iFLEET » Aktuality » Fleet produkt » Land Rover představuje nové technologie konceptem Discovery Vision

Land Rover představuje nové technologie konceptem Discovery Vision

 
discovery-vision

úterý, 15. dubna 2014

Land Rover ukazuje, jak bude vypadat nová generace kultovního modelu Discovery. Jeho koncept Discovery Vision je přitom napěchován technikou a „vychytávkami“, jaké jsme dosud v automobilovém světě neviděli ani u nejluxusnějších aut...

 

Discovery si během 25 let své existence vydobyl pověst odolného vozu do nejtvrdších podmínek. Nyní na něj čeká nejen generační obměna, ale i transformace nabídky. Od roku 2015 totiž nebude označení Discovery nosit jen jeden model, ale celá modelová řada, podobně, jako je tomu u modelu Range Rover.

Právě představený Discovery Vision je konceptem prémiového, moderního lifestylového auta s jasným zaměřením nejen na praktičnost, ale také na design a nejpokročilejší technologie. I když se vzhled konceptu vzdaluje od dosavadních „krabicovitých“ tvarů Discovery, některé osobité prvky designu zůstaly zachovány. Například stupňovitá střecha či „divadelní“ uspořádání světlometů.

Víc než jen designérskou zajímavostí konceptu Discovery Vision  jsou úzké světlomety do mlhy na obou stranách výrazného spodního ochranného krytu, které mohou vyzařovat infračervené či laserové paprsky, podporující funkce laserového skenování terénu (Laser Terrain Scaning) a laserové orientace (Laser Referencing). A to je jen začátek dlouhého výčtu technických zajímavostí...

 

Ovládání gesty

Dveře konceptu Discovery Vision nemají kliky. Proč? Protože se ovládají gesty rukou. Vědci společnosti Jaguar Land Rover vyvinuli precizně kalibrované pohybové senzory, které přesně rozpoznávají určené pohyby rukou nebo prstů, což eliminuje možnost nechtěného spouštění funkcí. Kromě otevírání a zavírání všech dveří vozu se dají gesty ovládat také informační a zábavní systémy, řidič gesty ovládá světla a směrové ukazatele, může jimi aktivovat otočný ovladač řazení a tlumit nebo zesilovat osvětlení v kabině.

 

Variabilita interiéru

V interiéru je místo pro sedm dospělých pasažérů ve třech řadách. Sedadla ve druhé a třetí řadě lze posunout zcela dozadu a dopředu, buď samostatně, nebo jako celou řadu, která se zarovná se sedadly před ní nebo za ní (sklopení ve stylu divadelních sedadel). Sedadla lze také zcela sklopit a plocha opěradla se promění v praktický stůl. Opěradlo každého sedadla navíc obsahuje nejen obrazovku informačního a zábavního systému s celou řadou funkcí a ovládanou gesty, ale ukrývá také množství praktických prvků, jako jsou integrovaná výklopná ramínka, výklopné stolky a dokovací porty pro tablety.

Koncept Discovery Vision má také odnímatelná cestovní zavazadla integrovaná do dveří, takže cestující nemusí ztrácet čas balením kufru a jeho nakládáním do zavazadlového prostoru. Jde o jasný odkaz na původní model Discovery a jeho praktickou tašku inspirovanou firmou Conran Design, která se připínala na středový panel. Vysoce kvalitní pevná pouzdra se připnou přímo k vnitřní straně dveří. Po odepnutí je lze vyjmout z vozu a použít jako běžné cestovní zavazadlo, protože mají kolečka a výsuvné rukojeti.

Discovery Vision nezůstává jen u sedadel a odkládacích ploch v interiéru. Je totiž vybaven výsuvnou plošinou, která buď poslouží jako stolek či odkládací plocha, vyklopením pak zformuje lavici pro venkovní posezení. Vyklopené páté dveře přitom poslouží jako střecha.

 

Řízení zvenčí

Přímo na volantu má řidič dva malé OLED dotykové displeje, kterými je ovládán informační a zábavní systém, a protože funkce směrových světel a světlometů se také ovládají gesty, chybí páčky směrových světel. Přístrojový štít, který využívá HD displej s rozlišením tři miliony pixelů, zaručující živý a ostrý obraz. Spodní dotyková obrazovka odhalí po odklopení odkládací přihrádku s indukční destičkou pro snadné dobíjení chytrých telefonů bez použití kabelu. Dále se na středovém panelu nachází otočný volič samočinné převodovky, který se automaticky vysouvá, a druhý otočný volič, kterým se ovládají systémy jako Terrain Response a Tow Assist. Tento druhý volič lze odmontovat, vyjmout z vozu a využít systém vzdáleného ovládání vozu Remote Control Drive.

 

Inteligentní sklo

Velmi zajímavou až průlomovou technologií, která je u konceptu Discovery Vision použita vůbec poprvé, je tzv. inteligentní sklo. To je schopno zobrazovat informace podobně jako displej počítače a přitom zůstává zcela průhledné. Inteligentní sklo je u konceptu Discovery Vision použito na všech oknech, panoramatické střeše a společně s Head-Up Displayem (HUD) na čelním skle. Rozšířená realita zahrnuje prolínání informací v reálném čase do výhledu do okolí, jak jej vnímá pohledem okny řidič nebo cestující. Inteligentní sklo dokáže spolupracovat se snímači sledování očí a systémem satelitní navigace vozidla. Umí například zaznamenat, že se některý z cestujících dívá na významný bod v krajině a zobrazí mu příslušné informace, například navigační pokyny nebo turistické údaje. Tyto informace lze přetažením přesunout z okna přímo na obrazovku informačního a zábavního systému na opěradle sedadla nebo – pro zapojení funkcí osobních zařízení cestujících – dokonce do dokovaného tabletu či chytrého telefonu. Projekční obrazové vlastnosti inteligentního skla také zlepšují výhled z oken. Například příčné parkování, couvání do zatáček nebo parkování přívěsu je snazší díky projekci obrazu z kamery na okno, kterým se řidič dívá, což rozšiřuje jeho zorné pole.

Grafické vlastnosti inteligentního skla navíc zlepšují možnosti přizpůsobení prostředí a soukromí; okno lze na neomezené stupnici ztmavit nebo zcela zatemnit jediným potažením prstem, zatímco panoramatická střecha má možnost zobrazovat „náladové obrazy“ ve stylu počítačových spořičů. Od uklidňující noční hvězdné oblohy při průjezdu městem po jasnou modrou letní oblohu během zimního večera...

 

Zábava na palubě

Discovery Vision má kromě inteligentního skla v oknech také čtveřici 10" displejů s vysokým rozlišením v opěradlech sedadel, pro pravého cestujícího v první řadě a prostředního cestujícího ve druhé řadě jsou pak určeny obrazovky na středovém panelu. Každý cestující má plný přístup k videu a internetu prostřednictvím zabezpečené palubní Wi-Fi sítě a možnost propojení s informacemi v inteligentních oknech. Do výklopných stolků v opěradlech sedadel jsou integrovány dokovací stanice, které dovolí připojení chytrých telefonů a tabletů k systému vozidla. Obrazovky lze ovládat gesty rukou; například přetažením doleva nebo doprava se mění nabídky a otočením prstem se zesiluje nebo zeslabuje hlasitost.

 

Technologie do terénu

Discovery se může pochlubit bohatým výčtem úspěšně zvládnutých expedic, tou poslední byla v roce 2012 výprava s názvem Journey of Discovery, během které milióntý vyrobený discovery ujel téměř 13 000 km z Birminghamu do Pekingu. Koncept Discovery Vision z této tradice vychází a ukazuje nejmodernější technologie pro jízdu v terénu, které u Land Roveru vyvíjejí.

Funkce Remote Control Drive dovoluje řidiči ovládat vůz při velice nízkých rychlostech, aniž by musel sedět uvnitř vozu, a to pomocí odnímatelného druhého ovladače na středovém panelu nebo prostřednictvím chytrého telefonu či tabletu. Tento systém přijde vhod například  situacích, kdy je bezpečnější zůstat při pokusu o zdolání překážky mimo vůz, hodí se při připojování přívěsu nebo při průjezdu bránou, kdy řidič nemusí po otevření brány nasedat zpět do vozu a zase vysedat, když ji jde zavřít. Systém Remote Control Drive má jednoduché a uživatelsky příjemné rozhraní, zakódovaný přístup a ovládání pouze prostřednictvím lokalizované sítě Wi-Fi ve vozidle.

Dalším usnadněním pro řidiče je funkce laserového skenování terénu. Světlomety do mlhy konceptu Discovery Vision mohou vyzařovat infračervené laserové paprsky, které jsou využívány ke skenování povrchu před vozem, mapování terénu a zobrazování zmapovaných snímků na HD obrazovce. To řidiči během jízdy v náročném terénu poskytuje důležitý vizuální přehled o situaci před vozem.

Koncept Discovery Vision nabízí díky laserové technologii i další pomocný systém: laserovou orientaci. Zde je paprsek laseru vyladěn na specifické barvy ve viditelném spektru a je využíván k promítání obrazu na silnici. Tento systém lze využít v řadě situací, například k promítání výstražného trojúhelníku na asfalt za vozem, aby byli ostatní řidiči varováni v případě zastavení vozu, nebo k promítání orientačních bodů na silnici, zdi nebo jiný terén, které řidiči pomohou zvládnout průjezdy úzkými místy a parkování nebo jízdu stísněnými prostory.

 

Terrain Response

Další generace tohoto systému spojuje a propojuje všechny vyspělé technologie, doplněné o systém kontrolovaného sjíždění svahů, kontrolu trakce na mokré trávě, automatické přepínání dálkových/tlumených světel, asistent řízení při nízkých rychlostech a asistent při brodění. Terrain Response nejen analyzuje typ zdolávaného terénu (sníh, led, bláto, trávu, vodu, kamení, brázdy, asfalt, šotolinu, písek, svah atd), ale také aktivně předvídá jízdní podmínky pomocí laserového skenování terénu a předních kamerových senzorů. Okamžitě pak aktivuje příslušný systém, aby nejlépe zareagoval na danou situaci. Asistent brodění je nový senzorický systém pro brodění, který využívá lasery ke zjištění hloubky vody ještě předtím, než se vozidlo začne brodit, a informuje řidiče o proveditelnosti zamýšleného manévru.

 

Průhledná kapota

Ještě lepší výhled a dokonalejší přehled o terénu poskytuje řidiči inovativní systém průhledné kapoty od společnosti Land Rover. Kamery pod maskou chladiče odesílají videosignál o zdolávaném terénu, který je promítán na head-up displej na čelním skle. Prolínáním obrazu v zorném poli řidiče pokrývajícím oblast kapoty systém v podstatě vytváří „pohled skrz kapotu“ na terén a směr natočení kol. 

 

Na to, co všechno z těchto inovativních technologií se dočká sériové podoby, si musíme počkat až do představení nové generace modelu Discovery, která přijde na trh již v příštím roce. 

Napsal: redakce

 
discovery-visiondiscovery-visiondiscovery-vision
 
 
 
 

Související články

 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@iFLEET.cz