Fleet AwardsFleet Awards Firemní auto rokuFiremní auto roku Fleet SlovenskoFleet Slovensko
 

iFLEET » Aktuality » Fleet manažer » Zrychlení odpisů zřejmě zvýší zájem o finanční leasing

Zrychlení odpisů zřejmě zvýší zájem o finanční leasing

 
ilustracni-0

středa, 3. března 2021

Podle předpokladů České leasingové a finanční asociace (ČLFA) podnítí podnikatele mimořádné zrychlení odpisů, které vstoupilo v platnost počátkem roku jako součást rozsáhlého daňového balíčku, k vyšším investicím. Kromě jiného by mělo vést k většímu zájmu o finanční leasing, jehož délka je ze zákona navázána na dobu odpisování.

 

Mimořádné odpisy může podnik nebo živnostník uplatnit u majetku, který si jako první vlastník pořídí v období od 1. ledna 2020 do 31. prosince 2021. Majetek zařazený do první odpisové skupiny, tedy výpočetní i kancelářskou techniku, ale také nástroje nebo nářadí, lze nově odepsat bez přerušení za 12 měsíců místo dosavadních tří let. Majetek zařazený do druhé odpisové skupiny, kam náleží pracovní stroje, osobní i nákladní automobily, traktory a autobusy, je teď možné odepsat bez přerušení za 24 měsíců namísto dřívějších pěti let. Během prvního roku přitom může subjekt odepsat až 60 procent ceny.

„Mimořádné zrychlení odpisů je správným krokem, který jsme prosazovali jako vhodný instrument na podporu podnikatelského sektoru ovlivněného opatřeními na potlačení pandemie. Může mít výrazný pozitivní dopad na hospodaření firem, zároveň bychom si přáli, aby vedl k jejich větší investiční aktivitě. Jde o řešení, které ve výsledku pomůže celé české ekonomice,“ říká Pavel Prokop, člen představenstva ČLFA, předseda představenstva společnosti ČSOB Leasing a gestor Výboru pro financování podnikatelů ČLFA.

 

Impuls pro finanční leasing

Leasingové společnosti očekávají, že zrychlení odpisů posílí zájem o inovace a pořízení nových výrobních prostředků, a to formou finančního leasingu. Ten je ze zákona navázán na dobu odpisování financované věci, a tím je znevýhodněn v porovnání s úvěrovými produkty, na které se toto omezení nevztahuje. Firmy při financování těchto komodit upřednostňovaly podnikatelské úvěry, jestliže měly dostatečné cash flow a mohly investici splatit v kratší době, než je limit stanovený zákonem, anebo čerpaly na výrobní prostředky různé dotace.

Rychlejší odpisování v podstatě zrovnoprávní finanční leasing s účelovým podnikatelským úvěrem, a tím reálně rozšíří portfolio finančních produktů, ze kterých si firmy mohou vybírat.

„Finanční leasing je díky své smluvní konstrukci i z pohledu leasingových společností velmi bezpečný produkt, dá se tedy předpokládat, že pokud jej podnikatel zvolí pro své investice, bude pravděpodobnost schválení financování ze strany leasingové společnosti relativně vysoká ve srovnání s dalšími produkty,“ uzavírá Pavel Prokop.

 

 

 
 

Související články

 
 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@iFLEET.cz