Fleet AwardsFleet Awards Firemní auto rokuFiremní auto roku Fleet SlovenskoFleet Slovensko
 

iFLEET » Aktuální číslo » FLEET 2 / 2017 » Kuchařka operativního leasingu: Výběr kalkulace

Kuchařka operativního leasingu: Výběr kalkulace

 
02-2017

čtvrtek, 6. dubna 2017

Běžný pohled na nabídku možností, které operativní leasing nabízí, může věci neznalého odradit. Naráží na celou řadu pojmů, kterým ne zcela rozumí, a několik variant kalkulace. Když už máme jasno, jak budou auta využívána, jak dlouho a co všechno chceme mít ve smlouvě, musíme si udělat jasno také v tom, jak nám bude laesingová společnost to, co jsme si objednali, účtovat.

 

Způsob kalkulace samozřejmě s definicí parametrů smlouvy úzce souvisí. Co je nevýhodné v jednom způsobu kalkulace, může být v jiném výhodné. Že z toho nejste moudří? Kdo by byl. Podívejme se tedy na dnes používané kalkulace operativního leasingu (OL), jak nám je operativní leasingové společnosti (OLS) nabízejí.  

 

Otevřená kalkulace

Tento druh kalkulace částečně popírá pozitiva operativního leasingu. Především nezaručuje vyrovnaný průběh nákladů na vozový park, který je zejména pro větší společnosti klíčový. Každá položka je zde účtována na základě skutečných nákladů oproti zálohovým platbám. Klient tedy platí totéž, co by platil sám, kdyby si auta zakoupil do majetku, snad jen s tím rozdílem, že nyní využívá slev, které má OLS vyjednány. Pokud je částka za služby v daném zúčtovacím období vyšší než zálohy, je klientovi rozdíl dofakturován, v opačném případě je mu vrácen. Zúčtovací období si většinou může klient zvolit z více možností, zpravidla na roční, čtvrtletní nebo měsíční bázi. Někdy je také možno uzavřít otevřenou kalkulaci bez měsíčních záloh, takže nedochází ke změnám měsíční splátky. Klient čerpá požadované služby podle smlouvy a na konci zúčtovacího období obdrží souhrnnou fakturu za všechny reálné náklady. Výhodou této kalkulace je naprosto transparentní vyúčtování nákladů, jenže ty pak musí někdo kontrolovat, což je dalším popřením smyslu OL. Zde hodně záleží na tom, jak propracovaný reporting daná OLS má. Otevřená kalkulace také dává určitý prostor pro firmy, které se mohou spolehnout na své řidiče, na to, že se budou snažit auta šetřit, věnují jim správnou péči, nehavarují... V takovém případě může firma oproti uzavřené kalkulaci (viz dále) ušetřit, protože uzavřená kalkulace s takovými vzornými řidiči nikdy nepočítá. 

Obvykle bývá tento princip využíván pro starší vozidla, část stávajícího vozového parku, která je při přechodu společnosti na OL vykoupena v rámci tzv. zpětného leasingu. OLS neví, do čeho v takovém případě jde, a tak nehodlá nést rizika a jinou než otevřenou kalkulaci na tato auta neposkytne. V každém případě vyžaduje otevřená kalkulace vyšší míru součinnosti v rozhodování a schvalování na straně nájemce, proto tento druh kalkulace využívají především společnosti s menším nebo středně velkým vozovým parkem. Nároky na přesnou definici parametrů smlouvy (viz FLEET 1/217) jsou nízké. Stejně platíte to, co jste spotřebovali... 

 

Celý článek přináší magazín FLEET firemní automobily č. 2/2017

K dispozici také v elektronické podobě zde 

 
 

Související články

 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@iFLEET.cz