iFLEET » Aktuality » Fleet manažer » Značky na přání: Pořídíte si je?

Značky na přání: Pořídíte si je?

 
provoz-0

středa, 13. ledna 2016

Mezi novinky roku 2016 patří v oblasti silniční legislativy mimo jiné také individuální registrační značky na přání. Jen za první týden přijaly úřady téměř 1700 žádostí, a to přesto, že jedna stojí 5000 Kč, tedy 10 000 Kč na auto. Mezi žadateli jsou vedle soukromých osob, také podnikatelé a firmy.

 

Za deset tisíc vypadají tyto individuální značky jako drahý špás, jejich snad jedinou výhodou kromě určitého odlišení od ostatních je možnost přenést je po prodeji původního vozu i na nové auto. Teoreticky byste tedy mohli jezdit nadále již se stále stejnými značkami. Ale... V případě ztráty nebo odcizení RZ nelze vydat duplikát. Pouze v případě poškození, kdy majitel poškozenou RZ odevzdá. V situaci, kdy se u nás běžně kradou i standardní RZ je tedy ponechání vozu s individuálními značkami bez dozoru poměrně velkým hazardem. Jedinou obranou je přiobjednat si při žádosti o vydání individuální RZ ještě třetí tabulku, určenou na nosič kol. Stojí již jen 600 Kč a máte alespoň jednu „zálohu“.

 

Také odprodej vozu, na který se váže individuální značka, složitější. Zatímco při prodeji vozidla s běžnou RZ tato zůstává s vozidlem a nový majitel si ji následně může, ale nemusí vyměnit, v případě individuálních značek je třeba, aby nový majitel zažádal o nové RZ v každém případě. Teoreticky by bylo možné převést vozidlo i s individuální RZ, ale tato možnost je spíše hypotetická, kdo si jednou tu „svou“ RZ vyřídí a zaplatí, asi se jí následně zbavovat nebude. Výroba RZ na přání také trvá 15 dní, pokud je třeba mezi tím auto používat, je možné si za 800 Kč nechat vystavit standardní RZ a poté je při další návštěvě úřadu za ty individuální vyměnit.

 

Při tvorbě osmimístného individuálního nápisu nebo číselné kombinace platí několik omezení, jako například nemožnost použít písmena G (zaměňuje se číslem 6), CH (je ale možno vytvořit kombinaci C a H), O (zaměňuje se číslicí 0), Q a W. Polde vyhlášky jsou zakázána i sprosté nebo hanlivé výrazy, ale pokud se tak žadatel jmenuje, může výraz použít. To je jedna z řady nedomyšleností vyhlášky, tou další je tříměsíční limit pro přihlášení nového vozu s individuální RZ po prodeji starého. Pokud se vám tedy opozdí dodávka objednaného auta, budete muset alespoň prozatímně se svou RZ přihlásit nějaké jiné auto... Ještě větší problém by nastal u aut v operativním leasingu. Zde je majitelem leasingová společnost, ta by tedy musela pro své klienty tyto značky zajišťovat a provádět i další úkony spojené s přehlašováním vozidla.  

 

Jak to vidíte vy? Bude jezdit vaše firma s RZ ze kterých bude zřejmé, kdo auta provozuje a vlastní? Nebo je to pro vás jen nepochopitelná libůstka pro ty, kteří se potřebují zviditelňovat za každou cenu? Hlasujte v naší anketě! na hlavní stránce

Napsal: redakce

 
 

Související články

 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@iFLEET.cz