iFLEET » Aktuality » Fleet dodavatel » Toyota připravuje vozidlo pro misi na Měsíc

Toyota připravuje vozidlo pro misi na Měsíc

 
moon

čtvrtek, 14. března 2019

Přípravy pro návrat člověka na Měsíc pokračují. Čínská sonda jako první přistála na odvrácené straně Měsíce, společnost Space X právě provedla úspěšný let nové kosmické lodi Crew Dragon. Ta znamená pro USA návrat k pilotovaným kosmickým letům po ukončení provozu raketoplánů a je schopna i letu k Měsíci (Space X již dokonce vybral od dvou zájemců zálohu pro první komerční let k Měsíci). Své plány však mají také Japonci a nechybí u toho ani Toyota...

 

Toyota totiž ve spolupráci s japonskou kosmickou agenturou JAXA vyvíjí průzkumné vozidlo na povrch měsíce. Impozantní stroj je na hony vzdálen někdejšímu „Roveru“ vozícím po Měsíci americké astronauty. Má přetlakovou kabinou a bude schopen po povrchu měsíce urazit 10 000 kilometrů díky elektropohonu zásobovanému energií z palivových článků. Vozidlo má být podle návrhu šest metrů dlouhé, 5,2 metru široké, 3,8 metru vysoké a poskytne osádce celkový obytný prostor 13 m3, což je dost pro komfortní pobyt dvou, v nouzových případech až čtyř osob. Práce na vývoji vozidla jsou součástí dohody JAXA a Toyoty o spolupráci v oblasti mezinárodního vesmírného průzkumu.

„V agentuře JAXA se věnujeme zkoumání technologií souvisejících se zapojením Japonska do mezinárodního vesmírného průzkumu. Rádi bychom přitom využili technologický potenciál Toyoty. Očekáváme urychlení vývoje a vytvoření průzkumného vozidla s přetlakovou kabinou a lidskou posádkou," uvedl prezident JAXA Hiroši Jamakawa.

„Automobilový průmysl dlouhou dobu pracuje převážně s koncepty ‚rodného místa‘ a ‚rodné země‘. Od nynějška a na pozadí ekologických problémů celosvětového rozsahu však bude stále důležitější koncept ‚rodné planety‘, z níž všichni pocházíme," uvedl prezident společnosti Toyota Akio Toyoda.

 
 
 

Související články

 
 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 

Mimořádná vydání

Tour de Fleet 2019 - registrace

Den s Fleetem 2018Pardubice

Newsletter

Archiv
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@iFLEET.cz