iFLEET » Archiv

FLEET 1 / 2023

Peníze, které stojí české firmy mobilita, včetně té klíčové – silniční – jsou nemalým „zářezem“ do provozních rozpočtů. Loni jsme v rámci časopisu F L E E T vytvořili platformu Český fleetový barometr, která má přispět k výměně informací a diskuzi na téma fleet managementu. První ročník se setkal s pozitivním ohlasem, a tak jsme se rozhodli v anketě pokračovat a naše komunikační skupina se dokonce rozrostla. Budou se zde opět „potkávat“ lidi hlavně ze středně velkých a velkých českých společností, těch národních i nadnárodních, kteří mají ve své kompetenci problematiku správy vozových parků na různých úrovních – fleet manažerů, jednatelů, finančních ředitelů a dalších manažerských úrovní. Čtyřikrát ročně – tentokrát v pravidelných intervalech ročních období – položíme jednu otázku, která se bude týkat různých aspektů fleet managementu – od těch nejobecnějších otázek až po ty konkrétnější. Věříme, že názory více než dvaceti zkušených odborníků vytvoří dohromady hodnotný materiál, odrážející věrně současný stav odvětví, a přinesou inspiraci ostatním. Např. dodavatelům fleetového odvětví, pro něž budou názory jejich skutečných či potenciálních zákazníků dozajista zajímavé.

Podobný projekt probíhal loni v časopisu T r u c k & b u s i n e s s pod názvem Barometr silniční autodopravy a byl zaměřen na jinou cílovou skupinu – dopravní a logistické společnosti. Ten má za sebou již dva ročníky a rovněž velmi úspěšné. Hovoří v nich top manažeři tuzemských firem a už to je zárukou velmi kvalitních výstupů. Letos jsme se rozhodli spojit oba Barometry do jednoho sešitu, a tím pádem i de facto spojit oba časopisy. Samozřejmě víme, že obě problematiky jsou zcela odlišné, v prvním případě se jedná o čistý fleet management firem, které zpravidla nemají přepravu jako core business, ve druhém je pak fleet management jen jedním ze střípků celkové strategie subjektů, které naopak mají přepravu a logistiku jako hlavní předmět činnosti.

Přesto je hodně problémů obou těchto odvětví společných. Všechny třeba zajímá TCO a i položky, z nichž se skládá, budou velmi podobné. Všechny zajímá legislativa v oblasti dopravy a silničního provozu a všichni řeší palčivé regulatorní otázky EU. Jedni by neměli od roku 2035 koupit do firmy auto se spalovacím motorem, druzí by měli mít po roce 2040 na výběr jen vozidla, která oproti těm z roku 2019 sníží emise CO₂ o 90 %. My budeme problematiku bezemisní dopravy reflektovat v č. 2 a 4/23 ve fleetové části (GREEN FLEET) a v č. 3/23 v truckové polovině vydání.

Chtěl bych poděkovat všem účastníkům obou našich panelů za účast a ochotu sdělit široké odborné veřejnosti své názory a zkušenosti. A od vás čtenářů rádi uslyšíme návrhy témat, o kterých byste si v průběhu roku rádi přečetli.

A abychom v té vší ekonomice nezapomněli na to nejdůležitější, tj. zdraví, přeji vám, aby všechna kola, na kterých jezdí vaše firma, byla vždy pevně spojena s vozovkou.

Přinášme několik ukázek z prvního dílu Českého fleetového barometru 2023, v němž zástupci českých firem odpovídali na otázku: 

Co nového se událo ve fleet managementu vaší společnosti v uplynulém roce, k jakým změnám ve vašem fleetu došlo a je něco zásadního, co plánujete pro letošní rok, ať už ve fleetové politice či fleetu samotném?

 
 

Vybrané články

E.ON: Auta potřebujeme

E.ON: Auta potřebujeme

27. 3. 2023

"V loňském roce nás v E.ONu, jehož součástí je i distribuční společnost EG.D, výrazně trápily dlouhé dodací lhůty nových vozů a také ukončení výroby některých klíčových modelů. Tento fakt nám průběžně zasahuje do již... celý článek »

 
MAKRO se vrací k Ivecu

MAKRO se vrací k Ivecu

27. 3. 2023

"V minulém roce proběhlo výběrové řízení na dodávku nákladních vozidel pro přímé závozy zboží k našim zákazníkům, které vyhrála společnost Iveco Profi Auto a.s. Obměnit vozový park jsme se rozhodli s cílem posunout... celý článek »

 
Cola na kolech: první vozy ENYAQ do firmy

Cola na kolech: první vozy ENYAQ do firmy

27. 3. 2023

"Naše cíle z pohledu fleetu jsou jasné: snížení produkce emisí CO2 do roku 2023 o 55 %. Uplynulý rok byl pro nás z pohledu fleetu a dalšího směřování zcela přelomový, a to především ze dvou důvodů. Za prvé nám ukázal,... celý článek »

 
Nově s operativním leasingem

Nově s operativním leasingem

27. 3. 2023

"V DPD CZ proběhla v minulém roce obnova vozového parku v počtu 30 kusů, jednalo se převážně o vozidla Škoda Octavia Combi a Škoda Scala. Změnili jsme i způsob financování, a to na operativní leasing od VWFS, vozidla... celý článek »

 
Plánujeme dva sdílené elektromobily

Plánujeme dva sdílené elektromobily

7. 3. 2023

Dalším respondentem ankety Český fleetový barometr 2023 je Michael Beránek, vedoucí provozního oddělení firmy LIEBHERR-STAVEBNÍ STROJE CZ s.r.o. celý článek »

 
Výběr automobilky dle preference modelů zákazníka

Výběr automobilky dle preference modelů zákazníka

7. 3. 2023

V první letošním čísle v anketě Český fleetový barometr promlouvá celá řada flítových manažerů jednotlivých firem. O chystané změny a další informace se s námi podělil Ing. Pavel Bartoš z International Pharmaceutical... celý článek »

 
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@iFLEET.cz