iFLEET » Aktuality » Fleet produkt » Nový Opel Astra přichází. Je menší a lehčí

Nový Opel Astra přichází. Je menší a lehčí

 
astra-2015

úterý, 2. června 2015

Opel představil na prvních snímcích novou generaci svého modelu Astra, který bude mít světovou výstavní premiéru na podzim na frankfurtském autosalonu IAA. Opel se rozhodl svého zástupce v nižší střední třídě trochu zmenšit a hlavně výrazně odlehčit. Novinka je tedy o bezmála pět centimetrů kratší a až o 200 kg (nejméně o 120 kg) lehčí. Navzdory kratší karoserii hovoří automobilka o větším vnitřním prostoru, snížená hmotnost napomůže jízdním vlastnostem a samozřejmě spotřebě.

 

Kromě zkrácení o téměř 5 cm (nyní 4,37 m) je karoserie nové Astry také nižší 2,6 cm (celkem 1,46 m). Konstruktéři také zkrátili o 2 centimetry rozvor, přesto se vnitřní prostor zvětšil. V kombinaci s nově tvarovanými sedadly mají pasažéři na zadních sedadlech o 35 milimetrů více prostoru pro nohy. Současně se zvětšil odstup mezi první a druhou řadou sedadel.

Rozhodující roli v „odtučňovací kúře“ sehrála zcela nová architektura vozu. U každého dílu se dbalo na kompaktní rozměry a využití lehkých materiálů. Díky tomu už hmotnost samotné karoserie klesla o více než 20 procent, z 357 kg na 280 kg. Konstrukční zásahy na podvozku, využívání vysoce pevných ocelí, kompaktní pomocné rámy a snížení hmotnost obou náprav, to vše přineslo úsporu dalších 50 kilogramů.

 

Nové motory

Pod kapotou nové Astry bude vždy jen a pouze agregát z kompletně nového portfolia motorů, jejichž výkonové rozpětí sahá od 70 kW do 147 kW. Zážehové i vznětové agregáty mají objem maximálně 1,6 l.  

Turbodiesel 1.6 CDTI je k dispozici v několika výkonových stupních od 70 kW. Základním zážehovým agregátem je tříválec 1.0 ECOTEC Direct Injection Turbo o výkonu 77 kW. Premiéru u Opelu má zcela nový čtyřválec 1.4 ECOTEC Direct Injection Turbo, který pochází ze stejné konstrukční řady, jako malý výkonný přeplňovaný tříválec o obejmu 1,0 l. Celohliníkový motor debutuje ve výkonové verzi 107 kW. Nejvyšší točivý moment motoru 1.4 Turbo činí 250 Nm v širokém pásmu otáček od 1800 do 4000 min-1. Kromě toho je motor 1.4 ECOTEC Direct Injection Turbo lehčí. Jen samotný blok motoru z hliníku je o 10 kilogramů lehčí, než litinový blok aktuálního agregátu stejného objemu 1,4 l.

 

OnStar on board

Astra nové generace bude prvním modelem značky Opel, který bude vybavený online asistenčním a servisním systémem Opel OnStar, který poskytuje řadu bezpečnostních a komfortních služeb. Pokud se například při nehodě nafoukne airbag, systém Opel OnStar automaticky vyšle nouzový signál. Operátor v záchranném dispečinku se spojí s osádkou vozu, aby zjistil, jakou pomoc potřebují. Pokud osádka na volání neodpovídá, dispečink okamžitě vyšle k vozu záchranáře. Operátoři systému Opel OnStar jsou k dispozici 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, 365 dní v roce. Kromě toho se nová Astra díky systému Opel OnStar stává mobilním hotspotem WiFi 4G/LTE, ke kterému lze současně připojit až sedm mobilních koncových zařízení.

 

K dispozici i Android Auto a Apple CarPlay

V nové Astře bude mít premiéru také nová generace infotainmentu IntelliLink. Ten umožní připojení telefonů prostřednictvím Android Auto a Apple CarPlay. Jednotlivé systémy jsou navrženy tak, aby reprodukovaly nejčastěji využívané funkce smartfonů. U aplikace Android Auto jsou středobodem Google Maps, Google Now a možnost telefonování přes Google a také rostoucí nabídka aplikací pro audio a messaging. WhatsApp, Skype, Google Play Music, Spotify a Podcast-Player. Kompletní seznam podporovaných aplikací je k dispozici na Android.com/auto.

Apple CarPlay umožňuje snadný přístup k funkcím iPhone během jízdy a zobrazuje je na monitoru infotainmentu. Díky tomu může řidič pomocí dotykového monitoru nebo hlasovým ovládáním Siri uskutečňovat telefonické hovory, posílat a přijímat textové zprávy nebo přehrávat hudbu. Apple CarPlay podporuje aplikace jako např. Phone, Messages, Maps, Music a kompatibilní aplikace třetích stran. Kompletní seznam podporovaných aplikací je k dispozici na Apple.com/ios/carplay. Jednotlivé funkce lze ovládat prostřednictvím velkého barevného dotykového monitoru s úhlopříčkou 8 palců (20,3 cm) na středové konzoli, multifunkčního volantu (hlasitost) nebo hlasového ovládání.

Inovativní světla

Absolutní novinkou bude inteligentní osvětlovací systém na bázi světelných diod IntelliLux LED. Inovativní systém segmentovaných světlometů LED Matrix nové generace, patentovaný značkou Opel, umožňuje jízdu s trvale zapnutými dálkovými světly, aniž by byli oslňováni jiní účastníci provozu. Takovýto systém světlometů je díky Astře k dispozici v kompaktní třídě vůbec poprvé.

Nový světelný systém tvoří celkem 16 segmentů z LED (osm na každé straně), které automaticky a kontinuálně nastavují intenzitu resp. dosah a rozdělení světelného paprsku podle momentální dopravní situace. Systém využívá kameru Opel Eye pro monitorování pohybu jiných vozidel. Jakmile vůz opustí obec, automaticky se aktivují dálková světla a zůstanou trvale zapnutá. V rychlosti 80 km/h zaregistruje řidič objekty u kraje silnice o 30 až 40 metrů dříve, než ve voze s konvenčními halogenovými nebo xenonovými tlumenými světly. Díky tomu může řidič reagovat asi o 1,5 sekundy dříve. Když kamera zaregistruje světla protijedoucího vozu nebo koncová světla vpředu jedoucího vozu, jednotlivé LED diody osvětlují přesně definované partie silnice, jiné diody se zase deaktivují. Svojí přesností a adaptabilitou posouvají světlomety LED Matrix osvětlovací technologie automobilů na zcela novou úroveň.

Další předností je, že reflektory LED Matrix nejenom jasněji osvětlují cestu a její okolí než konvenční světlomety, ale mají i výrazně delší životnost než světlomety s halogenovými nebo xenonovými výbojkami. Další výhodou je, že systém LED Matrix nepotřebuje žádný pohyblivý mechanismus – individuální segmenty LED diod se zapínají a vypínají podle aktuální situace, což přispívá k celkově delší životnosti celého systému.

Napsal: redakce

 
 

Související články

 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@iFLEET.cz