iFLEET » Aktuality » Fleet produkt » Kia Ceed: třináct let na trhu

Kia Ceed: třináct let na trhu

 
ceed-historie

čtvrtek, 1. srpna 2019

Letos v září rozšíří Kia nabídku své modelové řady Ceed o crosoverové provedení XCeed, které zkompletuje paletu třetí generace modelu, se kterým tato značka zahájila před třinácti lety úspěšné dobývání Evropy. Připomeňme si tedy historii vzniku tohoto modelu včetně konceptů, které předcházely jeho uvedení na trh.

 

2006

Rok 2006 byl pro automobilku Kia začátkem bouřlivé etapy, v níž se během pouhé jedné dekády zcela zásadně změnilo vnímání značky mezi evropskými zákazníky. Z výrobce vozů, které si lidé vybírali především kvůli ceně, se Kia začala měnit na automobilku, jejíž modely se začaly prosazovat také díky svému vzhledu a technice. V březnu 2006 byl totiž na ženevském autosalonu představen první koncept modelu, tehdy ještě s označením cee’d.

Vůz byl postaven na zcela nové platformě určené pro vozy segmentu C, jejichž výroba se připravovala v nové továrně nedaleko Žiliny. Koncept byl vyvinut v Evropě tak, aby splňoval potřeby a požadavky evropských zákazníků. Název konceptu odkazoval na to, že jde o automobil vyvinutý a vyrobený Evropany pro Evropany. Poněkud krkolomný název byl kombinací sousloví European Economic Community (EEC či CEE) a European Design, neboli ceeed, zkráceně cee’d. Ale jak se ukázalo, neprodává název, ale kvality auta...

V září 2006 již představila Kia v Paříži produkční verzi a také model pro_cee’d (proč ten název ještě nezkomplikovat...), který se měl stát základem nové sportovní řady rodiny cee’d.

Třídveřový sportovní hatchback byl určen především mladším řidičům hledajícím sportovnější vzhled a jízdní vlastnosti. Rok 2006 byl potom završen spuštěním výroby v první evropské továrně automobilky Kia ve slovenské Žilině. Koncem roku dorazily první vozy do České republiky a již o pár měsíců později bylo zřejmé, že se automobilce KIA její záměr vyvinout vůz odpovídající vkusu a potřebám evropských zákazníků podařil.

 

2007 - 2008

Cee’d se rychle stal nejprodávanějším modelem automobilky Kia na českém i evropském trhu. Během roku si jej pořídilo více než 66 000 evropských zákazníků (necelé dva tisíce z toho v ČR). Svou roli sehrála také sedmiletá tovární záruka na prvních 150 000 kilometrů, která byla poprvé představena právě v souvislosti s cee’dem a později rozšířena na všechny modely značky. Ještě v roce 2007 byla zahájena výroba třídveřového hatchbacku pro_cee‘d a také karosářské verze kombi pod názvem cee’d Sportswagon. Oblibu modelu cee’d mezi odbornou i širokou veřejností dokládá také fakt, že rok po svém uvedení na trh se stal finalistou ankety o evropské Auto roku 2008 a také vítězem ankety Auto roku 2008 v České republice. Zároveň se stal vůbec nejprodávanějším vozem nižší střední třídy na českém trhu.

Rok po představení prvního konceptu cee’d byl v Ženevě prezentován speciální koncept KIA ex_cee’d. Šlo o kabriolet na bázi sportovního hatchbacku pro_ceed, na kterém se již podílel nový šéfdesignér značky Kia Peter Schreyer. Nejvýraznějším prvkem tohoto konceptu byla plátěná sklápěcí střecha odkazující na ikonické kabriolety z 60. a 70. let 20. století. Bylo to vůbec poprvé, kdy Kia představila vůz, který upoutal výrazným a sebevědomým designem.

Později v roce 2007 představila Kia na autosalonu ve Frankfurtu třídveřový koncept eco_cee‘d s řadou aerodynamických vylepšení a novými technologiemi jako například Kia Idle Stop & Go. V roce 2008 v Ženevě potom představila také pětidveřovou variantu ekologického konceptu cee‘d. Řada těchto prvků, které dohromady snižovaly emise modelu pro_ceed o 17 procent, se dočkala implementace v rámci prvního faceliftu v roce 2009.

Ještě v roce 2008 představila KIA v rámci vize ekologické budoucnosti na autosalonu v Paříži mimo jiné koncept cee’d Hybrid. Motor poháněla kombinace elektromotoru o výkonu 15 kW a benzinového motoru 1.6 CVT Gamma, tedy stejná, jaká se již dříve objevila v hybridním Riu a také v konceptu hybridního Soulu.

 

2009 - 2016

Po prvních třech letech, které byly pro model cee’d velmi hektické, následovalo období, ve kterém se cee’d těšil zájmu českých i evropských zákazníků. Zatímco v Evropě vystřídala v roce 2012 model cee’d na prvním místě prodejů v rámci značky Kia nová generace SUV Sportage, v České republice si cee’d udržel své prvenství po celých třináct let. Prvním faceliftem prošel v roce 2009, kdy se u něj poprvé objevila maska chladiče s náznakem „tygřího nosu“. Zároveň se stal podruhé za sebou nejprodávanějším vozem nižší střední třídy v ČR. V roce 2010 pokořil cee’d v České republice hranici 10 000 prodaných vozů a v roce 2012 potom hranici 20 000. V roce 2012 byla také uvedena na trh druhá generace modelu cee’d a o rok později byla zahájena výroba sportovně laděné verze Kia cee’d GT. Cee’d ve verzi GT byl vůbec prvním modelem značky orientovaným především na výkon. V roce 2015 byl uveden facelift druhé generace, včetně nové verze GT Line se sportovními designovými prvky exteriéru i interiéru. Ve stejném roce byl v Žilině vyroben miliontý vůz modelu cee’d a v roce 2016 potom cee’d dosáhl 30 000 registrací v rámci České republiky.

 

2017

V roce 2017 představila KIA na autosalonu ve Frankfurtu hot-hatch koncept Proceed, který představoval nový typ karoserie vozů Kia. Nízký, štíhlý a mrštný koncept s charakteristickou elegantní linií střechy, atletickými proporcemi a kompaktními rozměry naznačoval některé prvky designu třetí generace modelu cee’d. Mezi výrazné prvky tohoto konceptu patřil například podsvícený profil prosklení Luminline zdůrazňující design prodloužené karoserie, díky kterému byl koncept Proceed rozeznatelný na první pohled.

 

2018

V březnu 2018 na autosalonu v Ženevě odhalila Kia třetí generaci ceedu. Stalo se tak na místě, kde byl před více než dekádou odhalen první koncept modelu cee’d. U třetí generace se název zjednodušil na „stravitelnější“ podobu Ceed, což automobilka vysvětluje počátečními písmeny sloganu „Comunity of Europe with European Design“.

Třetí generace navázala na design předešlých modelů ovšem s nižší a širší siluetou a delším zadním převisem. Nová generace je také typická širším zadním sloupkem, který se v posledních letech stal charakteristickým znakem všech vozů Kia, i také širší maskou chladiče. V srpnu 2018 byla třetí generace uvedena na český trh. Nový model se kromě výbavy a praktičnosti chlubí důrazem na jisté jízdní vlastnosti, na ladění podvozku se podílel i Albert Biermann, šéf testování vozidel a vývoje nejvýkonnějších modelů značky Kia. Stejný muž tudíž přispěl k odladění sportovní varianty GT, kterou Kia spolu s odvozenou designovou edicí GT Line představila v říjnu 2018 na autosalonu v Paříži. Sportovní verze GT se v nové generaci viditelně odlišuje od ostatních zástupců řady Ceed, ať již jde o tvar nárazníků, barevné provedení exteriéru a interiéru či sportovněji pojaté detaily.

Ceed se ve své třetí generaci dostal podruhé ve své historii do užšího finále v anketě o evropské Auto roku 2019 a také v anketě o Auto roku 2019 v České republice, kde zvítězil v hlasování veřejnosti v kategorii kompaktních vozů.

Na autosalonu v Paříži Kia v roce 2018 také poprvé představila model ProCeed s karoserií ve tvaru Shooting Brake, vycházející ze stejnojmenného konceptu představeného o rok dříve ve Frankfurtu. Nový ProCeed využívá podobně jako Ceed nezávislého zavěšení kol, které však prošlo dalším laděním, aby poskytl co nejlepší řidičský zážitek. Nejvýkonnější verze navíc absolvovala oproti ostatním variantám modelu Ceed dodatečných šest měsíců testování a ladění jízdních vlastností.

 

2019

V březnu roku 2019 Kia poprvé oznámila, že model Ceed se dočká čtvrté karosářské varianty odvozené od oblíbených vozů kategorie SUV a v červnu představila nový městský crossover s názvem XCeed, který je sportovnější alternativou ke klasickým crossoverům a SUV a spojuje to nejlepší z modelové řady Ceed a z kategorie SUV. Svými rozměry zaujímá XCeed postavení mezi hatchbackem Ceed a modelem Sportage. Na začátku září se model XCeed představí na evropské prezentaci v Marseille a ještě do konce září bude uveden na český trh.

 
 

Související články

 
 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 

Mimořádná vydání

Tour de Fleet 2019 - registrace

Den s Fleetem 2018Pardubice

Newsletter

Archiv
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@iFLEET.cz