Fleet AwardsFleet Awards Firemní auto rokuFiremní auto roku Fleet SlovenskoFleet Slovensko
 

iFLEET » Aktuality » Fleet manažer » Euro NCAP prověřil schopnosti „autonomního“ řízení

Euro NCAP prověřil schopnosti „autonomního“ řízení

 
elektromobily-0

pondělí, 22. října 2018

Evropská laboratoř pro testování bezpečnosti automobilů vyzkoušela desítku nových aut vybavených moderní elektronikou. Upozorňuje na to, že vozy zatím nejsou schopny plně autonomní jízdy.

 

Až 70 procent řidičů si myslí, že je už dnes možné pořídit si auto, které umí jezdit samo. Vyplývá to z průzkumu, který si nechala zpracovat společnost Euro NCAP, v jejíchž laboratořích se prověřuje bezpečnost každého nového automobilu mířícího na evropský trh. Euro NCAP už na začátku roku představila nová kritéria testování, která zohledňují přítomnost asistenčních systémů na palubě.

Laboratoř Euro NCAP zkoušela vozy vybavené adaptivním tempomatem, systémem pro udržování vozidla v jízdním pruhu a se čtečkou dopravních značek. Testům podrobila tato auta: Audi A6, BMW řady 5, DS 7 Crossback, Ford Focus, Hyundai Nexo, Mercedes-Benz třídy C, Nissan Leaf, Tesla Model S, Toyota Corolla a Volvo V60.

Jaké byly výsledky? Pochvalu si například nezasloužila Tesla, která podle Euro NCAP riskuje přílišnou odevzdanost řidiče autu (protože má pocit, že nemusí tolik zasahovat do řízení), zatímco vozy DS nebo BMW nabízí jen nízkou úroveň asistence, což řidiče vede k tomu, že si udržuje stále kontrolu nad autem. Teslu laboratoře nepochválila ani za marketing, který je plný zavádějících frází a může v lidech vyvolat pocit, že už si dnes mohou koupit plně autonomní vozidlo.

„Poselství Euro NCAP z těchto testů je jasné. I auta s vyspělými asistenčními systémy vyžadují pozorného řidiče, který auto kontroluje po celou dobu. Je důležité, aby moderní aktivní i pasivní systémy zůstaly celou dobu na pozadí jako důležitá bezpečnostní záloha,“ vzkázal po testech šéf organizace Michiel van Ratingen.

 
 

Související články

 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@iFLEET.cz