iFLEET » Aktuality » Fleet manažer » Konference Fleet Festival nabídla názory, informace i diskuse

Konference Fleet Festival nabídla názory, informace i diskuse

 
praha

pátek, 23. října 2015

Včera se v Top Hotelu Praha uskutečnil první ročník konference Fleet Festival. Jednalo se zároveň o tečku za šestidílným seriálem specializovaných fleetových akcí Tour de Fleet 2015, který postupně zavítal do Plzně, Mostu, Ostravy, Pardubic, Starého města u Uherského Hradiště a Prahy. Na rozdíl od předchozích, částečně outdoorových setkání s testováním automobilů, se tentokrát jednalo o klasickou konferenci. Automobily však v sále byly přítomny také...

 

Celý seriál Tour de Fleet 2015 nakonec navštívilo více než 1500 účastníků. Z tohoto počtu tvořili valnou většinu zástupci provozovatelů vozových parků, kteří se tak mohli setkat se svými stávajícími, budoucími či potencionálními dodavateli. Přestože i jednotlivé Dny s Fleetem byly informačně bohaté, pražský Fleet Festival byl v tomto ohledu výjimečný. Zahrnoval celkem sedm vystoupení v dopolední části, na která navázaly dvě tři čtvrtě hodinové panelové diskuse. Účastníci se tak mohli dozvědět nejen řadu informací, ale také si vyslechli názory diskutujících špiček domácí scény operativního leasingu či zkušených fleetových manažerů. Akce byla unikátní i v tom, že na ni s přestávkou na úpravu velkého konferenčního sálu navázal slavnostní galavečer s vyhlášením výsledků anket ALD Automotive Fleet Awards a Hankook Firemní auto roku. Protože byl tentokrát program naplánován až do jedenácté hodiny večerní, nesla tato akce podtitul Noc Fleetem.

Program konference zahájilo vystoupení jednatele vydavatelství Club 91, které vydává mimo jiné odborný magazín FLEET firemní automobily, Martina Mensy. Ve svém vystoupení připomněl letošní ročník fleetových akcí Tour de Fleet a představil celé portfolio aktivit zaměřených na správu vozových parků, které vytvářejí komplexní platformu pro obousměrnou komunikaci mezi dodavateli a jejich zákazníky. Jedná se jak o klasický tištěný magazín vycházející jako dvouměsíčník doplněný třemi speciálními vydáními, tak o trojici internetových stránek, celostátní odbornou anketu s unikátním zapojením členů vrcholového managementu firem do procesu hodnocení, Dny s Fleetem a nově také fleetovou konferenci. Tento rozsah aktivit nemá na domácí fleetové scéně konkurenci a obecně patří ke špičce v oblasti B2B oborových aktivit nezávislých subjektů v České republice.

 

O automobilech a TCO

O první přednášku konference se postarala značka v celém automobilovém světě z nejtradičnějších: domácí Škoda Auto. Ondřej Pospíšil, manažer zodpovědný za prodeje domácím korporátním klientům se zaměřil na aktuální nabídku značky, která je již tak velmi široká, ale d v nejbližší budoucnosti se ještě rozšíří. Ondřej Pospíšil tedy naznačil, jakým směrem se bude nejbližší rozšíření nabídky ubírat, ať již jde o novou generaci modelu Roomster či zcela novou SUV řadu, jejíž název, stejně jako vzhled a technické detaily zatím automobilka tají. Ondřej Pospíšil ale neopomněl ani stále důležitější téma, kterým je TCO, tedy celkové náklady na provoz a vlastnictví vozu a na několika případech ilustroval, jak dobře si v tomto ohledu Škoda v porovnání s konkurencí vede.

S tématem TCO byla velmi úzce svázána následující přednáška, se kterou vystoupil Pavel Doležel, ředitel oddělení Business and Product Development, ALD Automotive, s.r.o. Operativní leasing je totiž především TCO v praxi a splátka operativního leasingu v případě full service služby představuje s výjimkou pohonných hmot celkový náklad na mobilitu. Pavel Doležel se zamyslel nad možnostmi dalšího rozvoje této služby, nad tím, co může nabídnout, nevynechal ani problematiku kratších, například ročních operativních leasingových smluv, která podnítila i reakce z řad auditoria.

Třetím vystoupením byla prezentace Marka Píchala, zodpovědného ve společnosti Ford Motor Company za fleetové obchody a finanční služby. Tajké Ford má silný argument v příznivých provozních nákladech, kromě toho je schopen nabídnout vedle osobních modelů, jejichž nabídku v poslední době výrazně modernizoval a obměnil zcela novými modely, také nejširší paletu užitkových automobilů, včetně na ně navázaných služeb. Ruku v ruce s novými osobními modely, využívajícími nejmodernější technologie a asistenční systémy, pracuje značka „modrého oválu“ také na zvyšování své prestiže. V její nabídce se tedy objevuje speciální řada Vignale, zaměřená na náročnou klientelu, která od svého vozu vyžaduje poměrně vysokou míru individuality a komfortu. Prémiový stupeň Vignale bude postupně k dispozici pro většinu osobních vozů Ford a s jeho uváděním na trh koresponduje také nový koncept showroomů značky. Dalším výrazným směrem, kterým se dnes Ford ubírá, jsou výkonné a sportovní vozy. Marek Píchal navnadil publikum na takové vozy jako Focus RS, nový Mustang nebo exkluzivní model GT, který bude k dispozici pro velmi úzkou skupinu klientů.

 

Informace pro praxi

Program konference se přesunul od samotných produktů k problematice fleetového managementu a tuto část zahájil Radan Beneš, člen rady jednatelů a ředitel úseku Dopravní služby společnosti ČEZ Korporátní služby, s.r.o. Tématem jeho přednášky byla především bezpečnost provozu. Přítomné seznámil s aktivitami, které na tomto poli v posledních letech v rámci interní kampaně Jezdíme bezpečně, chráníme životy, šetříme finance, společnost ČEZ realizovala. Uvedl, že receptem na dosažení reálných pozitivních výsledků je systematičnost a atraktivní pojetí kampaně, před kterou by nemělo být pro firemní řidiče „úniku“.

Další vystoupení, kterého se ujal Radovan Mužík ze společnosti Fleet Partners, s.r.o. se stočilo opět na celkové náklady automobilové mobility. Ta je velmi široká a vzhledem k množství proměnných na straně jednotlivých uživatelů vozidel není možno prohlásit jeden konkrétní model za univerzálně nejlepší a nejvhodnější. Řada firem ovšem s problematikou TCO stále nepracuje a Radovan Mužík na třech případových studiích ilustroval, jakých úspor lze v různých situacích a za pomoci různých přístupů reálně dosáhnout.

Posledním naplánovaným vystoupením byla přednáška na téma dopravních přestupků ve světle legislativy a jejich možná řešení. Ujal se jej Robert Kotál, předseda představenstva Dopravní akademie, s.r.o. Upozornil na novinky v legislativě, zejména v přestupkovém zákoně a s ním souvisejícími promlčecími lhůtami. Upozornil také na řadu omylů a polopravd, které v oblasti možností, jak řešit spáchaný přestupek, stále u veřejnosti přežívají. Upozornil také na právní nedostatečnost standardních e-learningových školení řidičů.

Ani přednáška Roberta Kotála nebyla tečkou za první částí programu, protože tu obstaralo dodatečně doplněné vystoupení Prof. Ing. Jana Macka, vedoucího ústavu vozidel a letadlové techniky Fakulty stojní ČVUT. Profesor Macek je odborníkem na automobilové motory a jejich emise a ve svém informačně velmi bohatém vystoupení vysvětlil jak a proč jednotlivé škodlivé plyny či částice v motoru vznikají a ilustroval, jak obtížné je se jich zbavovat, zejména v takovém tempu, jaké od automobilek vyžaduje legislativa. V souvislosti se současnou causou „Dieselgate“ upozornil, že měření množství oxidů dusíku u automobilu v reálném provozu je mimořádně obtížné a jen velmi těžko realizovatelné. Vyjádřil tedy své pochybnosti o přesnosti a relevanci měření, která odstartovala kauzu dieselových emisí vozidel koncernu Volkswagen.  

 

Panelové diskuse

Po obědě pokračoval program konference dvěma panelovými diskusemi. Ta první svedla na pódium zřejmě úplně poprvé špičky nejvýznamnějších leasingových společností u nás. Zúčastnili se jí pánové Jaromír Hájek, Generální ředitel, LeasePlan Česká republika, s.r.o., , Gregor Bilik, Generální ředitel, ARVAL CZ, s.r.o., Jaroslav Laur, jednatel, UniCredit Fleet Management, Petr Kosmák, obchodní a marketingový ředitel, SIXT Leasing, Ivo Ščuka, ředitel týmu Full Service Leasing, ČSOB Leasing, a.s. a Petr Kužel, sales Network Manager, ALD Automotive, s.r.o. Panelovou diskusi moderoval šéfredaktor magazínu Fleet Richard Plos. Mezi tématy byla diskuse o tom, pro koho je a pro koho naopak operativní leasing není vhodný a zda lze ještě očekávat v operativním leasingu zásadní novinky. Zajímavé byly názory na problematiku změn smluv či předčasného ukončování vozidel. Neméně zajímavé byly názory na problematiku závěrečného vyúčtování a nadměrného opotřebení, což je jedno z nejcitlivějších témat operativního leasingu.

Druhá panelová diskuse sezvala na pódium zkušené fleetové manažery. Konkrétně Rastislava Dobrovodského ze společnosti Danone a.s., Ondřeje Pastrňáka ze společnosti Red Bull Česká republika, s.r.o., Petra Kozohorského, zástupce společnosti Zentiva, a.s. a Tomáše Janáka ze státního podniku Ústav pro hospodářskou úpravu lesů. Tuto diskusi moderoval Petr Láska, redaktor magazínu Fleet. Řeč se tentokrát točila kolem kritérií výběru vozidel ve firmách, možnostech, jak motivovat řidiče k zodpovědnému přístupu a debata se vedla i na úrovni vhodnosti automobilu jako benefitu. Stejně tak se manažeři zamýšleli nad dnešní rolí moderního fleetového manažera. Na závěr se diskuse dotkla také názorů na druhy pohonu včetně těch hybridních či alternativních.

První ročník konference Fleet Festival se po organizační i informační stránce vydařil, a to i díky partnerům, kterými byly na úrovni zlatého partnerství společnosti  ALD Automotive, s.r.o., Ford Motor Company, s.r.o. a Škoda Auto, a.s.. Stříbrnými partnery byly společnosti Mercedes-Benz Česká republika, s.r.o., AZ Mobility, s.r.o. a Top Hotel Praha. Na úrovni bronzového partnerství pak konferenci podpořily společnosti CCS Česká společnost pro platební karty, s.r.o. a Princip, a.s. Všem partnerům konference organizátoři děkují.

 

 

 

 

 

             

Napsal: redakce

 
 

Související články

 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@iFLEET.cz