pohon jedné, nebo obou náprav a výkon může dosahovat až 250 kW. To všechno umožní vytvářet na základu eVMP řadu různých modelů. Zajímavé je, že i když se jedná o elektrickou platformu, konstruktéři si ponechali „zadní vrátka“ a eVMP umožní také zástavbu plug-in hybridního pohonu. Značky skupiny PSA jsou přítomny na řadě trhů, kde čistý elektromobil není příliš žádaný, po rozšíření o značky FCA bude tento faktor ještě významnější. „Skupina PSA touto platformou opět prokazuje svou schopnost inovovat a vyvíjet nejmodernější a cenově dostupné technologie pro své zákazníky, a to i díky úsporám, které umožnily výrazné snížení investic do výzkumu, vývoje i výroby. Tato globální platforma umožní nabízet vozy, které budou maximálně ohleduplné k životnímu prostředí, budou reagovat na vyvíjející se očekávání našich zákazníků a zaručí potěšení z jízdy i bezpečnost na palubě, hodnoty, které jsou dnes základem reputace skupiny,“ prohlásil Nicolas Morel, ředitel pro výzkum a vývoj ve skupině PSA.

 

Bude Peugeot 3008 první?

Jaká auta by měla vznikat na nové platformě? Velikostně se bude jednat o modely segmentů C a D, tedy nižší střední až střední třídy, a to nejrůznějších karoserií od hatchbacků až po SUV. První vozy se na trh dostanou počínaje rokem 2023. Svou čistě elektrickou verzi by měla dostat například příští generace Peugeotu 3008, která by se však měla začít vyrábět již v roce 2022. Současná generace je postavena na platformě EMP2, ta ale podle nepotvrzených informací prochází důkladnou revizí a modernizací, aby se také proměnila v multienergetickou platformu po vzoru CMP, na které již jezdí třeba Peugeot 208, DS3 nebo Opel Corsa. To by celé skupině zcela rozvázalo ruce ve všech modelových řadách a umožnilo efektivně vyrábět na jedné lince vozy s různými pohony. Nicméně právě nový Peugeot 3008 by mohl být prvním modelem, který nakonec vyjede na nové platformě eVMP. A je téměř jisté, že v rámci nové společnosti Stellantis ji využijí i značky jako Fiat, Alfa Romeo, Chrysler nebo Jeep…

 

 

 
 

Související články

 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@iFLEET.cz