Fleet AwardsFleet Awards Firemní auto rokuFiremní auto roku Fleet SlovenskoFleet Slovensko
 

iFLEET » Aktuality » Fleet produkt » Alpine A290

Alpine A290

 

pondělí, 17. června 2024

(TZ: Renault) Model A290 bude nejmenším modelem značky. Zároveň se jedná o první 100% elektrický model značky, který do roku 2030 bude nabízet celkem 7 elektrických sportovních modelů A290 stojí na platformě AmpR small, která prošla zásadními změnami. Vůz bude dosahovat výkonu až 220 koní, při hmotnosti cca 1480 kg. Zrychlení z 0-100 km/h proběhne za 6,4 s. Podvozek bude nastaven hravě a stabilně, o přilnavost se postarají specificky vyvinuté pneumatiky Michelin a tlumiče s hydraulickými dorazy. Prodej bude v Česku zahájen příští rok.

 

Alpine A290 je vozem nové generace, který byl stvořen pro elektrickou éru. Vyrábí se v továrně v Douai v rámci ElectriCity, jeho elektromotor se rovněž vyrábí ve Francii, v továrně Megafactory v Cléonu. Výroba baterie začne rovněž ve Francii v létě 2025. Philippe Krief, CEO Alpine. “Naše Alpine A290 je prvním modelem nové generace elektrických vozů, který otevírá naši garáž snů tím nejkrásnějším způsobem. Tento sportovní městský vůz znamená otevření značky Alpine širší veřejnosti a oživuje zapomenutou kategorii hot hatchů, tolik ceněnou pro potěšení z jízdy.”

Design exteriéru je ryzím odrazem sportovního stylu.
Proto, aby malý městský vůz o délce necelé 4 metry působil dostatečně atraktivním dojmem odpovídajícím jeho výkonům, jsou důležité jeho proporce. Platforma AmpR Small k tomu poskytuje vynikající základ, který je podpořen rozšířením rozchodu kol o 60 mm, aby se dosáhlo požadované vizuální prezentace, vytvořené týmem designérů Alpine pod vedením Antonyho Villaina. Díky tomu může A290 nabídnout vzhled malého sportovního vozu připraveného k akci. Jeho rozměry zůstávají velmi kompaktní: délka 3 990 mm, šířka 1 820 mm, výška 1 520 mm, rozvor 2 530 mm. Světelný podpis tvoří čtyři světlomety, které jsou opatřeny motivy ve tvaru kříže připomínající rallye vůz. Při příchodu řidiče a detekce hands-free karty se automaticky spustí uvítací animaci. 

Design interiéru 
Kokpit je proveden v tmavě modrém odstínu. A290 je prostorný městský vůz s 5 dveřmi pro snadný přístup ke všem sedadlům a  zavazadlovým prostorem o objemu 326 litrů. Tříramenný sportovní volant se zploštělou spodní částí je potažen kůží Nappa. Obsahuje řadu specifických hliníkových tlačítek inspirovaných světem Formule 1. Vlevo se nachází otočný ovladač RCH (pro Recharge) pro nastavení úrovně rekuperace, vpravo různé jízdní režimy a nad ním tlačítko OV (pro Overtake), které je okamžitě rozpoznatelné podle své červené barvy. Na volantu jsou také ovládací prvky jízdních asistentů, telefonu, hlasového asistenta a režimu zobrazení přístrojů. K dispozici je také speciální přepínač pro ovládání audiosystému. Ergonomickou a sportovní polohu za volantem, kterou A290 nabízí, doplňují sportovní pedály a opěrka nohou. Centrální displej s úhlopříčkou 10,1 palce je orientován směrem k řidiči a fyzické ovládání klimatizace umožňuje upravovat nastavení, aniž byste museli spustit oči z vozovky.

Motorizace
Motor Alpine A290 je nabízen ve dvou výkonových úrovních: 180 k ve verzích GT a GT Premium a 220 k ve verzích GT Performance a GTS. V obou případech je odezva na plyn kalibrována tak, aby se A290 stal skutečným sportovním vozem, který je snadno ovladatelný i přes vysoký výkon a točivý moment elektromotoru. Sportovní charakter se nejlépe projeví správným množstvím výkonu, které se přivádí na kola. Musí být možné progresivní zrychlení, jako je tomu u modelu A110, jehož nastavení zde používáme jako referenční. Výkon A290 je navržen tak, aby se snadno přenášel i při poklesu kapacity baterie, a to bez omezení výkonu. V nejvyšších verzích zrychlí z 0 na 100 km/h za 6,4 sekundy, čímž se řadí na špičku své třídy.

Napsal: redakce

 
 

Související články

 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@iFLEET.cz