Fleet AwardsFleet Awards Firemní auto rokuFiremní auto roku Fleet SlovenskoFleet Slovensko
 

iFLEET » Aktuality » Fleet manažer » MŽP vyhlásilo podporu na ekologické automobily pro obce a kraje

MŽP vyhlásilo podporu na ekologické automobily pro obce a kraje

 
elektromobily-0

pátek, 11. listopadu 2016

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) včera vyhlásilo výzvu pro kraje a obce na nákup vozidel na alternativní pohon. Podpora pro osobní auta do 3,5 tuny na CNG činí 50 000 Kč, plug-in hybrid může být dotován až 200 0000 Kč a na elektromobil stát přispěje až 220 000 Kč. Dalších 10 000 Kč lze získat na ekologickou likvidaci starého vozu.

 

Žadatelé z řad obcí, krajů a jimi řízených organizací si rozdělí celkem 20 milionů korun. Příjem žádostí poběží do 31. 3. 2017. Podle údajů ministerstva mají kraje, města a obce zhruba stejný zájem o vozy na CNG a elektromobily (43 % respektive.48 %), zatímco o plug-in hybridy přílišný zájem není (pouze 9 %).

Padesátitisícová dotace na CNG automobily je sice výrazně nejnižší ze všech tří, tyto automobily jsou ale zároveň nejlevnější. Nejdražší jsou plug-in hybridy, i proto o ně není přílišný zájem. Čisté elektromobily jsou podpořeny nejvyšší částkou a zejména v podmínkách městského provozu mohou pro obce představovat při tomto zvýhodnění velmi výhodnou investici, která se postupem času vrátí díky provozním úsporám.

Zájmu o CNG nahrává trvalý rozvoj sítě plnicích stanic, kterých je dnes u nás již 133. „Často se kraje nebo obce při koupi nového ekologického vozu obávají stále ještě dnes nedostatečnou infrastrukturou pro alternativní paliva. To ale neplatí u vozidel na CNG. V České republice je již 133 plnicích CNG stanic a rychle přibývají,“ říká Jiří Šimek, člen Rady Českého plynárenského svazu (ČPS).

Pro příští rok MŽP uvažuje, že by obdobnou podporu, jaká byla vyhlášena pro kraje a obce, mohl získat jakýkoli subjekt. Ministerstvo také uzavřelo nové memorandum o spolupráci s plynaři, výrobci a dovozci aut, a energetiky. „CNG je dnes nejdostupnější ekologickou alternativou v dopravě. Předpokládáme, že trend zájmu o toto palivo se projeví i v případě obcí, měst a krajů. Jsme připraveni nabídnout individuální projekty pro jednotlivé radnice nebo instituce,“ říká Jan Ruml, výkonný ředitel ČPS.

 
 

Související články

 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@iFLEET.cz