iFLEET » Aktuality » Fleet produkt » Nový Land Rover Discovery: větší a o půl tuny lehčí

Nový Land Rover Discovery: větší a o půl tuny lehčí

 
land-rover-0

čtvrtek, 29. září 2016

Land Rover představil nejprve doma ve Warwickshiru a následně na právě probíhajícím autosalonu v Paříži pátou generaci legendárního modelu Discovery. Po kompaktním provedení Discovery Sport, které tuto řadu rozšířilo vloni, nyní přichází ta pravá Discovery, tedy mohutný sedmimístný offroad s bezkonkurenční nabídkou vnitřního prostoru. První vozy se k zákazníkům dostanou na jaře příštího roku, ceny budou začínat na 1 395 735 Kč.

 

Discovery měla vždy dvě hlavní devizy. Vysokou průchodnost terénem a velmi prostorný interiér. Obojí je v nové generaci nejen zachováno, ale ještě dále vylepšeno. Navíc se z Discovery stává skutečný automobilový Hi-Tech.

„Nová Discovery znovu definuje podobu velkého SUV. Týmy designérů a inženýrů Land Roveru uchopily DNA Discovery revolučním způsobem a vytvořily velice přitažlivé, extrémně všestranné a nesmírně schopné prémiové SUV. Jsme opravdu přesvědčeni, že výsledek je radikální odklon v konstrukci, který k rodině Discovery přivede novou, širší základnu zákazníků, “ řekl Gerry McGovern, Land Rover’s Chief Design Officer.

 

 

Ještě více do terénu

Architektura vozu zaručuje vysokou průchodnost terénem. Oproti předchůdci se ještě o 43 mm zvýšila světlá výška, takže nyní má hodnotu 283 mm. I díky tomu se zvýšila i brodivost na úctyhodných 900 m. Systém Terrain Response 2 s několika režimy v závislosti na jízdních podmínkách optimalizuje řadu nastavení. Od citlivosti plynového pedálu po charakteristiku řazení. Ovládá se otočným voličem, nicméně pokud si řidič není nejlepší volbou jistý, může být optimální nastavení zvoleno samočinně. Při jízdě v obzvlášť těžkém terénu lze systém All-Terrain Progress Control (ATPC) naprogramovat tak, aby autonomně udržoval patřičně nízkou rychlost zvolenou řidičem. Tento chytrý systém dovoluje řidiči soustředit se při překonávání překážek výhradně na řízení vozu, aniž by se rozptyloval ovládáním plynu či brzd. Lze ho použít také u stojícího vozu k usnadnění rozjezdu na kluzkém povrchu.

Velká světlá výška nebude na překážku při nastupování a vystupování, protože díky systému Auto Access Height je možno ji snížit až o 40 mm.

 

 

Větší zvenčí i zevnitř

Flexibilní interiér nabízí sedm plnohodnotných sedadel pro dospělé, která lze nastavovat prostřednictvím nové technologie dálkového ovládání Intelligent Seat Fold. Za pomoci ovládacích prvků v zadní části vozu, středového dotykového displeje nebo dokonce na dálku prostřednictvím aplikace v chytrém telefonu, která je součástí InControl Touch Pro Services. Tato funkce umožňuje uživatelům změnit uspořádání sedadel, zatímco v obchodě stojí frontu na zaplacení velkého nebo objemného zboží. Sklopením sedadel obou zadních řad lze vytvořit nákladový prostor o objemu 2500 l, ovšem i hodnota v pětimístném uspořádání budí obdiv. Vejde se sem náklad o objemu až 1231 l.

Inovativních technologií je ale v nové Discovery mnohem více, včetně poloautonomního ovládání vozu nebo 3G Wi-Fi hotspotu pro připojení až osmi zařízení. USB portů může být v autě dokonce devět a 12V zásuvek šest...    

Všechny tři řady mají vyhřívaná sedadla, ta v první a druhé řadě jsou navíc i ventilovaná. Sedadlo řidiče a spolujezdce vpředu má masážní funkci pro komfort na dlouhých cestách. Zákazníci mohou vybírat z řady prémiových materiálů interiéru, včetně luxusního koženého čalounění Windsor a obložení z přírodního dubu.

Navzdory obrovskému vnitřnímu prostoru včetně sedmi plnohodnotných míst pro cestující se délka karoserie i přes významné mezigenerační prodloužení (140 mm) vešla do pětimetrové délky (4970 mm).

 

 

O půl tuny lehčí

Zvětšení rozměrů se projevilo i na hmotnosti vozu, ale opačně., než bychom čekali, protože nová Discovery je bezmála o půl tuny (480 kg!) lehčí, a to díky zcela nové, velmi lehké hliníkové konstrukci. To se samozřejmě projeví příznivě na spotřebě paliva i dynamických vlastnostech. Ty podpoří i nové pohonné jednotky řady Ingenium.

Základním motorem nabídky bude dvoulitrový vznětový čtyřválec Ingenium Td4 s výkonem 132 kW, u kterého je udávána normovaná spotřeba 6,0 l/100 km. Výkonnější vznětový čtyřválec Ingenium Sd4 se dvěma turbodmychadly disponuje výkonem 176 kW, točivým momentem 500 Nm a spotřebou 6,3 l/100 km. Vznětový šestiválec Td6 nabídne 190 kW a točivý moment 600 Nm. Pro zájemce o zážehový agregát bude připraven třílitrový kompresorem přeplňovaný šestiválec V6 Si6, který nabídne 250 kW a točivý moment 450 Nm.

Standardně může nová Discovery táhnout přívěs o hmotnosti až 3500 kg a poloautonomní systém Advanced Tow Assist usnadňuje náročné manévry při couvání.

 

 

Zajímavosti

Kromě prostorného a flexibilního uspořádání sedadel je dalším klíčem k všestrannosti nového modelu Discovery multimediální systém InControl Touch Pro. Tento intuitivní systém využívá velký 10palcový dotykový displej umístěný vysoko na středové konzoli. Ostrá grafika a přehledné menu nabízí přístup k nejnovějším technologiím navigace a zábavy, včetně navigace „od dveří ke dveřím“. Snadná konektivita pro operační systémy iOS a Android, digitální prostorový audiosystém Meridian se 14 reproduktory a 3G Wi-Fi síť.

Další technologií, kterou využijí zejména aktivní uživatelé je vodotěsný náramek Activity Key. Po přiložení k písmenu D v nápisu Discovery na dveřích zavazadlového prostoru se vozidlo zamkne a zároveň je deaktivován standardní klíč, který tak lze bez obav zanechat uvnitř vozu. Uživatel vozu si tak může jít v klidu sportovat, aniž by si museli dělat starosti o zabezpečení svého vozu a ztrátu klíče během svých aktivit.

Dvojúčelová funkce Powered Inner Tailgate přináší další zajímavost: Pokud je sklopný panel zvednutý, slouží na předním okraji ložné plochy jako praktický zádržný systém. Při vyklopení lze část přečnívající o 285 mm použít jako lavici pro příležitostné sezení nebo přezutí zablácených bot. Jednodílné dveře zavazadlového prostoru přitom zároveň sedící osobu ochrání například před deštěm. Tento jednoduchý prvek tak nabízí stejnou funkci jako horizontálně dělené dveře zavazadlového prostoru předchozích generací Discovery.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

Související články

 
 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 

Mimořádná vydání

Tour de Fleet 2020 - registrace

Den s Fleetem 2020Pardubice

Newsletter

Archiv
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@iFLEET.cz