iFLEET » Aktuality » Fleet produkt » Suzuki Swift slaví: vyrobeno šest milionů kusů

Suzuki Swift slaví: vyrobeno šest milionů kusů

 
suzuki-0

pátek, 25. května 2018

Každá automobilová kategorie má své ikony. Mezi malými auty segmentu B k nim bezesporu patří Suzuki Swift. Svižné auto nachází uplatnění zejména v městském provozu, ale jeho jízdní vlastnosti a výkony jej nediskvalifikují ani pro mnohem flexibilnější využití. I proto se těchto aut celosvětové prodalo již šest milionů. Hovoříme přitom pouze o novodobé podobě tohoto vozu, tedy o historii pouhých čtrnáct let dlouhé.

 

Název Swift používalo Suzuki již od roku 1985, jednalo se ovšem o jiný název modelu Cultus na některých trzích. První generace Swiftu se objevila až v roce 2000 a poměrně krátce poté byla představena nová konstrukce coby první globální model značky Suzuki. Dnes se Swift prodává v celkem 158 zemích světa, exempláře určené pro náš trh se nyní opět dovážejí přímo z japonské továrny Sagara. Pro asijské trhy existuje i verze sedan, u nás je k dispozici pětidveřový hatchback.

Na domácím trhu v Japonsku je Swift mimořádně oblíbený a je předmětem řady z našeho pohledu až šílených tuningových úprav, ke kterým ostatně jeho sportovní vzhled přímo vyzývá. Zároveň však může být Swift ekonomickým a přitom atraktivním autem pro každodenní provoz. V Japonsku drží například titul „Nejzábavnější vůz“ a získal také tři národní tituly „Auto roku“. Ten poslední je přitom datován k letošku, tedy roku 2018.

Na našem trhu, který se stále více orientuje na vozy SUV bez ohledu na reálnou potřebu takové koncepce, a který je také výrazně orientován na značku Škoda, která nabízí Fabii, to má Swift poměrně těžké, přesto si své zákazníky najde. Jen pro zajímavost: z hlediska prostoru pro cestující má Swift prostornější kabinu než Fabia (+ 5 cm na délku, + 2 cm na šířku), má však menší objem zavazadlového prostoru (- 65 l).

Zákazníci oceňují u Swiftu jízdní vlastnosti, sportovně laděné zážehové motory o výkonu 66 kW a 82 kW a také v této kategorii nevídanou nabídku pohonu všech kol. Největší zájem je o středně vybavenou specifikaci 1.2 66 kW Premium, která má v ceníku uvedenu cenu 285 900 Kč. Oblíbená je také tato motorizace s pohonem všech kol, která vyjde na 329 900 Kč. Pro tuto verzi, stejně jako pro přeplňovaný litrový agregát s výkonem 82 kW je navíc k dispozici mild hybridní systém. V létě nabídku obohatí provedení Swift Sport.

 
 

Související články

 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@iFLEET.cz