iFLEET » Aktuality » Fleet manažer » Auta zdražují, dokládají to i leasingová data

Auta zdražují, dokládají to i leasingová data

 
ilustracni-0

úterý, 25. května 2021

Auta zdražují. To vnímá každý, který jejich ceny sleduje a mezi takové jistě patří i fleetoví manažeři či finanční ředitelé. Průměrná výše úvěru nebo leasingu na nový osobní automobil ve firemní sféře v posledním roce výrazně vzrostla a navázala na trend z roku 2019. Za poslední dva roky vzrostly ceny firmami pořizovaných vozů o 21,6 procenta.

 

Ve firemní sféře činila v letošním prvním čtvrtletí průměrná výše leasingu nebo úvěru na nový osobní vůz 618 682 Kč, zatímco loni to bylo 571 063 Kč. Jde tedy o meziroční navýšení o 8,3 %. Podniky si od členů České leasingové a finanční asociace půjčily na nové osobní vozy 5,65 miliardy korun, o 5,9 % více peněz než v prvním čtvrtletí roku 2020. Počet profinancovaných nových firemních osobních vozidel oproti tomu klesl o 2,2 %.

Podstatné navýšení cen financovaných nových osobních automobilů přitom asociace zaznamenala už před rokem. Mezi prvním čtvrtletím roku 2019 a prvním čtvrtletím roku letošního, tedy za poslední dva roky, stoupla průměrná výše úvěru nebo leasingu ve firemním sektoru o 21,6 % a v privátní sféře o 30,1 %.

„Sledujeme poměrně razantní zdražování automobilů. Navíc nic nenasvědčuje tomu, že by se tento trend měl zastavit, reálné je naopak další zvyšování cen. Hlavním důvodem je tlak evropské administrativy na rozšiřování bezpečnostní výbavy vozidel a jejich nízkoemisní provoz,“ dodává Jaroslav Krutilek, generální tajemník ČLFA.

 

Doba nutných změn

Pro firmy, které provozují vozové parky, znamená stávající trend nutnost rozhodnout se, zda navýší své finanční limity pro pořízení nových vozidel, nebo se v rámci stávajících limitů poohlédnou po levnějších značkách, modelech nebo stupních výbav. Určité možnosti skýtá také upravení pravidel pro obnovu vozového parku, vzhledem k dnes již dobře známým principům TCO však podobný postup poskytuje pouze omezené možnosti. Cesta provozování přestárlého vozového parku není zejména pro větší společnosti akceptovatelná. V rámci současných tlaků na rozšiřování elektromobility však bude docházet k redefinici řady zažitých pravidel obnovy vozových parků. Toto téma bude fleetovým managementem "hýbat" v několika příštích letech...   

 

 

 
 

Související články

 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@iFLEET.cz