iFLEET » Aktuality » Fleet manažer » Plug-in Day Praha poprvé

Plug-in Day Praha poprvé

 
2018-plug-in-day

pondělí, 15. října 2018

Ve středu 10. 10. proběhla v Břevnovském klášteře závěrečná část letošního seriálu Tour de Fleet, podnik nazvaný Plug-in Day. Jak napovídá název, byl zaměřen na problematiku elektrifikovaných automobilů, tedy trend, který nabývá na významu i v oblasti fleet managementu. Na akci své elektromobily nebo plug-in hybridy představilo šest značek, prezentovali se také poskytovatelé služeb pro dobíjecí infrastrukturu nebo sdílení vozidel.

 

Bezmála stovka účastníků mohla v dopoledních hodinách sledovat přednášky a zároveň vyrážet na testovací jízdy po okolí. Na akci byly přítomny automobilky Toyota, Nissan, Jaguar, Renault, Kia a Hyundai, své plány v oblasti elektromobility prezentovala, byť zatím bez elektrické Daily, která se připravuje, také značka Iveco.

 

O autech i infrastruktuře

V rámci dopoledního programu zaznělo celkem šest přednášek. Program zahájil Jiří Maláček, obchodní ředitel společnosti Toyota Central Europe - Czech s.r.o., který nastínil možnosti dalšího vývoje automobilového průmyslu obecně a rozebral výhody a nevýhody jednotlivých tradičních i alternativních druhů pohonu, včetně jejich reálného vývoje v posledních letech. Jak ilustroval na počtech celosvětových prodejů, největšímu nárůstu se těší hybridní vozy bez dobíjení ze sítě, a to díky tomu, že nabízejí kombinaci příznivé ceny a využitelnosti zcela srovnatelné s konvenčním vozem bez nutnosti řešit dobíjení vozu. Přitom nabídnou nízkou spotřebu pohonných hmot a velmi nízké emise. Toyota na full hybridy velmi spoléhá, nenechává však stranou ani elektromobily, nicméně v této oblasti vidí i nadále velký potenciál zejména ve vodíkových palivových článcích.

Ivo Hykyš ze společnosti Siemens se zamyslel nad možnostmi dobíjení elektromobilů a nad rozvojem infrastruktury včetně chytrých sítí. Prezentoval při tom produkty, které v současnosti Siemens nabízí a také plány na jejich další vývoj, včetně možností systémových řešení, jako jsou nabíjecí parky s vícenásobnými nabíjecími body.  

V dalším vystoupení představil plány značky Ford na uvádění hybridních modelů Petr Šimůnek, CV Field Manager společnosti Ford Motor Company. Zaměřil se i na technickou stránku věci fungování hybridního systému včetně plug-in sériového systému, který automobilka představila u modelu Custom.

Zpět od automobilů k infrastruktuře se vrátil Jakub Jedlička ze společnosti Green24 Holding, který vystoupil s tématem problematiky dobíjení elektromobilů a budování dobíjecí sítě. Vycházel přitom i z vlastních zkušeností tvůrce řídicího systému Polyfazer a dobíjecích stanic Nikola. Ještě více praxi se přiblížilo vystoupení Petra Kličky, Senior Managera společnosti Moneta Money Bank, který představil program Zelená Moneta, jehož součástí je také zavádění elektromobilů do vozového parku. V současnosti se jedná o největší elektrický fleet u nás a společnost díky tomu sbírá řadu praktických poznatků jak technických, tak logistických.

Závěr vystoupení obstaral ve svém druhém vystoupení Jakub Jedlička, který tentokrát hovořil o možnostech a přínosech programů sdílení elektromobilů včetně řešení Shandi, které Green24 Holding vyvinul.

 

Zájem roste

V průběhu přednášek i po nich se hosté vydávali na testovací jízdy s přistavenými elektromobily. K dispozici jim byla mimo jiné i čtveřice atraktivních Jaguarů i-Pace, zájem byl také o Nissan Leaf, Hyundai Kona, Plug-in hybridní verzi Toyoty Prius nebo model Kia Optima Plug-in Hybrid.

Plug-in Day Praha ukázal, že zájem o elektromobilitu roste. Dokladovalo to i množství doplňujících dotazů, které měli na přednášející posluchači. Téma je velmi široké a za rok se tedy jistě v Praze nebo jejím okolí sejdeme k druhému ročníku Plug-in Day.    

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Související články

 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@iFLEET.cz