Fleet AwardsFleet Awards Firemní auto rokuFiremní auto roku Fleet SlovenskoFleet Slovensko
 

iFLEET » Aktuální číslo » FLEET 2 / 2017 » Rizika plynou z chyb

Rizika plynou z chyb

 
02-2017

čtvrtek, 6. dubna 2017

Ani zkušený fleet manažer není většinou schopen zcela se vyvarovat chyb a eliminovat tak veškerá rizika, která z provozování flotily motorových vozidel plynou. Chybami ve vztahu k vozidlům se budeme zabývat v některém z příštích vydání, dnes se zaměříme zejména na chyby fleet manažerů ve vztahu k řidičům.

 

Hned jedním z největších rizik ve vozovém parku je řízení firemního vozidla zaměstnancem, který pozbyl svého řidičského oprávnění v důsledku uloženého zákazu řízení motorových vozidel, nebo se takzvaně vybodoval, případně má zadržený řidičský průkaz. Firma obvykle předpokládá, že takový zaměstnanec svůj problém bezodkladně oznámí. Jenže mnoho pracovních pozic je úzce spjato s řízením vozidla a nezřídka se stává, že z obavy ze ztráty zaměstnání takovou důležitou věc zaměstnanec zatají a doufá, že ho policie nezastaví a zaměstnavatel se tudíž nic nedozví.

Takový řidič se dopouští trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí, ale to je celkem vzato jeho věc. To, co zajímá fleet manažera, tedy zástupce provozovatele vozidla, je, že při jakékoliv škodní události, tedy zejména při dopravní nehodě, nebude plnit pojišťovna. Náhradu škody lze po zaměstnanci požadovat pouze do výše čtyř a půl násobku jeho průměrného výdělku, zbytek škody ponese firma. Pokud půjde například o střet s tramvají, může jít výše škody snadno do milionu. Je tedy třeba, aby fleet manažer namátkově fyzicky kontroloval řidičské průkazy, čímž může uvedené riziko významně omezit.

Velmi podobná situace může nastat ve chvíli, kdy policie zastaví vozidlo k silniční kontrole, následně provede technickou silniční kontrolu, při které objeví nějakou technickou závadu a vozidlu na třicet dnů omezí, anebo zcela odejme technickou způsobilost k provozu. Nedostatkem zákona se provozovatel vozidla nemá šanci o takové skutečnosti dozvědět, tedy pokud mu to neoznámí sám řidič. Provozovatel se pak dopouští závažného správního deliktu, spočívajícího v provozování vozidla bez technické způsobilosti. Kromě pokuty se opět vystavuje riziku, že v případě škodní události nebude pojišťovna plnit.

Z obou dosud uvedených důvodů lze fleet manažerům doporučit, aby písemně zavázali své řidiče k neprodlenému oznámení všech změn, které se týkají jejich řidičského oprávnění či technické způsobilosti svěřeného vozidla.

Článek byl připraven ve spolupráci s:   

 

Celý článek si přečtete v magazínu FLEET firemní automobily č. 2/2017

K dispozici také v elektronické podobě zde

 
 

Související články

 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@iFLEET.cz