iFLEET » Aktuality » Fleet produkt » První z řady: nový Land Rover Discovery Sport

První z řady: nový Land Rover Discovery Sport

 
discovery-sport-2015

středa, 3. září 2014

Automobilka Land Rover odhalila nový model Discovery Sport, který se stává prvním zástupcem zcela nové řady Discovery. Do prodeje půjde na začátku roku 2015 a jeho ceny budou začínat lehce nad hranicí 900 000 Kč.

 

Nový Discovery Sport je vybaven celou řadou pokročilých technologií, mezi které patří víceprvková zadní náprava nové generace, vyspělá technologie airbagu pro chodce, zcela nový multimediální systém s osmipalcovým dotykovým displejem, či vysoce pevná karoserie z oceli a odlehčeného hliníku. Rozvor náprav 2741 mm zajišťuje spolu s koncepcí karoserie prostorný, až sedmimístný interiér. Sedadla druhé řady lze podélně posouvat v rozsahu 160 mm a zavazadlový prostor v pětimístném uspořádání tak nabídne objem vynikajících 829 až 981 l.

K pohonu jsou připraveny zatím tři pohonné jednotky. Zážehový čtyřválec Si4 o objemu 2,0 l a přímým vstřikováním paliva, který nabídne maximální výkon 176 kW a turbodiesely o objemu 2,2 l ve specifikaci TD4 o výkonu 110 kW nebo SD4 o výkonu 140 kW. Motory TD4 a SD4 nabízejí shodný točivý moment 420 N.m a podle automobilky mohou řidiči počítat se spotřebou paliva kolem 5,6 l/100 km. Během roku 2015 bude uveden ještě vznětový motor ED4 s emisemi CO2 pouhých 119 g/km, což odpovídá spotřebě pouhých 4,5 l/100 km.

Všechny motory lze kombinovat s vyspělou devítistupňovou samočinnou převodovkou ZF 9HP48. Pro verze se vznětovým motorem je k dispozici také šestistupňová přímo řazená převodovka M66.

 

Terénní schopnosti

Zákazníci si mohou vybrat také ze tří různých systémů pohonu. K dispozici je pohon dvou kol, stálý pohon čtyř kol nebo systém Active Driveline, který přepíná mezi pohonem dvou a čtyř kol podle aktuálních podmínek. Geometrie karoserie modelu byla optimalizována i pro náročný terén. Podvozek nabízí vysokou světlou výšku, nájezdový i přechodový úhel a schopnost brodění vodou do hloubky 600 mm.

Systém Terrain Response je standardním prvkem výbavy všech verzí s pohonem všech kol a dovoluje řidičům přizpůsobit vůz aktuálním terénním podmínkám. K dispozici je až pět různých nastavení: běžné, tráva/štěrk/sníh, bláto, vyjeté koleje a písek. Za příplatek je k dispozici také režim Dynamic, který zlepšuje jízdní vlastnosti na silnici a zaručuje přesnější zpětnou vazbu pro řidiče.

Kompletní terénní technologie v Discovery Sport zahrnují funkce Hill Descent Control (HDC), Gradient Release Control (GRC), Wade Sensing, kontrolu náklonu karoserie (RSC), kontrolu dynamické stability (DSC), elektronickou kontrolu trakce (ETC) a kontrolu brzdného momentu motoru (EDC).

 

Systémy pro bezpečnost

Nový Discovery Sport dostává vedle zmíněné nové zadní víceprvkové nápravy také řadu nových pokročilých systémů, jako například vektorování točivého momentu pomocí brzd (TVB), devítistupňovou samočinnou převodovku s adaptivní strategií řazení, či adaptivní tlumiče MagneRide. Bohatá je i bezpečnostní a asistenční výbava. K dispozici je autonomní nouzové brzdění (AEB), elektrický posilovač řízení (EPAS), parkovací asistent, samočinné přepínání dálkových světel, varování před opuštěním jízdního pruhu, rozpoznávání dopravních značek, sledování mrtvého úhlu a systém sledující blížící se vozidlo, systém sledování provozu při couvání nebio kamerový HD systém monitorující okolí vozu. K dispozici je také Head-Up Display (HUD) založený na laserové technologii, která promítá důležité jízdní údaje včetně rychlosti, zařazeného převodového stupně a pokynů satelitní navigace do oblasti na čelním skle v zorném poli řidiče. Pro jízdu s přívěsem jsou k dispozici asistenční systémy pro připojení, tažení a jízdní stabilitu přívěsu.

 

Nový systém InControl

Novinkou je také nový vyspělý multimediální systém s osmipalcovým dotykovým displejem a technologií Land Rover InControl. Služba InControl Apps umožňuje zobrazení a ovládání aplikací pomocí smartphonů s využitím technologie Mirror Link, kdy se vzhled uživatelského rozhraní telefonu zobrazí na osmipalcovém dotykovém displeji multimediálního systému ve voze. Majitel vozu si stáhne aplikaci Land Rover InControl Apps do svého telefonu a připojí jej do vyhrazeného USB portu ve vozidle. Díky tomu budou kompatibilní aplikace fungovat na dotykovém displeji Discovery Sport a nový obsah bude dostupný po každé aktualizaci aplikací.

Služba Land Rover InControl Remote dovoluje majitelům přivolat v případě nutnosti silniční asistenční službu nebo záchrannou službu, zatímco služba InControl Secure sleduje vozidlo v případě krádeže.

Nový Discovery Sport byl navržen a zkonstruován ve vývojovém centru společnosti Land Rover ve Velké Británii, vyráběn bude ve výrobním závodě společnosti v Halewoodu nedaleko Liverpoolu. Do prodeje půjde začátkem roku 2015 a bude nabízen společně se stávajícím sedmisedadlovým Land Roverem Discovery na více než 170 trzích po celém světě. Na českém trhu by měly ceny začínat na 907 500 Kč (podle aktuálního směnného kursu). 

Napsal: redakce

 
discovery-sport-2015discovery-sport-2015discovery-sport-2015discovery-sport-2015discovery-sport-2015discovery-sport-2015discovery-sport-2015discovery-sport-2015
 
 
 
 

Související články

 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@iFLEET.cz