Fleet AwardsFleet Awards Firemní auto rokuFiremní auto roku Fleet SlovenskoFleet Slovensko
 

iFLEET » Aktuality » Fleet manažer » Ministerstvo dopravy připravuje podporu ekoaut. Na hybridy zapomnělo...

Ministerstvo dopravy připravuje podporu ekoaut. Na hybridy zapomnělo...

 
elektromobily-0

středa, 14. března 2018

Ministerstvo dopravy České republiky předalo do mezirezortního řízení novelu zákona č. 13/1997 Sb. o pozemních komunikacích. Novela navrhuje slevu z dálničního poplatku pro vozidla s ekologickým pohonem. V případě elektromobilů se jedná o stoprocentní slevu, jinými slovy to znamená, že by provozovatelé těchto vozidel za jízdu po dálniční síti v České republice neplatili. Pro auta s pohonem na CNG je v návrhu sleva ve výši 50 procent.

 

Sleva pro elektromobily platí pouze pro vozidla poháněná čistě elektřinou, znamená to, že se nevztahuje na plug-in hybridy a už vůbec ne na vozidla s full hybridním pohonem. Což je vzhledem k podpoře vozů poháněných pouze spalovacím motorem, byť spalujícím kromě benzínu také CNG, zarážející. „V dokumentu zatím nepočítáme s úlevou pro vozidla spalující zkapalněný zemní plyn a vodík, jelikož se v ČR tato vozidla vyskytují jen v malé míře“, sdělil Jan Bezděkovský referent odboru strategie Ministerstva dopravy jen to, co je asi každému zřejmé. Hybridních vozů jsou nás v provozu naopak již tisíce a jejich obliba roste. S moderními zážehovými motory podporovanými elektromotorem přitom patří hybridní vozy k nejefektivnějším řešením z hlediska snižování emisí. Je tedy záhadou, jakou metodikou se úředníci při psaní novely zákona vlastně řídili a co je jejich skutečnou prioritou.  

V přípravě je také nové označení vozidel poháněných alternativním palivem. V současné době se tento návrh novely zákona připravuje a brzy by měl být předán do mezirezortního připomínkového řízení. Bude zajímavé sledovat, zda se i v tomto případě ocitnou hybridní a plug-in hybridní technologie na vedlejší koleji.

 
 

Související články

 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@iFLEET.cz